Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Podejrzenie przewlekłego zapalenia trzustki


Gość monika35

Rekomendowane odpowiedzi

Carpe - powiem tak, nie nastawiaj sie ze cokolwiek Ci to EUS wykaze, ja mam duzo gorsze objawy od Twoich i nie pokazalo wiele, ludzie z nawracajacym AP 5 lat zmian nie mieli, a niektorzy i 10 bez diagnozy laza, wiec mysle, ze masz tam wszystko w porzadku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Carpe..... Ja myślałam, że ja mam zajawkę, bo przez lata wydudniłam tira alkoholu albo i trzy hehe, a widzę u siebie tylko pzt. Ale żeby widzieć tak zniszczoną trzustkę, by nie bolała już, to trzeba mieć grubą fantazję i to po tak dokładnych badaniach. To już jest trzustka iście incognito! Brawo Ty!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Carpe_diem

Haha Meggi :D:D Dodam tylko do tego, że najlepiej czuję się na kacu *)) Też sporo wypiłem-prowadziłem żywot weekendowego imprezowicza, ale z drugiej strony do cholery sporo osób tak żyje i nikt na trzustkę nie narzeka. Sporo ludzi nawet nie wie do czego ona służy Ja dotarłem do wielu poważnych publikacji medycznych potwierdzających moją diagnozę :D Mam nadzieję, że EUS rozwieje wszystkie wątpliwości. W między czasie zrobię elastazę. Mhhm ciekawe czy za dopłatą podczas EUS mogą pobrać mi wycinki na celiakie?:))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Carpe mogą o ile lekarz się zgodzi, bo rura jest inna ale może mienic koncówke i pobrać to co mu się tam chce, kwestia pewnie pieniędzy i checi lekarza*) Teoria o niedomaganiu trzustki ok, możesz mieć , bo masz jakies objawy*) Ale o zniszczenieu w takim stopniu ze już nie czujesz bólu to nie ma szans, obalimy Twoja diagnozę*)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idę za niedługo do gastrologa na 18 -ą dziś. Brzuch i plecy bolą,cały dzień jakby ka=mienie w brzuchu mi ciążyły,jakby żołądek chciał pęknąć.Strasznie to męczy...Jak znam życie zbędzie mnie ta doktor...Pika Ciebie też od mostka pod lewą łopatkę tak ciągnie i po bokach czasami?Oprócz tego zakończenia żeber na samym dole i lewe i prawe jak tylko dotknę to boli jak bym coś na nich miała obitego...Ja powiem tej lekarce ,że ktoś od strony mojego dziadka zmarł na raka trzustki,jakiś tam pra wujek ,ale coś było w rodzinie może to argument do EUS jeśli nie pzt,bo ja się strasznie martwię już sama nie wiem,co myśleć i ten tępy ból pleców,ja też tylko czasem apap i nospę biorę,bo nie lubię leków,ale jak długo mi to starczy...?Też Pika staram się przed dziecmi robić dobrą minę do złej gry.....Cały czas czuję jak mi puchnie nadbrzusze....A mam też dyskretne zwyrodnieniowe zmiany w L-S,ale nie dają chyba takich objawów:(Chciałabym obudzić się i czuć jak jescze miesiąc temu....Nie bolało:(Jak człowieka nic nie boli to jest taki głupi,że n ie cieszy się zwykłym życiem,tylko zjada nerwy na pierdoły!Szlachetne zdrowie ten się...Mądry polak po szkodzie itd....Pozdrawiam Was cieplutko dziewczyny!Trzymajcie za mnie kciuki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monika ja mam takie same bóle ... ciągniecie na końcach żeber z obu stron. Choć do końca tego akurat nie kojarzę z trzuchą. Mi to bardziej na jakaś neuralgię wyglada . Natomiast ten lewy bok od podżebrza mam tak samo ... czasem do ramienia mnie rwie i pod pachę ciągnie. I to już jest ból zdecydowanie od narządów. Idzie w środku pod kościami na wskroś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Carpe_diem

Słuchajcie a jak to jest z dokładnością badań kiedy MRI kiedy TK? I co w sumie jest dokładniejsze. .. wiem, że lekarze w pierwszej kolejności kierują na TK,ale czym jest to spowodowane? Cena badania? Czasem oczekiwana? Czy skutecznością?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Carpe mówią, że w przypadku pzt tk jest lepsze. Ale pewnie dużo zależy od sprzętu, opisu itp. Mi tk pięknie pokazało mikro zwapnienie w płucu, więc pewnie w trzustce też by pokazało. Ale nie robiłam mri więc nie mam porównania. Z gruntu i teori tk jest do większych obszarów ciała a mri do wycinków, by pogłębić diagnostykę zmienionych już narządów, które wyszły na innych badaniach np rtg. Potem ewentualnie pet zostaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Carpe ze względu na szybkość i dostepnosc badania tk jest z wyboru, no i cena, co do tego co więcej pokazuje to lekarze uwazaja ze tk, pacjenci ze mri, bo na opisie 3 tk nie mam nic, a na mri sporo. Zostaje eus i ja osobiście nie jestem fanka tego badania, po tym co spotkało anet, skuteczność tego badania zależy od badającego, wiec taniej jest zrobić tk, czy dobre usg, jeśli cos jest to już i w tych badaniach będzie widać. Ja miałam eus 2 razy, za każdym razem nawet lekarz mi 5 minut nie poswiecil, czysto i tyle w temacie*) Wiec jeśli macie robic za kase to wolałabym szczegółowe łacząne mri, więcej mi wykazało. Monika powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Carpe_diem

Pika no ja właśnie miałem łączone z MR cholangiografią. Opis samego badania już wklejałem, ale tam było tak: Badanie wykonano w sekwencjach SE, TSE, GRE, uzyskując obrazy T1 - zależne przed i po CM, T2- zależne, T2-TIRM oraz z supresją tłuszczu, w trzech płaszczyznach. Wykonano cienkowarstwowe skany w płaszczyznach poprzecznych, celowane na trzustkę. Wykonano sekwencje dyfuzyjne. Podano 15ml środka kontrastowego Omniscane bez objawów ubocznych. Więc tu miałem te płaszczyzny i cienkowarstwowe skany właśnie przez trzustkę. Mhm jest w ogóle możliwość wysłania płytki z badaniami innemu radiologowi? Pika jak się czułaś po badaniu EUS? Za każdym razem nie miałaś żadnych zmian??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi w rezonansie na trzustce nie wyszło nie, ale już na wątrobie naczyniaki, 2 śledziony, a w 3 tk cisza o tym. Po eus czułam się ok, jak gastro, a gastro mialm chyba 5 w ciagu tych 2,5 roku. Mi nie robiła taka sława eus jak Wam wiec nie mogę powiedzic jak miarodajne jest to badanie, mieszkam w De i tutaj eus jest jak gastro, dostać się łątwo jak na tk, gorzej mri wiec robiłam w Pl. Gastro i kolono mam wręcz na zyczenie, od reki robia i pobierają co się mówi, wiec gdybym cos w tym kierunku miałą chore to już by wyszło, ostatnie kolono w czerwcu wykakazło przewlekłe zapalenie jelita. Teraz się waham czy na gastro nie isc, zobaczyć co jest bo mam silne zgagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plodobno na luty są zapisy z tego co pamięta...Ma być lekarz w tym czasie,który wykonuje to badanie(jakiś arab!-tylko on)Badanie jest w sedacji.Jak przyjdę na zapis mam się zgłosić do Pai doktor do gabinetu i wtym czasie powinien być Pan doktor arab,obiecała spróbować,żdeby od razu zerknął na mój wynik tk i omówić sprawę EUS.Co do jej zdania żadnych strasznych rzeczy tam nie ma, podejrzewa anomalie bud trzustki gdyż mam osobny przewód trzustkowy od żółciowego czy któregoś tam...co jest rzadkie i może wiążać się z odmienną budową.W TK jest jakaś skala co do pzt u mnie podobno nie ma żadych punktów,albo jęsli są zmiany to dyskretne ,że nie widać i to EUS ma mnie uspokoić! No nie wiem....Mówiłam jej ,że piłam duuużo wina wraz z posiłkami bogato białkowymi,słodyczy dużo kiedyś.Wino zagryzane serem żółtym,kabanosy....To zabójstwo dla trzustki w połączeniu. Nie chcą słyszeć o pzt. No jakieś zapalenie może być ale nie pzt,no jakie zapalenie jak nie ozt,jak nie pzt to jakie?????Jeśli o lekarza chodzi to strzał w 10! Dokładna,spokojna.Sama zaproponowała ,że mam przyjść do niej na oddział do szpitala w celu ustalenia terminu.Całościowo traktuje pacjenta i chorobę tarczycy i anemię moją mówi wykorzystać do badania celiakii bo jest drogie,żeby zrobić w szpitalu bo mam niedobór żelaza.Leki przepisuje w wersji najtańszej z możliwych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja juz to chyba pisalam ,ale mi lekarz powiedzial ,ze tk lepiej obrazuje trzustke jako caly organ,ale rezonans za to dokladniej wychwyci nieprawidlowosci,w przewodach trzustkowych ,czy zolciowych.............Megi ,ja tez jesem teraz na takim etapie ze wole kupic sobie jakis ciuch,niz nabijac kase lekarzom.Przez ten najciezszy okres bolowy i zalamki psychicznej[a troche to trwalo],nie kupowalam sobie nic[no bo po co jak i tak zaraz umre],oduscilam dentyste bo po co mi u Bozi zdrowe zeby.A jak mialam w tamtym czasie impreze na ktorej nie wypadalo nie byc[komunia chrzesniaczki] i musialam sobie kupic kiecke to bralam przede wszystkim to czy nada sie na pochowek.Jakis czas ta kiecka wisiala w szafie i czekala na swoj ,,czas,, ,pozniej ja spalilam.A teraz sobie mysle,ze jak przyjdzie moj czas moga mnie pochowac nawet w worku po ziemniakach.,mam to wyjechane.Wole sobie kupic jakis kosmetyk ,lub ciuch,puki mi to sprawia przyjemnosc,a co ma byc to bedzie.JA ZYJE TU I TERAZ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załamałam się tylko,bo na koniec pytam a dużo ma Pani pacjetów z pzt? Pani doktor mówi nieeee,tylko Ci co piją,albo maja kamicę,albo bardzo rzadko się zdarza autoimmunologiczne....:( Toż mówię,że piłam!!!!!!!Nie wyglądam na pijaczkę-w miarę elegancka kobieta nie pomarszczona,bez czerwonego nochala-to wymyśla,że piła-tak pewnie myślą.I co?Zdziwią się pewno w tym szpitalu.A co jak mam autoimmuno-tak jak moją tarczycę zaatakowało i coś w śliniankach mam tez niejednorodne echogenicznie i jakąś torbielkę wiosną znależli w śliniance(patrzcie zespół Sjorgena-autoimmuno)A tak wogóle ja zawsze wszystko mam rzadko spotykane!Nawet kolor zębów jak mi jeden stomatolog powiedział,bo plomby dobrać nie mógł kolorystycznie dla ubytku między dwójką a jedynką!Samoistnie zawiązaną pępowinę miałam-jak Boga kocham-wpis w książeczce zdrowia,chyba tak się wierciłam w brzuchu u mamy:)Więc mnie różne dziwne rzeczy spotykają to czemu nie pzt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Refluks,zrosty po 2 cesarkach....Słuchajcie coś się dzieje.Trzustka pogrubiała od tak nie może być więc jak nic stan zapalny,ale nie łudzę się,że to podrażnienie bo miałam to 3 lata temu i wcześniej,więc klasyczne pzt:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×