Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Podejrzenie przewlekłego zapalenia trzustki


Gość monika35

Rekomendowane odpowiedzi

W niewielkim odsetku przypadków lekarz może zlecić wykonanie badań czynnościowych, to znaczy testu sekretynowo-cholecystokininowego. Polega on na ocenie objętości oraz składu soku trzustkowego w warunkach podstawowych oraz w czasie stymulacji enzymami: sekretyną i cholecystokininą. Za wynik nieprawidłowy uznaje się zmniejszone wydzielanietrypsyny poniżej 60 jednostek na godzinę, lipazy poniżej 130000 j./h oraz amylazy poniżej 24000j./h. Świadczy to o niewydolności zewnątrzwydzielniczej trzustki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

*Najbardziej miarodajną metodą oceny funkcji zewnątrzwydzielniczej trzustki jest test sekretynowo-pankreozyminowy (SCT). Polega on na badaniu objętości soku trzustkowego oraz zawartości w nim dwuwęglanów i białka enzymatycznego po stymulacji sekretyną i cholecystokino-pankreozyminą (CCK). Sok trzustkowy uzyskany jest na drodze zgłębnikowania dwunastnicy. Mimo, iż test ten stanowi złoty standard w diagnostyce PZT, jest jednak trudny technicznie, czasochłonny, kosztowny i uciążliwy dla pacjentów, dlatego też jest obecnie bardzo rzadko wykorzystywany w praktyce klinicznej.* Pytałam się i z wyżej wymienionych względów nie robią. Kilka lat temu miałam nadżerki śluzówki/błony żołądka i oprócz nadkwasoty nie miałam żadnych bóli. Ale przy refluksie są bóle w klatce piersiowej, które mogą promieniować do pleców. Przy czym zgaga, odbijanie, itp.. Czytałam gdzieś na forum, że dziewczyna miała takie bóle, że mdlała. Nawet w to wierzę, bo często refluks jest przez chorych mylony z zawałem. Fakt jest jednak taki że najprościej na odczepkę wmówić właśnie refluks.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym forum w dziale pytania do lekarza czytałam, że mri nie jest badaniem miarodajnym w kwesti trzustki i że lepiej tk zrobić. Natomiast we wczesny pzt raczej nie ma szans by tk coś pokazało. No chyba, że inne zmiany w tym narządzie. Eus najszybciej pokarze Ale nawet Anet słabsze eus nie pokazało pzt. Diagnoza pzt to około 5 lat od wystąpienia bólów. jeśli to oczywiście będzie pzt..a nie np nerwica, neuralgia czy inna paskuda, która gnębi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,jestem po wizycie u ortopedy, i miałam 3 blokady, potarmosił mną i podobno ma być już dobrze, a jeśli nie to znaczy ze nie boli z innego powodu. Ból na dole pleców rzeczywiście ustapił, ale po obedzie ten na srodku wrócił, czyli boli od trzuchy*( w poniedziałek wizyta u gastrologa, zobaczymy co on powie. Póki co staram się być dobrej myśli, bo świeta i chce żeby córcia miała niezapomniane, wiec uśmiech na buzke i do przodu. Życze i sobie i Wam Koleżanki, w miare dobrych dni, które dadzą nam normalnie funkcjonować*)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomala masz rację. Lekarka która mi wykonywała eus ma duże doświadczenie. Czytałam, że potrafi endoskopem dotrzeć do miejsc w trzustce, gdzie nie mogli inni sobie poradzić. Drugie eus robił mi lekarz który z nią współpracuje, bo pani dr coś ważnego wypadło, a ja nie chciałam przekładać terminu. Mirra dziękuję Ci za pamięć, odpukać jakoś nie jest źle.Gorzej za to pracują mi jelita i co jakiś czas mam bolesne skręty. Pika tobie też wszystkiego dobrego. Trzymam kciuki i wierzę że będzie ok. Odezwij się po wizycie u gastrologa. Ja w piątek mam wizytę u urologa. Właśnie odebrałam badanie moczu i znowu krew. Zobaczymy co powie drugi urolog.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anet ja jem w miarę normalnie ale wieczorem mam straszne wzdęcia, gazy, bulgotanie i czuję rozpieranie w jelitach jakby się tam gromadziła duża ilość powietrza bóle jakby ustąpiły chociaż momętami coś zaboli ale plecy prawie już wcale nie bolą i mam nadzieję że tak już zostanie ale są momęty że kichy kłują, narazie ustąpiło odbijanie i zgaga. Mam ochotę poszaleć na święta i jeść normalnie i sprawdzić co się będzie działo może nie wywiozą mnie na sygnale :-)))) co Wy na to??.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zle się wyraziłam, lekarz powiedział, że miałam blokady na kręgosłupie w trzech miejscach i stad mogły być bóle. U mnie nadal swędzenie skóry, a jeśli chodzi o słodkie to mam napady, właśnie po jedzeniu, albo po spaniu. Ja dziś chyba cos nie tak zjadłam bo mam okropny ból w boku, w ogóle ostatnio mam coraz mocniejsze bóle, i zaraz się boję, że wyląduje na szpitalu*( sama czuję, że mam coraz ostrzejsze objawy*( Co do badaniu eus, to mam nadzieję, że trafię na dobrego lekarza bo jaki jest sens wykonywania tego badania, jeśli przez nieumiejętność lekarza ma nie być dobrze wykonane. U mojej Mamy jest radiolog, który potrafi na usg dojrzeć o wiele więcej niż czasem tk pokaże, więc doświadczenie i jakiś dar ma znaczenie przy badaniu. Świąt się boje, no bo co my możemy zjeść? Dziewczyny które maja już doświadczenie może podpowiedzą co robić na świeta żeby moc jeść? macie jakies modyfikacje świątecznych przepisów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirra jak dla mnie to słodycze mogły nie istnieć, poprostu nigdy nie miałam na nie ochoty. Za to teraz aż ślinka mi leci na widok głupiego pączka. Niestety u mnie jest to raczej objaw spadku cukru. Jakbyście miały sobie robić badanie cukru to z obciążeniem. Właśnie wróciłam ze sklepu i w życiu nie myślałam że na zakupach tak się wścieknę. Wszystko co kupowałam z myślą o świętach będę mogła tylko powąchać:(( Mirra miejmy nadzieję że u ciebie te bóle już nie wrócą i będziesz świętować:) Kupiłam sobie na jelita sanprobi super formuła, zobaczymy czy pomoże. ( nazwa leku normalnie mnie rozwala)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pika pewnie układ moczowy nie ma nic wspólnego, ale tak nawiązałam do tego co dawno już tu pisałam. Chodzi o to że od lat u mnie wychodzi krew w moczu a lekarze twierdzą że taka moja uroda. I tak u nas wygląda leczenie:(((

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×