Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Podejrzenie przewlekłego zapalenia trzustki


Gość monika35

Rekomendowane odpowiedzi

Od mojego tk minęły już 2 lata. Mri brzucha nie miałam wcale. Ale w takich chwilach jak dziś naprawdę zastanawiam się co jest grane. Nie żebym brała pod uwagę tylko trzustkę, bo ten zalany żółcią żołądek też może powodować taką rozrywkę. Może faktycznie spróbuje leków wiążących żółć i jak po nich będzie lepiej to coś się wyjaśni. Takie dni jak dziś mnie wykańczają fizycznie. Co łyknę herbaty to strzela mi w tym brzuchu, jak bym nałykała się tych diabełków do rzucania dla dzieciaków. I aż mnie dławi ten brzuch, taki jest ściśnięty. No i ta ilość stolca w toalecie. Conajmniej jak bym codziennie wpierdzielała pół świniaka i wór kartofli. Najlepsze, że i wczoraj i przedwczoraj się załatwiałam, więc to już jest przegięcie żeby kilka razy zrobić solidną porcję odchodów. Chyba w ramach tej kaprofili zacznę robić do worka i ważyć to, co ze mnie wyłazi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeprowadzonym EUS w Wodzisławiu 2 lata temu, *obraz budzi podejrzenie PZT* tak w opisie stoi. Poza tym mam depresje z przewlekłego stanu zapalnego i to mi najbardziej dokucza. Też kiedyś próbowałem rozwiązać temat *od dupy strony* i zmiana barwy stolca na taki normalny może być kluczem do sukcesu z wchłanianiem przy tym schorzeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po roku diagnostyki i szukania zrobiłem EUS tam w opisie było trzustka o strukturze plastra miodu - obraz budzi podejrzenie PZT. Objawy jakie wystąpiły to bóle pod lewym żebrem, na plecach pomiędzy łopatkami, osłabienie, brak koncentracji stany podgorączkowe, stolce zółtawe. Biegunki po smażonym niekiedy pieczonym i sałatkach. Na TK wyszło wszystko ok, na rezonansie także, badanie jelita cienkiego kapsułą też ok, badania z krwi wszystkie ok poza cholesterolem. Także z *tego gówna* to już się chyba nie wymiksuję. *)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzys czyli objawy jak moje, zwłaszcza bole miedzy łopatkami i pod lewa piersią, co do stolca to u mnie roznie, i tez cholesterol zawsze za wysoki. Tk i mri ok, eus robione 1,5 roku temu tez ok, miałam skierowanie eus ale miałam rezonans i lekarze zrezygnowali. A co na to gastrolog? jakie masz zalecenia? znalazłeś sposób na bóle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wychodzi że badania TK czy rezonans jest zbędny , przy trzustce trzeba pójść na skróty i zrobić EUS.A mój lekarz mądrala twierdził ze wystarczy usg.Krzyś chyba mieszkamy gdzieś niedaleko ( okolice Rybnika)jezeli masz jakiegoś godnego polecenia gastrologa to chetnie skorzystam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Basik to jest Wałbrzych Piaskowa Góra Osiedle i tam w przychodni lekarskiej o przyjmuje,ale to jest ok 20 min spacerem do Szczawna Zdrój podobno.Może sprawdzę na mapie google gdzie pijalnia wód sie mieści od tej przychodni.Ja też mam wrażenie zmęczenia,momentami stanu podgorączkowego,takiego rozpalenia,jakby nawet pulsował po jedzeniu brzuch i wiem ,że EUS już coś wykaże,bo czuję brzuch i jak w plecach boli to takie strzelajace bóle czasem są.Generalnie jakby częstośc i natężenie malały ,ale generalnie coś ciągle w brzuchu się dzieje.Cały czas czarnuszka+antyoksydanty+ tauryna,doraźnie nospa+apap.Słuchajcie ja uważam,ze ludzie z pzt(a nawet podejrzeniem powinni mieć możliwość pomocy poradni leczenia bólu,a bez rozpoznania nie można się dostać,co za głupota)Ból w tej chorobie to główny problem,a mądre(specjalistyczne)leczenie bólu im wcześniej podjęte przynosi lepsze efekty,bo ból się nie utrwala.W niektórych przypadkach leki przyjmuje sie regularnie,nie czeka na rozwinięcie bólu ,bo potem jest trudny do opanowania. Wiecie,ze mojej znajomej,której mąż ma stwierdzone pzt i brał Poltram lekarz internista zapytał co za konował przepisał lek,który podrażnia trzustkę?!A to wypisał jakiś gastrolog!Mi gastrolog nawet ibuprom odradził przy podejrzeniu,a w większości publikacji piszą,że pierwsze z wyboru są niesterydowe przeciwzapalne! To co do cholery brać?Apap przeciwzapalnie nie działa,ibuprom już tak...ale szkodzi....Po to chyba są poradie leczenia bólu.Już kiedyś pisałam,że nie tylko przeciwbólowe,ale działające na OUN w połączeniu z lekkimi p/bólowymi przynoszą dobre efekty,a co lekarz internista,albo gastrolog wie na temat układu nerwowego,chyba jednak nie wiele,a najwięcej to o IBS!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyliście ,że bóle trzustki ,czy nasze ,czy osób zdiagnozowanych mają różne oblicza i charakter?Raz piecze,ściska,strzela,puchnie...A to dlatego ,że przyczyna bólu ma kilka żródeł: zwiększone ciśnienie w kanalikach,niedokrwienie narządu,zapalenie nerwów itd i wiele nie poznanych chyba jeszcze....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pika - nie wiem co Ci doradzić, ja obecnie bóli nie mam a na pewno nie takie żeby brać tabletki. Kiedyś zauważyłem że po rutinoskorbinie jakby mniej bolało. Poza tym czytając forum zakładam że przy tym *dziadostwie* może to iść dwutorowo. Masz depresje - mniejsze bóle, nie masz deprechy większe bóle. Renia - Jestem z Gliwic, odnośnie gastrologa nie mogę niestety nikogo polecić. Od 2 lat do nikogo nie chodzę, poza tym z tymi co miałem do czynienia mieli takie pojęcie o trzustce jak ja o śpiewaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie Krzyś i Pika coś o wysokim cholesterolu wspominali ,a przecież hiperlipidemia ,też może powodować zapalenia trzustki,ale cholesterol można obniżać.Czemu Ci lekarze nie patrzą całościowo na pacjenta i tak mało wiedzą?Nie zagłębiają się,nie szukają przyczyn...A ja już mam tak sucho w ustach,że język przysycha do podniebienia.Muszę popijać wodę,albo żuć gumę.Nic nie zjem bez popijania,staje mi w gardle.Chcę być zdrowa,mam dość!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tak sobie jeszcze myślę,ze żarłam ten słonecznik prazony chyba z pół roku nałogowo(paczkę dziennie) i przecież to mega duuuużo tłuszczu i może sobie Cześkę też załatwiłam...Taka paczka ma 800 kalorii.Niby tłuszcz roślinny,ale tłuszcz!.Teraz iestety już nie jem:(((((i bardzo mi tego brakuje,ale przyajmniej może schudnę troszkę,bo mimo Cześki niedomagającej i tak dobrze wyglądam.70 kg przy 168 cm wzrostu. A teraz znów głodna jestem i tak bym wafelka zjadła....ale na noc o nie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moi rodzice mieszkają w Jastrzebiu, byłam u gastrologa w Bielsku, Gliwicach, Rybniku, Zywcu - nikogo nie polecam*) Ja depreche mam od lat, ale teraz bez leków, i tak już się zbieram coś zacząć brac bo nie wydalam nerwowo*( Ja dziś a ketonalu, 1 tab* i jakos się wlecze dzień, kupiłam myjke parową i fugi męcze w kuchni, robie cokolwiek aby tylko nie myslec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Agus jest z Bielska, ale ona ma teraz nie ma bóli, wiem ze robila we wrześniu rezonans ale nie odebrala jeszcze wyniku bo nie boli i nie myli o tym,poza tym ma inne rzeczy na głowie. Mam z nią kontakt, codziennie gadamy co i jak, wiec jej opowiadam co z nami na forum*)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry), wczoraj wieczorem miałam dziwny atak ... kołatanie straszne serca, czułam jakbym miała zemdleć, musiałam być w ruchu aby nie zwariować, zimne ręce , drętwienie dłoni i to walenie serca ...wzięłam tabletkę na uspokojenie ale nie przechodziło tak szybko ... dopiero po jakiejś godzinie nastąpiła poprawa .. czy mieliście cos takiego ...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Veronka typowy atak problemów z tarczycą. Ewentualnie nerwica. Jednak obstawiam wahania tsh. Ja wczoraj umarłam. Nie było jeszcze tak źle. Ból trzymał mnie do nocy. Dopiero koło 23 zaczęło coś się tam przesuwać. Czułam jak przechodzą gazy w jelitach w dół. Kawałek jeliet od pępka do lewego boku miałam tak sztywny, że gdy dotykałam to tak jak bym miała stalowy pręt w brzuchu. Leżenie mi pomagało. Szczególnie na prawym boku czułam ulgę i to znów mnie skłania do tego czy nie mam jednak przepukliny bocznej jelita. To jest trochę tak jakby coś mi tam utknęło i przez to puchnie i promieniuje. Odbija mi się bo coś jakby nie mogło iść w dół. Ja to czuje ewidentnie z boku. Na granicy pleców i brzucha na wysokości pasa/pępka. Coś mi tam cholernie przeszkadza i ból promieniuje po boku aż do łopatki i w dół do lędźwi. Trzustka taka długa chyba nie jest. Ogon by musiał mi się na skórze kończyć i to w samym boku. Dziś ból zszedł do pachwiny i w dół na lewo od pępka, ale jest już dużo mniejszy i bardziej przypomina mi dni płodne i jajnik więc może to zbieg okoliczności. Kochani czytałam Wasze wywody o cholesterolu i on nie ma żadnego znaczenia i prawie każdy po 30tce ma podniesiony a jak już ma nadwagę to na 100%. Poza tym liczy się stosunek całego lipidogramu. Także błagam już nie zmuszajmy lekarzy by dawali skierowanie na eus bo ktoś ma wszystkie wyniki super a podniesiony cholesterol. Właśnie zaprzeczając Moni uważam, że właśnie lekarze patrzą całościowo i dlatego jeden podniesiony parametr przy innych w normie nie znaczy nic. Poza specyficznymi parametrami zapalnymi itp. Szczerze mówiąc nie znam nikogo kto by nie miał choćby lekko podniesionego. Nawet moja mama nie pijąca, chuda o jedząca jak wróbel ma ponad 250. Zresztą są realne przesłanki o znacznym zaniżeniu norm cholesterolu. A mocno podniesiony tak naprawdę najbardziej zagraża układowi krwionośnymu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monia co do poradni bólu to poproś ogólnego o skierowanie i po prostu idź i porozmawiaj z lekarzem. Tylko Ty wiesz ci czujesz i jak bardzo Ci to dokucza. Moje bóle są cholernie męczące, ciagłe i upierdliwe jak wrzód. Wczoraj to było 12h z bani. Bez minuty przerwy. Żadne fale ... jeden stały ból lewego boku z chwilami ciągnięć w dół o w górę po lini bocznej, na tył i przód. Forma sztywności, gniecenia, przeszkadzania. Ja wtedy najchętniej bym wyrwała sobie ten bok. Natomiast samo natężenie bólu nie jest takie bym wyła. I tym samym ja absolutnie nie chce się truć lekami i jedyne co biorę to nospo podobne. Choć w domu i tramale o inne cuda na recepty z paskiem mam. Także myślę, że to indywidualna kwestia pacjenta i jeśli czujesz , że jest bardzo źle idź do poradni bólu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×