Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Podejrzenie przewlekłego zapalenia trzustki


Gość monika35

Rekomendowane odpowiedzi

Renia - malo tluszczu i duzo witamin. Anet - Ty mialas 3 EUS prawda? Ja czytam o tej klasyfikacji i moja sciana hiperechogeniczna to typowy objaw pzt, nie rozumiem po co w opisie EUS ktos dawal mi nadzieje mowiac, ze trzustka ok zamiast napisac: przypuszczalny rozwoj pzt. Bez sensu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie boli jako tako nie ma, bardziej sciskania, dyskomfort, rozpychanie pod zebrami, rano mi sie przewraca w jelitach, biore mala dawke kreonu do posilku, w EUS na razie wiekszych zmian nie ma i bede robic wszystko zeby jak najpozniej sie pojawily :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anet przecież pisałaś,chyba ,że mi się pomyliło o przyczynie autoimmunologicznej u Ciebie,jeśli nie to się pomyliłam,bo wtedy można leczyć sterydami...Ja niew wiem,c zy jak mnie na Borowską przyjmą to zrobią EUS,bo to drogie badanie,a tak wogóle to szarego pacjenta mają gdzieś!Nie wspomnę o bałaganie jaki panuje w tym szpitalu.To właśnie tam usunięto pacjentowi omyłkowo jedyną zdrową nerkę!!!!!Dziewczyny ja też mam załamkę i bez badań wiem ,że trzustka szwankuje,a mocno ją nadwyrężyłam.Teraz nie piję i można żyć,marzę tylko o względnym zdrowiu i żeby gorzej nie było,aby dzieciaki mamę miały dla siebie uśmiechniętą i zdrową.Na chwilę obecną gotowane,dużo antyoksydantów,kupię taurynę,kupiłam kurkumę do potraw i koktajli,jeśli o tłuszcze przy pzt to właśnie nie powinno być zero tylko na zimno np.do sałatek,które tolerujemy dodawać np.olek lniany,kokosowy to są oleje ,które mają dużo właściwości prozdrowotnych i nie obciążają ukł. pokarmowego,witaminy też bardzo ważne.Kawa faktycznie ta rozpuszczalna sama chemia!Jak ktoś toleruje to słaba z mielonej w małych ilościach.Bardzo dużą więdzę na temat żywienia ma założyciel moje forum rzustka net-polecam zaglądać i poczytać.Sorki za literówki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anet witaj, cieszę się ze się odezwałaś*) Anet nie ma diagnozy o jakiej piszesz Monika, po prostu w jednym badaniu miałam pzt w drugim już nie, nikt jej nie wyjasnial jak to możliwe. Może wpadnie tutaj to dopowie. Do tego lekarza co robiu super usg we Wrocławiu to ile wcześniej się trzeba zapisac? bo na marzec bym chciała termin, bo tak planuje urlop i może by się udało zgrac. Poki co ide do kręgarza, już mi nic nie zostało a takie mam zalecenie, plus masaze i akupunktura, nie wiem na co licze, już chyba na nic, bo boli i tak i końca nie widać. Mysle nad zrobieniem badan na boreliozę bo czytałam o bolach podobnych do naszych i przyczyna była borelioza, jakiś trop jest i nie zaszkodzi sprawdzić. Ja mam dołek, i chyba już nie widze szans na poprawe, odle się tylko żeby to nie było nic złego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pika mówisz o Herfurcie tym od usg we Wrocławiu,ja nie byłam u niego tgylko u swoich w pracy(pryw.przych),ale koleżanka męża zapisywała kiedyś i ok 3 tyg,ale to było trochę temu nie wiem jak teraz.Ale ja już na zwykłym usg nie polegam ,bo piszą ,że z EUS nie ma porównania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monika39 nie boj sie EUS uwierz mi ze ja bylam przekonana ze mam trzustke cala skamieniala w cystach po tym jak 3 mce lezalam i wylam bez sil...i wogole a okazalo sie ze mam 1 ceche pzt ktora wg klasyfikacji nadal nie jest uznawana za pzt sama w sobie ( przewod hiperechogeniczny) co do EUS i borowskiej to fakt, prywatnie w Wawie kosztuje 1600 zl z tego co pamietam w Prudniku placilam 2600 zl :/ Pika tez mysle o boreliozie bo ja mialam cuda wianki objawy dusznosci kardiologia zatrzymanie moczu zaburzenia widzenia depresja nerwica masakra... teraz mam jeszcze mega tradzik.... ale patrzac po tym ile pilam raczej sie nie ludze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Basik ja też mam duszność, kaszel(bez infekcji)uczucie dławienia w gardle chrypkę,jak mi ten balon w zołądku do góry podchodzi i straszną zgagę ostatnio,czy zgaga i refluks może być od trzustki?Cały dzień dziś ściska obręcz pod żebrami...Po co ja tak popijałam:(((((?Tak bym się martwić nie musiała,a teraz jestem zła na samą siebie!Ale co to da teraz?Ludzie będą chlać,a i tak tylko 10% z nich zachoruje.Chorują dzieci,głodujący,z kamicą woreczkai Ci co biorą różne leki.Ja też kiedyś brałam 2 kuracje Metizolem,który jest bardzo paskudnym lekiem,rozwalił mi morfologię,którą od dziecka miałam słabą,brałam antybiotyki silne,a do tego alkoholu nie żałowałam,choć to winko i słabe słodkie drinki,ale kto wie ile potrzeba żeby zaszkodzić sobie...No musimy się jakoś ratować.Wertuję internet na wskroś i zbyt wiele na temat badań w kierunku leku na pzt chyba nie ma....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monika - no nie ma niestety :( ja pilam od 6 lat w sensie alkohol wogole. Ostatnie 2 przeginalam wiec jak widac nie trzeba pic 20 lat, z 2 strony to nawet nie 10% pijacych zachoruje a mniej, wiec nie jest powiedziane ze bez picia nie bylybysmy chore :) nie ma sie co obwiniac. Na forum na ktorym jestem o pzt ludzie w wiekszosci nie naduzywali alkoholu wogole a sa okropnie chorzy, nie ma reguly :) ja mam 29 lat... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Basik i nie masz PZT. Żaden lekarz przeprowadzający badanie w tym Degowska będąca ogromnym autorytetem i wisząca tysiące przypadków pzt tego nie stwierdziła. Może warto odpuścić trochę trzustce i skierować się na poszukiwaniu problemu gdzie indziej. Pasozyty przewlekle bakteriozy Sibo itp. Głowa do góry :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważ że robi EUS w całej Polsce w tym w najlepszych klinikach:) Grunt to nie wpędzic się w paranoje i żyć:) trochę głupio jak na emeryturze stwierdzisz, że to nie pzt i najlepsze lata zycia spędziłas w strachu przez np. jakaś głupia lamblie :) Miałaś EUS i wszystkie inne cholernie dokładne badania. Wiesz ze teoretycznie EUS czy rezonans robi się żeby dokładniej zbadać już wykrytą w innych badaniach zmianę, a nie do samej diagnostyki bo to cholernie czułe i dokładne badania. Większość przypadków pzt wychodzi na zwykłych usg, poprzedzone jest najczęściej ostrymi atakami i to cholernie rzadka choroba. Pewnie, że są anglojęzyczne fora gdzie jest sporo użytkowników (z czego gros niezdiagnozowanych) ale zwróć uwagę, że są to miejsca skupiające osoby z całego świata:) problem jest na tyle marginalny, że nasza garstka tu tworzy najbardziej aktywny wątek dotyczący tej choroby w kilkudziesiecio milionów kraju. Z czego mamy zdiagnozowane 2 osoby. Ostro co?. Sam uważam i wkręcam sobie tą trzustke mimo, że wiem jak to mało prawdopodobne. Ewentualnie (to już moja teoria) mamy jakieś zaburzenia związane z ilością enzymow czy szybkością pasazu, ale nie PZT do cholery:))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziewczyny z tym alko to naprawde nie ma reguly,.Ja raczej z tych nie pijacych wogole,lekow tez przyjmowalam bardzo malo ,a trzustka rozwalona....pzt.A tak wogole to sobie pomyslalam dzisiaj ze ja to cala lewa strone mam jakas felerna.Trzustka ,wiadomo po lewej stronie,jak mnie boli nerka o lewa,cycek lewy,nawet jak mi ucho zawieje to lewe.Chyba by bylo lepiej jakbym wszystkie bebechy miala po prawej stronie.Anet,Monika ciesze sie ze sie odezwalyscie.Anet ,z tego co pamietam probowalas rzucic palenie ,udalo ci sie?Ja niestety caly czas tkwie w nalogu nikotynowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M69 - no wlasnie. Nie ma reguly po prostu jedni maja ten narzad oslabiony a inni nie i tyle... ja myslalam ze picie malo a czesto nie jest szkodliwe a sie okazuje ze chyba bardziej niz rzadko a mocno haha :) ale normy w stylu 5 piw dziennie przez 10 lat uwazam za przesade - jestem pewna ze od duzo mniejszej ilosci mozna sie rozchorowac... zreszta choroba nie wybiera... nie ma co sie obwiniac. Ja sie wypisalam wlasnie po tym jak na jednym zagranicznym forum babka mi napisala, ze skoro mam ceche pzt to moja trzustka jest juz cala rozwalona na pewno i musze sie starac o jej usuniecie.... bez komentarza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Carpe_diem

Ja próbowałem załatwić sobie dzisiaj Ruś w Warszawie prywatnie w Endoskopii. Poproszono o przesłanie wszystkich badań obrazowych celem weryfikacji. No i śmiesznie bo ja wszystkie badania obrazowe mam ok tylko mam wrażenie że nie trawie tłuszczy i w ogóle to moje trawienie jest tragiczne :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Basik o ile się nie mylę to za bezpieczną normę dla kobiety uważa się nie 5 piw dziennie a 1 piwo dziennie i to pite nie częściej niż 5 x w tygodniu ... także proszę nie zmieniaj danych who. Inna sprawa to kwestia, że znam multum chlejących i z nich zaledwie jedna umarła przez trzustkę, jedna ma pzt i ma się ok ale rzuciła picie. Obie te osoby piły ze 20 lat i to średnio po pół litra dziennie. W obu przypadkach wystąpiło ozt najpierw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meggi tak tak, zle sie wyrazilam, oczywiscie masz racje z tymi normami WHO, mi chodzilo o to ze niektore opracowania podaja jakoby te 5 piw dziennie przez 10 lat mialo trzustce zaszkodzic dopiero co jest glupota wg mnie. Duzo ludzi choruje przez problemy z woreczkiem zolciowym, wady trzustki, bez przyczyny itp itd. :) a jak Ty sie miewasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×