Skocz do zawartości
eChirurgia.pl
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
Gość Alexandra

Otwarte złamanie paliczka, martwica i inne powikłania, staw rzekomy

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Alexandra
Na początku marca br. koń połamał mi 2 palce lewej reki: 3 palec - złamanie otwarte paliczka bliższego (praktycznie cała kość na wierzchu, wewnętrzna strona dłoni) i 4 palec - złamanie zamknięte paliczka środkowego. *Pomocy* udzielono mi w szpitalu nie nastawiając dobrze kości, przewiercając drutami Kirschnera mięśnie i dowiercając się do splotu nerwowego oraz odprawiając na dwie doby do domu. Następnego dnia w prywatnej klinice został wykonany kolejny zabieg podczas którego stwierdzono, iż wdało się zakażenie i pojawiły się zmiany martwicze w obrębie rany powstałej w wyniku urazu. Kolejne 6 tygodni trwała walka o palec. Niestety powikłania uniemożliwiały poprawne nastawienie i zrost kości. Na początku maja został przeprowadzony kolejny zabieg na otwartych palcach mający na celu poprawne nastawienie kości i wprowadzenie drutów kirschnera. Przy 3 palcu konieczne było usunięcie pozostałości po zapaleniu i oczyszczenie odłamów kostnych. Zabieg był udany, a kości idealnie nastawione (obraz z podglądu na sali operacyjnej potwierdzone późniejszymi zdjęciami rtg). Nie było większych problemów z gojeniem. Co prawda rozeszły się szwy, relatywnie szybko się to zagoiło. Zdjęcie rtg po 6tyg usztywnienia pokazało częściowy zrost w 3 palcu. Rokowania były dobre. Niestety niedługo okazało się, że w trzecim palcu krótszy odłam (przy stawie pomiędzy paliczkami) zsunął się z pozostałej części kości i zrotował deformując dodatkowo pobliski staw. Na szczęście nie wpływając mocno na jego ruchomość. Ponadto w miejscu wyjścia drutu pojawił się martwiak, który został usunięty w połowie lipca. Obecnie jestem w trakcie rehabilitacji. Dzisiaj rehabilitant stwierdził staw rzekomy, ponieważ odłamy kostne nie zrosły się ze sobą, na co prowadzący lekarze i rehabilitanci mieli nadzieję. Moja sytuacja jest następująca: mam zbliznowacenie na palcu w obrębie paliczka bliższego i stawu międzypaliczkowego 3-go palca po wewnętrznej stronie dłoni, a co za tym idzie ścięgna do plastyki, oraz staw rzekomy. Staw właściwy był przewiercany już 3 razy, a do tego jest odrobinę zdeformowany. Mam szansę jeszcze go doprowadzić do stanu użyteczności, więc nie chcę po raz kolejny go przewiercać. Mój zawód wymaga 10 sprawnych palców, a protezę stawu chcę zostawić sobie jako ostateczne rozwiązanie. Jakie mam teraz możliwości leczenia? Jaką drogę Pan sugeruje? Czy istnieje możliwość ponownego nastawienia i usztywnienia kości bez naruszania stawu? Czy można je skorygować przy okazji plastyki ścięgien? Jakie są jeszcze sposoby zespalania kości paliczków niż druty kirschnera?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Julia
2 lat i nie ma odpowiedzi ! Nie dziwie się.Lekarze unikają jak ognia odpowiedzi na te tematy,jestem w podobnej sytuacji .27-07-2017 IV paliczek dalszy zmiażdżony z przesunięciem ,usztywniony ,po 2 m-cach brak zrostu.Do lutego 2018 nic ,aż operacja z drutem i kolejne 2 m- ce udawanie ,że się zrasta .Nie! Informacja -martwica tegoż paliczka .I zostałam sama.Też unikają decyzji co dalej.Porażka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Komentujesz jako gość. Jeśli posiadasz konto, zaloguj się.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Maksymalnie dozwolone są tylko 75 emotikony.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.