Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

skręcenie i naderwanie palca V (małego) lewej ręki


Rudder

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, proszę poradźcie mi jak zastosować leczenie. W poniedziałek skręciłem i naderwałem palec V (mały) lewej ręki pomiędzy paliczkiem podstawnym a paliczkiem środkowym. Po prostu staw międzypaliczkowy nie wytrzymał, pękł i palec się nienaturalnie wygiął. Pojechałem do szpitala i dostałem 2 tygodnie zwolnienia lekarskiego. W szpitalu została założona szyna ZImmera obejmująca palec V, śródręcze i nadgarstek LKG. Tę szynę noszę już siódmy dzień bo jest niedziela i mam napisane, że unieruchomienie w szynie utrzymywać przez 2 tygodnie. I tutaj pierwsze pytanie, czy mam tę szynę nadal nosić czy może zastosować jakiś prostszy sposób unieruchomienia palca ? Jeśli nosić nadal szynę to ile jeszcze czasu ją nosić, tyle ile mówił lekarz czy dłużej tak aby palec się wygoił do końca ? Jak dowiedzieć się czy palec zrósł się prawidłowo ? (gdy wymieniałem bandaż to palec wydawał mi się trochę krzywy) Jaką rehabilitację zastosować tak aby ruch palca był w 100% taki sam jak przed urazem ? Teraz palec jest sztywny więc rehabilitację trzeba zastosować.

Edytowane przez Rudder
poprawienie błędów ortograficznych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz rozumieć, że skóra goję się 2 tygodnie. Dlatego szwy po operacji są zdejmowany po dwóch tygodniach. Ponieważ choć jakaś blizna, która może utrzymać paliczki w prawidłowej pozycji będzie utworzoną za 2 tygodnie od urazu. Dlatego czas unieruchomienia zwykło stanowi od dwóch tygodnie i więcej.  Dla większych obciążeń blizna musie dojrzeć przez 4-6 tygodnie. Blizna uzyska swojej pełnej wytrzymałości przez 6 miesięcy. Ale dla palca zwykło już można ruszać w stawie po 2-3 tygodniach (zależy od stabilności stawu po nastawieniu zwichnięcia). Zanim można stopniowo zwiększać obciążenie pod kontrolą fizjoterapeuty. Dużo ludzi mogą samodzielnie rozwijać ruchy w stawie. Ale nie wszyscy robią to prawidłowo. Dla tego większość pacjenci potrzebują fizjoterapię co najmniej na początku oraz okresowych kontrole. Odkształcenie palca może być i w normalnym przebiegu okresu pourazowego przez bliznę a obrzęk. Ale może być i patologicznym przez podwichnięcie wtórne, co wymaga leczenia u ortopedy. Zależy od stopnia odkształcenia (deformacji). Niestety tylko ortopeda może rozróżnić ci stany.

 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem opis z rentgenu oraz USG tego palca i tak ono brzmi:

Zniekształcenie palca V dłoni L, z podwichnięciem w stawie PIP.

W stawie między paliczkowym bliższym widoczny odczyn płynowy oraz nieregularny zarys kostny powierzchni stawowej paliczka środkowego.

Więzadło poboczne w/w stawu po stronie łokciowej z częściowym uszkodzeniem przyczepu bliższego-uszkodzenie II/III stopień, po stronie promieniowej uszkodzenie I/II stopień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Być może lekarz chciał, żebyś przed operacją rozwinął ruch w palcu, bo jeśli po operacji znowu unieruchomisz go na kilka tygodni, to potem możesz nie być w stanie go wydruszyć. A może chodziło mu o to, że trzeba pozwolić na rozwój czegoś, co może się jeszcze zagoić. Ale trudno zgadnąć, co lekarz miał na myśli.
Jeśli masz nowe zdjęcie rentgenowskie, to opublikuj je. Może będę w stanie bardziej skonkretyzować.
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie chodzę na rehabilitację i od 2 - 3 dni ruszam palcem za pomocą umysłu (szczególnie po ćwiczeniach palca). Jednak nie jest to jeszcze ruch całkowity bo palec jeszcze boli i jest gruby. Swoja drogą czy kość wyleczy się do tego stopnia żeby był całkowity zakres ruchu zginającego ? Rehabilitant powiedział że palec jest prosty. Lekarz powiedział że jeśli palec nie będzie w miarę normalny (chodziło mu chyba o ruch) do dnia 24 kwietnia to będzie przeprowadzana operacja. Czy istnieją jakieś zabiegi medyczne żeby kość wróciła to pierwotnej postaci sprzed urazu ?

Na zdjęciach z 3 marca widać jaka była gruba kość.

ZDIĘCIE RTG.PNG

ZDJĘCIE RTG 2.PNG

ZDJĘCIE RTG 3.PNG

Edytowane przez Rudder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to jak potrzebna jest operacja(( Zdjęcia wychodzą raczej małe, żeby się dobrze obejrzeć. Ale wygląda na to, że kłykieć został ściśnięty.
Polecałbym dobrego chirurga ręki, który to zrobi, bo sytuacja jest trudna. I zobaczyć oryginalne zdjęcie rentgenowskie, żeby lepiej zorientować się, czy i jak można to naprawić.

 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ortopeda do którego poszedłem stwierdził, że może uda się uniknąć zabiegu chirurgicznego i zlecił rehabilitację. Według ortopedy przeszkadza tylko spuchnięta płytka kostna po stronie dłoniowej aby palec zaczął się zginać. Więzadłem ja nie muszę się przejmować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×