Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Problem z wypróżnianiem po operacji usunięcia żołądka


Gość Joanna

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, na początku kwietnia mój tata przeszedł operację usunięcia żołądka ( nowotwór), nie ma stwierdzonych przerzutów, węzły chłonne 4 wycięte, także nie były zajęte. Jest pod opieka poradni onkologicznej ( dostał chemię zapobiegawczą pierwszą serią po miesiącu od operacji). Ponieważ od czasu chemii po ogromne trudności z oddawaniem kału mam pytanie: czy może być to spowodowane chemią? czy może dietą, czy to efekt zabiegu,czy to normalne po takiej operacji?Tata przestrzega diety dla osób po tego typu operacjach, pije także 2 nutridrinki dziennie! ( zalecenie lakarza, bo jest bardzo słaby). Dziwi mnie jego problem bo czytałam że po operacji żołądka człowiek załatwia się bardzo często a u niego jest odwrotnie (bez lewatywy sie nie załatwi). Czy powinniśmy sie martwić?Kolejna chemia dopiero za 3 tyg więc nie mam sie kogo poradzić. Proszę o odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość stappler

Chemioterapia raczej nie powinna powodować skutku ubocznego w postaci zaparć. Z resztą okaże się czy unormuje się wydalanie stolca w przerwie pomiędzy cyklami chemioterapeutycznymi. Radzę zmienić dietę (więcej produktów bogatobłonnikowych, mniej ubogoresztkowych - węglowodanowych). Takie postępowanie powinno zaskutkować unormowaniem oddawania stolca. Stan po resekcji żołądka raczej charakteryzuje się rozwolnieniem, dlatego przyczyną zaparć może być obecnie nieodpowiednia dieta. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem w podobnej sytuacji co twój tata i jestem pewna, że zaparcia spowodowane są podawanymi wraz z chemią lekami przeciwwymiotnymi (potwierdził to mój lekarz prowadzący). Niestety musimy przez to przejść. W okresie między kursami chemi sytuacja powinna się poprawić. Życzę dużo zdrowia tacie i Tobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×