Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Zwapnienia ścięgien stożka rotatorów


Gość PrzemekSTW

Rekomendowane odpowiedzi

Gość PrzemekSTW

Dzień dobry

Mam pytanie do osób doświadczonych. Czy ktoś z Państwa cierpiał na wapniejące zapalenie ścięgien stożka rotatorów? Dopadła mnie taka przypadłość i mam zagwozdkę. Lekarz ortopeda po obejrzeniu USG i RTG stwierdził, że należy artroskopowo usunąć zwapnienia. Z tego co czytałem wiąże się to często m.in. z koniecznością rozcinania ścięgien, czyszczenia ich i zszywania. I tu właśnie pytanie. Inny ortopeda był zaskoczony i stwierdził, że takich zabiegów się nie przeprowadza, bo to niepotrzebna ingerencja i konieczność rozcinania ścięgien, szycia i co za tym idzie niebezpieczeństwo uszkodzeń i zrobienia jeszcze gorzej niż jest. Zastanawiam się jaka jest prawda? Czy ktoś ma jakieś doświadczenia?

Muszę podjąć decyzję, bo odwlekałem zabieg półtora roku i problem pojawił się tydzień temu. Otóż nagle po godzinie snu obudziłem się z ogromnym bólem barku. W tym momencie boli cały czas, jestem na lekach przeciwbólowych, średnio pomagają, ruch ręką bardzo ograniczony. Wybieram się ponownie do pierwszego ortopedy i pewnie znowu padnie propozycja zabiegu. Waham się i szukam porady.

Myślałem też o wizycie u fizjoterapeuty? Może coś w barku przeskoczyło, coś się podwinęło, może ścięgno czy jakiś nerw zahaczyło o zwapnienie stąd potężny ból i wystarczyłoby to manualnie "nastawić" na swoje miejsce? Z góry dziękuję za pomoc.

Przemek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Na pewno konsultacja z fizjoterapeutą to dobry ruch - proszę zwrócić uwagę, że zwapnienie ścięgien bardzo często jest konsekwencją zaburzeń biomechanicznych w obrębie kompleksu barkowego. Zaburzenia mogą mieć wiele aspektów tj. od nieprawidłowego ustawienia łopatki, klatki piersiowej, dysbalnse mięśniowe itp itd.

Myślę, że warto zastosować najpierw leczenie zachowawcze w formie fizjoterapii a zabieg traktować jako ostateczność.

Sam zabieg może zredukować ból ale niestety istnieje możliwość nawrotu wspomnianego stanu jeżeli nie zlikwiduje się mechanizmiu, który do zwapnień doprowadził.

Pozdrawiam,

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×