Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

złamanie szczytu kostki bocznej bez przemieszczenia a czas unieruchomienia


Gość Robert

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

Doznałem urazu "złamania szczytu kostki bocznej podudzia, bez przemieszczenia" - to wynik RTG. Zdjęcia RTG jak poniżej. Ponadto w RTG wykryto drobiazgi "kostkę dodatkową lub zwapnienie w okolicy szczytu kostki przyśrodkowej" oraz "niewielkie ostrogi kości piętowej prawej". Do zdarzenia doszło podczas biegu - typowe inwersyjne skręcenie stawu skokowego z "pyknięciem" i obrzękiem zaraz po urazie. Aby dotrzeć do samochodu po urazie musiałem przejść ok. 1km.

Wynik USG 2 dni po zdarzeniu: "Obrzęk bocznie, ruchomość czynna/bierna zachowana, palpacyjnie bolesna okolica kostki bocznej, okolica k. łódkowatej, guzowatości kości V śródstopia niebolesne, test kompresyjny niebolesne, szuflada przednia- talar tilt-, przyśrodkowo stabilny, w badaniu USG staw skokowo-goleniowy ze zwiększona ilością płynu, awulsja kostki bocznej bez przemieszczenia, przy kostce przyśrodkowej najpewniej kość dodatkowa, ATFL ciągłe pogrubiałe (uszkodzenie typu I), CFL, AITFL, TG zachowane, ścięgna strzałkowe i piszczelowe prawidłowe, ścięgno piętowe z niewielka ostrogą górną, zachowane.

Pytania:

1. Zasadnicza kwestia dot. czasu unieruchomienia w leczeniu zachowawczym i rozpoczęcia obciążania. Staw skokowy jest unieruchomiony 3 tygodnie i 2 dni w ortezie. Jak to często bywa opinie co do uruchomienia stawu są różne:

LEKARZ 1 [1 dzień po zdarzeniu]: unieruchomienie na 6 tygodni bez obciążania, kontrola po 3 tygodniach

LEKARZ 2 [USG - 2 dzień po zdarzeniu]: orteza sztywna, obciążenie częściowe, kontrola z RTG za 6 tygodni

LEKARZ 3 [3 tygodnie i 2 dni po zdarzeniu]: obciążanie do granicy bólu, ćwiczenia propriocepcyjne [stawanie na bosu 3 x dziennie po 10 powtórzeń kilkunastosekundowych na nogę!], kontrola za 2 tygodnie.

Proszę o poradę czy Waszym zdaniem mogę już zgodnie z ostatnimi zaleceniami obciążać kończynę, eliminując kule i ortezę? Wg zalecenie LEKARZA 3 nie ma ryzyka że nadłamanie się przemieści. Z jednej strony chciałbym jak najszybciej powrócić do aktywności co pozwoli skrócić rehabilitację, z drugiej nie chciałbym ryzykować uszkodzenia wstępnie zagojonej struktury. Kolejny powód dla którego chciałbym (i chirurg naczyniowy też) jak najszybciej uruchomić pracę stopy to zakrzepica, która pojawiła się w wyniku unieruchomienia.

2. Co sądzicie o drobiazgach znalezionych w RTG: "kostka dodatkowa lub zwapnienie w okolicy szczytu kostki przyśrodkowej" oraz "niewielkie ostrogi kości piętowej prawej"? Jest się czym przejmować? Dolegliwości bólowych w trakcie biegania brak.

3. W kwestii zakrzepicy w USG wykryto 12 dni po urazie: "Żyły głębokie: udowa wspólna, udowa, udowa głęboka, podkolanowa, piszczelowe i strzałkowe - reagują na ucisk - bez cech zakrzepicy. Przepływ z zachowaną fazowością oddechową. W odcinku od 1/3 bliższej wysokości połowy goleni po stronie tylnej - widoczne poszerzone do ok. 5mm zatoki mięśniowe - naczynia nie poddają się całkowitej kompresji na tym odcinku - średnica po kompresji ok. 3mm - brak przepływu w Dopplerze kolorowym i spektralnym - obraz odpowiada świeżej zakrzepicy. Żyła odpiszczelowa - poddaje się kompresji - bez zmian zakrzepowych. W odcinku udowym i goleniowym - bez widocznych większych odpływów. Żyła odstrzałkowa - uchodzi w dole podkolanowym do żyły podkolanowej - naczynie podatne na ucisk - bez zmian zakrzepowych." Przez pierwsze 5 dni nie przyjmowałem heparyny, potem przez 2 dni 1x04,ml Fraxiparine (dawka prewencyjna) i następnie 2x0,6ml Fraxiparine/Noeoparin (dawka lecznicza) aż do teraz (3 tyg. i 2 dni). Lekarz zalecił jeszcze tydzień Neoparin i potem tabletki Xarelto 20mg 1 x dziennie. Tyle że tabletki mają tonę efektów ubocznych a heparyna drobnocząsteczkowa w zastrzykach praktycznie żadnych. Czy to jest standardowe postępowanie czy też można ciągnąć zastrzyki heparynowe (oczywiście po konsultacji z lekarzem) zamiast tabletek. Wolę trochę więcej się pokłóć niż niszczyć wątrobę.

Jaki jest Waszym zdaniem czas potrzebny na eliminację widocznego w USG stanu zakrzepowego? Lekarz zlecił kolejne USG (doppler żył kończyn dolnych) za 5 tygodni... Może warto skontrolować w USG ten stan wcześniej, żeby niepotrzebnie nie ciągnąć leczenia przeciwzakrzepowego?

Pozdrawiam,

Robert

b3203a6036f61a69gen.png1b82fe209dd7c420gen.pngce87dce9bb31d7e5gen.png13bb8518ff6f74ccgen.pngd5514c160cc062e2gen.png3979de5c3b33758agen.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Mam podobną kontuzję, właśnie nabytą😪 ciekaw jestem jak to się skończyło u Ciebie. Ja póki co na SOR dostałem szynę gipsową i zakaz stawania na nodze (przemieszczanie o kulach). Za 10 dni wizyta u ortopedy. W takich przypadkach jak można się doczytać z przebiegu leczenia podobnych osób, tj. złamanie szczytowe kostki bocznej bez przemieszczenia generalnie podchodzi się coraz bardziej na „luzie” bez gipsowanie na te długie tygodnie i z włączeniem porządnej rehabilitacji już od początku. Wiadomo, ze każdy przypadek jest indywidualny. No to jak było u Ciebie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×