Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Pęknięta łąkotka kolana , czy możliwy jest powrót do sportu?


Gość Rafał

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ! 

Pod koniec sierpnia 2017 roku nabawiłem się kontuzji na treningu sztuk walki ( dokładnie Muay Thai ). Byłem u ortopedy , miałem robione usg na którym wykryto pęknięcie łąkotki :

Cytat

Szczelina złamania w trzonie i obu rogach MM ( szczelina horyzontalna). Po za tym łąkotki, aparat więzadłowy kolana prawego w badaniu USG bez zmian. Chrząstki stawowe w widocznym zakresie o gładkich powierzchniach bez ubytków. Ilość płynu w jamie stawowej fizjologiczna. Stryktury dołu podkolanowego prawego w badaniu USG bez zmian.

 

Od tamtej pory zaprzestałem uprawianie sportu a kontuzja dawała się we znaki nawet życiu codziennym, kolano czasami blokowało się i sprawiało silny ból. Lekarz stwierdził że łąkotke trzeba usunąć i miałem mieć operacje 23.04.2018 ale niestety musiałem ją przesunąć. Od około 3-4 miesięcy kolano zachowuje się jak zdrowe , nie boli , nie blokuje. Ostatnio nawet byłem trochę pobiegać i też nic nie zauważyłem , stąd moje pytanie. Czy mógłbym z powrotem wrócić do treningów sztuk walki ? Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jeżeli uszkodzona łąkotka nie wykazywała cech oderwania jej fragmentów a uszkodzenie dotyczyło bardziej obwodowej części łąkotki to istnieje szansa na jej wygojenie - powstanie blizny. Jeżeli staw kolanowy po takiej formie aktywności nie daje dolegliwości bólowych oraz nie pojawia się obrzęk to może to dobrze rokować natomiast przed powrotem do treningu polecałbym wizytę u fizjoterapeuty, który zbada staw kolanowy pod kątem zakresu ruchomości, stabilności oraz ogólnie funkcji. Na pewno wykona też testy prowokacyjne dla łąkotek w celu oceny czy nie dają już żadnych dolegliwości. Podpowie również w jaki stopniowy sposób wracać do treningu aby nie obciążać nadmiernie stawu kolanowego (łąkotek).

Pozdrawiam i powodzenia !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×