Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Podejrzenie przewlekłego zapalenia trzustki


Gość monika35

Rekomendowane odpowiedzi

Tak robiłam amylazy w trakcie bólu zaostrzenia i nic,w normie,ale ja sama po sobie i bólach widzę,że gorzej jest z czasem nabiera na intensywności ból,u was jest na stały poziomie i najbardziej załamało mnie,że to odalkoholowe pzt ma najgorszy przebieg,a ja taką przyczynę podejrzewam u siebie i nie ma ratunku już dla mnie,ani nadziei ,że jutro będzie lepiej:((((((

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziewczyny, wybaczcie ze sie nie odzywam, jestem po EUS, zrobilam je prywatnie w Prudniku z dnia na dzien bez skierowania 2600 zl, robila mi dr Degowska, czy to ta co jest taka super? Czy moge jej ufac w kwestii opisu tego? Uwaga pisze opis: Trzustka w glowie zaznaczona roznica echogenicznosci - odmiana budowy, miazsz o jednorodnej echogenicznosci, bez zmian ogniskowych. Brodawka Vatera niepowiekszona bez zmian. Przewod Wirsunga o rownym przebiegu, nieposzerzony, w glowie 2,4 mm, sciana hiperechogeniczna, przewod zolciowy wspolny 3-4 mm, bez cech kamicy. Brak powiekszonych wezlow chlonnych. Diagnoza: w obrazie EUS trzustka bez zmian. Co o tym myslicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Basik to super, że trzustka bez zmian. Ale nie rozumiem dlaczego u mnie w szpitalu nie chcą zrobić bez skierowania, a gdzie indziej można. Tak samo TK, wszędzie chcą skierowanie, a czytałam w internecie, ze niektórzy robili bez. W końcu od mojej lekarki wymusiłam, ale też nie bardzo chciała mi dać Do Prudnika nijak mi nie po drodze, chociaż z drugiej strony gdyby eus dawało 100% pewności to mogłabym i na koniec świata lecieć*-) Może Twój gastrolog miał rację co do diagnozy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monika wiem, że to głupio brzmi, ale nadzieja jest zawsze:-) Nie masz jeszcze stwierdzonego pzt, a nawet gdyby to z tym da się żyć i to całkiem długo:-) Są (niestety) gorsze choroby. Wiem, że jak boli to żyć się nie chce, czarne myśli, mega dół itd., ale w końcu przestanie:-) Pisałaś, że przerwy są coraz dłuższe, trzeba wierzyć, że następna będzie jeszcze dłuższa niż poprzednia. A możę ból już nigdy nie wróci? Tego trzeba się trzymać, stres tylko podrażnia nasze Cześki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gaja dzięki za słowa otuchy. Mój mąż tez mi to powtarza,że już nieraz *wariowałam* z trzustką i bólami i przeszło,ale tak mi dziś wiary w lepsze jutro brak....Modlę się o lepsze dni i oddam wszystko za zdrowie i żeby być sprawną mamą aktywną dla dzieci kochanych moich.Tak sobie z mężem wspominałam nasz wypad całą rodzinką nad morze w sumie niedawno- we wrześniu:i schabowy był i piwko i gofry a teraz dół.Jakie życie przewrotne jest... Piękne chwile trzeba łapać, bo są tak ulotne...Basik super,że nic nie masz w badaniu! To i bóle pewnie odeszły co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to badanie przebiega gorzej i dłużej niż gastroskopia? Ta rura do połknięcia jest grubsza?Ile trwa?Ale skąd tu 2600 wytrzasnąć?A u mnie we Wrocławiu na Borowskiej chyba mają sprzęt,ale na nfz pewnie pomarzyć można...A kto by dał mi skierowanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Carpe sorki jestem wyczerpana, no nie daje pewnosci nie daje, i cos takie echogeniczne jest, ale lepszego badania na pzt to chyba nie ma co? Tylko skad u mnie ciagle wzdecia bole 5 kg mniej i jasne stolce? EUS daje powyzej 90% chyba? na forum ktorym jestem kazdy kto mial bole mial zmiany w EUS tam. nie wiem co znaczy ta sciana i przewod 2,5 mm i ten wariant budowy. Monika - jak gastro ja mialam zupelnie na zywca ( jestem uczulona na ten spray do gardla ) a znieczulenie dozylne ktore mi dali w potrojnej dawce wogole nie zadzialalo, jestem mega panikara a dalam rade, jak sie czlowiek uspokoi i oddycha to serio nie jest zle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Carpe_diem

Basik gdybys traciła na wadze od trzustki i miała tłuszczowe stolce przez nią to trzucha byłaby naprawdę poważnie uszkodzona i widać byłoby to w EUS:)) Na moje możesz mieć pewność naprawdę bliską 100% :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam na tej cholografii MR też opisany przewód trzustkowy &#9786* w Polsce nie robi się MRCP z użyciem sekretyny i tu masz pełną rację. A pytam dlatego bo w polskim Google cholonografie MR nazywa się MRCP. P.s oglądam właśnie demona Wrony - mocny film &#9786*&#9786*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niet. Ja miałem kilka usg mri dynamiczne z kontrastem i bez to mrcp bez sekretyny kolono gastro i krew.&#9786* teraz mam zrobić jeszcze raz wszystkie możliwe pasozyty test oddechowy na sibo, kalprotektyne i ewentualnie elastaze. I kal×3 na posiew bakteriologiczny...to mi wymyślił nowy gastro. Nikt z nich o EUS nie chce nawet mówić po dokładnym MRI co nie znaczy że tego nie rozważam. Nawet dziś dzwoniłem do Kliniki Damian w W-wie i mają termin na 17 stycznia z tymże wymagają skierowania. P.s przepraszam za braki znaków interpunkcyjnych i literówki, ale piszę z tel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałam połaczenie rezonansu trzustki i przewodów, i wątroby. Po uzgodnieniu z lekarzem. Sekrentyny się u nas nie podaje, zdarzało się ze ośrodek w Lublinie w jakiś tam przypadkach siegał po ta metode, ale jest czasochłonna i droga podobno i eus ja wyeliminowało, a szkoda bo eus za mocno uzależnione jest od czynnika ludzkiego. Monika, łatwo się mówi uspokój się i myśl pozytywnie, wiem co mówie bo sama codziennie boje się i mecze z bólem, ale innego wyjścia nie mamy, inaczej już tylko psychiatryk zostaje*) Zabieraj się za badania, nie daj się zbyc i badaj co się da, masz jakies podstawy i tego się trzymaj*) Ja trzymam kciuki żeby nie wyszło nic złego i bóle poszły se gdzie, nie powiem brzydko gdzie*)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie wiem,czy zrobić Tk w pracy,czy walczyć o EUS,ale to trwa.Ostatnio 2 lekarzy u mnie w pracy,że cała trzustka widoczna wręcz atlasowa,ale jeden pow,że gruboziarnistej struktury,ale tak mają ludzie i to z wiekiem się zmienia....I tu ziarno niepewności! Czytałam,że np.dziewczynka ,u której były lamblie w trzustce miała objawy i gruboziarnistość trzustki.Więc zastanawiam się,czy jeśli u mnie jest w usg jakaś gruboziarnista to ,czy w TK już coś konkretnego powinno wyjść?Nie chcę się bez sensu naświetlać.Jak nie to chyba na podstawie tej gruboziarnistości powinni dać skier na EUS,ale zaś gastrolog na nfz,bo u mnie jest prywatna przychodnia,więc takiego skier na nfz u siebie w przych nie wystawią.Chyba,że skier do szpitala na gastrologię to może nawet prywatny wystawić,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Basik coś dla Ciebie http://www.pnmedycznych.pl/wp-content/uploads/2016/01/pnm_2015_8b_023-029.pdf Przeczytaj może znajdziesz odpowiedź. Ja się tylko doczytałam, że najpewniej to kwestia stluszczenia ściany związanej najpewniej z wiekiem i jeśli nie ma innych patologii to nie ma czym się martwić. Prawda taka, że jakby każdego tak dokładnie badać to w pewnym wieku zawsze coś tam będzie. Narządy po prostu się zużywają a zdrowy mało kto umiera. Tyle, że martwiący jest nie tyle wynik eus co Twoje objawy ... i być może tu jest klucz w wyniku. Choć trudno ocenić czy tak drobna anomalia może powodować aż tak dokuczliwe objawy. Choć z drugiej strony drugi z moich znajomych z podrażnioną trzustką miał cholerne objawy dyspensi i bólowe ... przeszedł też multum badań obrazowych i dopiero za którymś razem wyszło minimalne odchylenie od normy. Dwa lata diety postawiły go na nogi i już jest ok. Nie ma pzt. Ale już zawsze musi na trzuchę uważać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym pancreatitis survivor o dziwo jest sporo Polaków*)to co rzuciło mi się w oczy to fakt, że tam właściwie wszystkim wychodzą zmiany w badaniach obrazowych, a już na pewno tym którzy mają objawy zewnatrzwydzielniczej niewydolności trzustki czyli jest ona fizycznie przez zapalenie uszkodzona. My nic takiego nie mamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Carpe ... dokładnie tak jest ... dodając do tego fakt, jak rzadkie jest pzt i poważne schorzenia trzustki w porównaniu do problemów z żołądkiem czy jelitami to skłania niestety do kwestii, że na szczęście, najpewniej nie mamy pzt. Coraz więcej czytam o osobach z Ibs czy zapaleniem żołądka o dramatycznie ciężkim przebiegu z strasznymi bólami, biegunkami o całym szeregiem dolegliwości przez lata. Ostatnio też słuchałam rozmowy z gastroenterologiem i to jakimś mega dobrym ordynatorem i mówił, że ludzie z ibs są jednymi z najlepiej przebadanych. Wynika to z faktu, że miesiącami szukają przyczyny swoich dolegliwości, wędrując od lekarza do lekarza i nic poważnego nie wychodzi. Generalnie była to audycja o raku układu pokarmowego ... że właśnie problem stanowi fakt, że zwykle nie daje objawów i jak już coś się dzieje .., to jest za późno. Bo ludzie nie badają się profilaktycznie jak nic nie boli. Oczywiście w żaden sposób nie bagatelizował ibs i mówił, że stanowi to ogromny problem, bardzo często wykluczający osoby z normalnego życia na lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meggi, no wlasnie ja sie dziwie, ze jest napisane, ze trzustka bez zmian skoro jakies zmiany chyba jednak ma? Ja mam 30 lat wiec to chyba nie od wieku takie stluszczenie czy cos, no ale widocznie wg klasyfikacji pzt to nie podchodzi skoro nie jest napisane, ze to cecha pzt? No objawy to ja mam jakby moja trzustka byla w polowie skamieniala hah... ale z 2 strony fakt, ze ludziom na forach od razu przy EUS wylazily zmiany, ja nie mam takich boli w zasadzie bardziej ciagly dyskomfort, rozpychanie, wrazliwe nadbrzusze,utrata wagi - ale tu juz chyba przez diete tez no i ten stolec czesto bezowy... jest sens zebym robila jakies jeszcze badanie? Twojemu znajomemu gdzie wyszlo, ze ma zmiany na jakim badaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×