Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Adenoma in laesio fibroso-cysticacum adenosis et hyperplasia intraductale typica


Gość Agnieszka

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Agnieszka

Bardzo proszę o przetłumaczenie wyniku badania histopatologicznego : Mam 36 lat, na corocznej kontroli i wykonanym USG piersi znaleziono u mnie 4 guzki: Na godz.11-tej hipoechogeniczny obszar o częściowo nieregularnym zarysie 21x18x11mm, na 12- tej obszar o obniżonej echogeniczności, zatartym,nieregularnym zarysie13x10x7mm, poniżej 9 x 8x 5 mm, przy nim kolejny 7 x 5x 4 mm. BIRADS 4. Zlecono wykonie biopsji cienkoigłowej, lekarz pobrał dwie strzykawki &#8211* wynik treść surowiczo krwista z obecnością pojedynczych i w płatach komórek nabłonkowych. Pojedyncze wykazują cechy makronukleozy. Wskazane wycięcie zmiany. Na skierowaniu do centrum onkologii napisane- podejrzenie raka T1 N0 M0- i szok. Wykonano mi mammografię na wyniku- Piersi z przewagą tkanki gruczołowej. Obustronnie rozsiane zmiany mastopatyczne o średnim stopniu nasilenia. W projekcie PP, w rzucie kwadrantów górnych obwodowo asymetryczny, krągławy cień 13 mm-tu susp. W USG wykonanym poza centrum podejrzana zmiana na godz. 12-tej. Mikrozwapnień ani pogrubienia skóry nie wykazano. BIRADS 4 a. Przeprowadzono mi zabieg kwadrantektomii, na wynik czekałam 10 dni i byłam pewna, że mam raka. Na wyniku napisane miejsce pobrania: pierś prawa pogranice kwadrantów górnych 2-3 cm od brzegu brodawki, materiał diagnostyczny: guz cały. Adenoma 2,0 x1,5x 1,5 cm in laesio fibroso-cystica (6 x 5x 3 cm) cum adenosis et hyperplasia intraductale typica. Lekarz stwierdził, że mam dużo szczęścia bo to gruczalokowłókniak. Byłam w takim amoku przy odczytaniu wyniku, że dopiero w domu na chłodno zaczęłam myśleć jak to jest możliwe, że wszystko wskazywało, że mam raka a tu nagle, że nie? Poproszę o dokładne przetłumaczenie wyniku z łaciny, dodam że mam małe piersi i zastanawiam się czy to jest możliwe, że wycięli mi nie wszystkie guzy, a może zbadali nie tego ? Nie wiem jak wygląda samo badanie histopatologiczne ale wciąż jestem niespokojna czy wszystko na pewno jest w porządku. Kolejna wizyta po 6 &#8211*ściu miesiącach- bardzo się boję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adenoma 2,0 x1,5x 1,5 cm in laesio fibroso-cystica (6 x 5x 3 cm) cum adenosis et hyperplasia intraductale typica - oznacza dokładnie Gruczolak o wymiarach 2 na 1,5 na 1 cm w zwyrodnieniu włóknisto-torbielowym (6x5x3 cm) z gruczolistością i przerostem wewnątrzprzewodowym typowym Rzeczywiście jest to zmiana łagodna i zapewne została usunięta w całości (tak wynika z badania histopatologicznego). O doszczętności powinien także poinformować Panią lekarz wykonujący zabieg. Trzeba wiedzieć, że badania obrazowe są tylko badaniami dodatkowymi i nie dają 100% odpowiedzi czym są te zmiany (tylko badanie histopatologiczne). Trzeba wiedzieć, że BI-RADS 4a oznacza - zmiany wymagające weryfikacji ale z niewielkim prawdopodobieństwem złośliwości, po biopsji wskazane badanie kontrolne za 6 miesięcy, typowo mogą to być palpacyjne zmiany w obrazie ultrasonograficznm odpowiadające gruczolakowłókniakowi, torbiele badalne palpacyjnie lub ropnie. - czyli nie budzą zbytnio podejrzenia bezpośredniego raka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×