Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Krwiak podokostnowy u niemowlaka


Gość Witold

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, Mój synek właśnie skończył 3 tygodnie. Urodził się z dużym krwiakiem podokostnowym (podłużny, ok 12 cm mierzony po wypukłości wzdłuż dłuższej osi). Wszyscy lekarze pediatrzy jak do tej pory doradzają czekanie (do dziś zmniejszył się do ok 10,5 cm), ale boję się że zanim zniknie może częściowo zwapnieć i dziecko będzie miało na zawsze wypukłość. Byliśmy z nim także u chirurga dziecięcego który zaproponował, że nakłuje i odciągnie zebraną krew. Nie wiemy co robić. Jakie jest prawdopodobieństwo powikłań (zakażenie) takiego zabiegu chirurgicznego? Czekać, czy interweniować? Moje zmartwienie pogłębia fakt, że w jednym miejscu na przodzie krwiaka jest od początku taki twardy fragment jakby to nie była tylko krew pod skórą, ale także jakby kość była podniesiona do góry (reszta powierzchni krwiaka jest miękka). Czy to też opadnie po wchłonięciu lub odessaniu krwiaka? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie jest prawdopodobieństwo powikłań (zakażenie) takiego zabiegu chirurgicznego? - praktycznie znikome Czekać, czy interweniować? - takie krwiaki z reguły całkowicie się wchłaniają w przeciągu 4-6 tygodni, można ewentualnie jeszcze poczekać ze 2 tygodnie, jeśli nie będzie efektu wchłonięcia poddać się nakłuciu krwiaka Czy to też opadnie po wchłonięciu lub odessaniu krwiaka? - zapewne tak, trudno mi określić czym może być to stwardnienie bez badania, trzeba ewentualnie rozważyć wykonanie USG czaszki celem dokładnej oceny krwiaka na chwilę obecną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mojego synka krwiak się nie wchłonął jak mówili lekarze, odciagać nie trzeba samo się wchłonie a teraz zwapnial i synek ma zdeformowaną głowkę niewiem czy można coś zrobić ale raczej nie , nie operuje się takich guzów poprostu taki już będzie, myśle, że niemasz na co czekać jak sie sam nie wchlonie to może zwapnieć a wtedy nic już nie zrobisz, pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ciązosfera

Małe sprostowanie - odciągac krwiaka trzeba jak najszybciej - zanim zrobią sie skrzepy. Czyli w ciągu pierwszych dwóch tygodni życia najlepiej. http://ciazosfera.blogspot.com/2013/02/najczestsze-znieksztacenia-u-noworodka.html U nas krwiak był bardzo duży - 35cm3 i bardzo się ciesze, że zdecydowaliśmy się na jego odciąganie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wnuk ma 5 tygodni ma krwiaka lekarze powiedzieli ze się wchłonie niestety krwiak się zwapnił i lekarz powiedział ze jest za późno na nakłucia i odciągniecie mam pytanie czy jest możliwość ze się wchłonie czy możne zostać zdeformowana główka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lekarze często lekceważą takie krwiaki, niestety. Ja też nasłuchałam się, że się wchłonie samoistnie. Mimo to udałam się z synkiem do chirurga dziecięcego (kiedy synek miał 3 tygodnie) na konsultację, z nadzieją na tzw. odbarczenie. Lekarz zapewnił mnie, że nie mam powodu do niepokoju, że to się wchłonie, a on nie zrobi zabiegu, bo może wprowadzić zakażenie i dopiero wtedy będą problemy. Mnie to jakoś nie uspokoiło, ale... kilka dni po wizycie zauważyłam, że krwiak diametralnie się zmniejszył! Był wielki i wypukły, wyglądał jak połowa sporego jabłka, a teraz jest płaski, zdecydowanie mniejszy i prawie niewidoczny. Na szczęście w moim przypadku lekarze się nie mylili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja córeczka urodziła się z wielkim krwiakiem podkostnym na głowie (krwiak wielkości piąstki). Oczywiście z tego powodu miała żółtaczkę która się nie zmniejszała tylko po naświetlaniach rosła... Trzymano nas po porodzie 2 tyg w szpitalu (męczarnia straszna) i po tym czasie wypisano nas z żółtaczką do domu i informacją że krwiak się wchłonie... Oczywiście nie zmniejszał się w ogóle więc po 3 tyg od porodu udaliśmy się do szpitala dziecięcego na sor a stamtąd skierowano nas na oddział neurochirurgi gdzie odciągnięto krwiaka i po 10 min wyszliśmy do domu. Główka ma lekki wzgórek bo przez to trzymanie na siłę w szpitalu krwiak zaczął wapnieć :( Nie bójcie się odciągnąć krwiaka jeśli na usg wyszło ok- bez żadnych dodatkowych krwawień czy złamań. Im dłużej będziecie zwlekać może taki zostać na stałe :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×