Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Torbiel łagodna w okolicach oczodołu


Gość Justyna

Rekomendowane odpowiedzi

Stwierdzono u mnie torbiel łagodną w bliżej nie sprecyzowanej okolicy oczodołu. Uciskała drogi łzowe co powodowało ich niedrożność (myślano, że guzek znajduje się w nich ) w związku z czym miałam mieć zabieg udrażniania dróg łzowych. Na badaniu przed zabiegiem, które miało określić brak infekcji grzybicznych i położenie guzka okazało się, że nie jest on w drogach łzowych. Zlecono badanie usg i biopsję po których dostalam odp. że treść pobranego płynu odpowiada torbieli łagodnej. Przy okazji wypompowano cały płyn z guzka. Drogi łzowe zrobiły się drożne. Guzek zewnętrznie zniknął (miał około 1,5 cm średnicy). Wewnętrznie nikt bliżej nie potrafi odpowiedzieć, bo ciężko go zlokalizować. Lekarz, u którego okulista konsultował mój przypadek był mimo wszystko za pokrojeniem i wycięciem resztek. Nie ukrywał również, że z takim przypadkiem się nie spotkał i później zalecałby dlugofalową obserwację. Natomiast lekarze, którzy wykonywali usg i biopsje odradzali operacje i namawiali mnie na obserwację. Proszę o radę co zrobić czy poddawać się operacji czy zostawić sprawę? Chciała bym również dowiedzieć się jaka jest szansa, że torbiel łagodna nie przerodzi się w złośliwą? No i jeśli znali by Państwo specjalistę to proszę o kontakt do niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety pisze Pani do portalu chirurgicznego, jak Pani na pewno sama zauważyła, który nie zajmuje się problematyką okulistyczną. Jestem chirurgiem ogólnym i wypowiedzieć się autorytatywnie w tym względzie nie mogę. Leczeniem Pani powinni zająć się okuliści, najlepiej na co dzień zajmujący się operacyjną okulistyką. Torbiele łagodne rzadko ulegają przemianie złośliwej i często po nakłuciu i opróżnieniu zanikają. Dlatego myślę, że z uwagi na obecny brak dolegliwości warto byłoby pokusić się o obserwację zmiany. Dobrze by było celem dalszej diagnostyki wykonać TK lub NMR okolicy torbieli oczywiście o tym musi zadecydować lekarz prowadzący. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×