Skocz do zawartości
eChirurgia.pl
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
Gość Kasia

Obecność komórek nowotworowych w *dalszej granicy cięcia*

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Kasia
W opisie histopatologicznym, który otrzymałam po operacji usunięcia żołądka razem z brzuszną częścią przełyku i opuszkiem dwunastnicy, jest użyte sformułowanie jak w temacie postu. Proszę o wyjaśnienie skąd najczęściej pobiera się komórki do badania i czy taki wynik jest równoznaczny z obecnością przerzutu do dwunastnicy lub trzustki. Od lekarza operujacego wiem, że makroskopowo nie było widać żadnych zmian i dlatego wykonano tylko *standardową* operację resekcjii. Dodam tylko, że w 20 węzłach chłonnych niczego nie znaleziono i w *bliższej granicy cięcia* też nie było komórek nowotworowych.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość haemophilus
W którym miejscu (lokazliacja: wpust, trzon czy część odźwiernikowa żołądka) znajdowała się zmiana rozpoznana przed zabiegiem?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Kasia
W części odżwiernikowej

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość haemophilus
Wydaje mi się, że opisującemu badanie chodzi jednak o margines cięcia. Podejrzaną zmianę usuwa się zawsze z marginesem zdrowej tkanki i w tym wypadku znaleziono tu również komórki nowotworowe. Z wynikiem najlepiej udac się do lekarza prowadzącego.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Kasia
Lekarz prowadzący wykluczył możliwość *docięcia* ponieważ konieczne by było usunięcie całej dwunastnicy razem z trzustką ( teraz, po lekturze artykułu na ten temat w portalu, wiem,że z powodu ryzyka powikłań). Zostaje mi tylko chemia. Dziękuję za informacje.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Komentujesz jako gość. Jeśli posiadasz konto, zaloguj się.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Maksymalnie dozwolone są tylko 75 emotikony.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.