Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Dlaczego normy Badania Ca 125 są różne w różnych laboratoriach?


Gość Anna

Rekomendowane odpowiedzi

Mam 26 lat, rok temu urodziłam dziecko. Z polecenia lekarza ginekologa wykonałam badanie Ca 125 Wynosi ono u mnie 25, 4 natomiast norma jest do 21 Panie Doktorze czytałam niemniej jednak, że normy mogą być do 25, 30 czy nawet 35. Dlaczego są one tak różne? Czy powinnam się martwić wynikiem? Badanie usg nie wykazuje zmian ogniskowych w jajnikach. Dodam, że od jakiegoś czasu mam bóle w podbrzuszu. Lekarz kilka razy ordynował antybiotyki- Duracef, Metronidazol, Sumamed, leki przeciwzapalne- Movalis oraz Distreptazę. Mimo tego w jamie Douglasa wciąż utrzymuje się wolny płyn ok 6 ml ( lekarz twierdzi, że jest go za dużo). Moje pozostałe wyniki badań - morfologia, CRP, transaminazy są bez zarzutu. Jedynie OB wynosi 28 (przy normie do 20) ale dodam, że mam wciąż gojącą się ranę po wycieciu torbieli włosowej( na początku sierpnia był zabieg, torbiel goi sie na otwarto) co wg lekarza może mieć wpływ i że takie OB nie budzi niepokoju. Czy podwyższony antygen Ca 125 może mieć miejsce w przewlekłym stanie zapalnym np przdatków czy tylko w tzw stanach ostrych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normy różnych parametrów badawczych między laboratoriami analitycznymi z reguły różnią się. Jest to związane z aparaturą jaką używają, odczynnikami, kalibracją sprzętu (zależne od np. od temperatury, wilgotności otoczenia). Uważa się także, że odchylenie od zakresu normy w zakresie 10% wartości badanej to także specyfika aparaturowa i trzeba ją uwzględniać w analizie wyników. Takie niewielkie (raczej znikome, nieistotne klinicznie w przypadku podejrzenia nowotworu) podniesienie wartości CA 125 może być wykładnikiem stanu zapalnego właśnie właśnie narządów rodnych (czy to w przypadku stanu ostrego czy też przewlekłego). Przyspieszone (też w niewielkim stopniu) OB może być oczywiście wynikiem i gojącej się rany i stanu zapalnego w miednicy mniejszej. Trzeba wygoić te procesy toczące się w organizmie, aby wyniki badań miały szanse powrócić do normy. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×