Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Błona śluzowa dna i trzonu żołądka ścieniała z przeświecającą siatką naczyń


Gość Anna

Rekomendowane odpowiedzi

*Przełyk - bez zmian. Wpust z góry i w inwersji prawidłowy. Błona śluzowa dna i trzonu żołądka ścieniała z przeświecającą siatką naczyń. W antrum błona śluzowa plamkowato zaczerwieniona. Odźwiernik symetryczny, ruchomy. Opuszka dwunastnicy o prawidłowej śluzówce. W części zstępującej dwunastnicy widoczne spłaszczone fałdy z cechami bruzdkowania. Pobrano wycinki do badania hist-pat* Wiem, że opis dwunastnicy może świadczyć o celiakii. Ale o czym może świadczyć opis błony śluzowej dna i trzony oraz antrum? Czy może to być zanikowe zapalenie błony śluzowej? Nie wykryto u mnie helicobactera. Czy może to być coś niebezpiecznego? I czy moge przez to mieć podejrzenia anemii złośliwej? Dodam, że mam bardzo niskie Fe. Ponadto ostatnio zażywałam dużo antybiotyków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście taki opis błony śluzowej żołądka może świadczyć o przewlekłym stanie zapalnym być może o typie zanikowym. Dopiero opis wyników histopatologicznych w 100% odpowie nam jaki to jest typ zapalenia. W przypadku anemii złośliwej spowodowanej zapaleniem zanikowym błony śluzowej żołądka rozpoznaje się w badaniach laboratoryjnych anemię magalocytarną (duże krwinki czerwone) oraz niski poziom witaminy B12, żelazo z reguły jest w zakresie normy. Jednak jeśli zmniejszone jest wydzielanie kwasu solnego przez żołądek (w zaniku śluzówki żołądka) żelazo może być słabiej wchłaniane w jelicie cienkim. Trzeba więc wykonać także badanie poziomu witaminy B12. Aby stwierdzić anemię złośliwą trzeba wykonać badania laboratoryjne i mieć ewidentny wynik histopatologiczny. Stan ten można bez kłopotu leczyć. Trzeba oczywiście okresowo wykonywać badania gastroskopowe. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×