Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Problemy ze zbyt krótkim jelitem cienkim


Gość Piotrek

Rekomendowane odpowiedzi

Moja żona ma w tej chwili 24 lata. Jest Serbką, a wszystko co niżej opiszę wydarzyło się w jej kraju. W grudniu zaszła w ciążę. Po około miesiącu zaczęła wymiotować. Wymiotowała bardzo często, była osłabiona, więc została przyjęta do szpitala. Cały czas robiono jej wszelkie badania sprawdzając stan jej zdrowia, jak też stan zdrowia dziecka. Niestety w końcu marca dziecko umarło, a był to 4 miesiąc. I należało ten martwy płód usunąć. Niestety jeden z tamtejszych lekarzy próbując wyjąć martwe dziecko z macicy przeciął jelito cienkie. A więc chcąc naprawić swój błąd musieli ci lekarze rozciąć brzuch, aby zobaczyć co z tego jelita zostało. Niestety jelito to było pocięte w kilku miejscach, więc postanowili skrócić je o 2 metry. Od tego momentu żona bardzo powoli dochodziła do zdrowia. Nie było to niestety łatwe, bo schudła też 25 kg. Teraz 6 miesięcy po operacji żona w dalszym ciągu ma bolesne skurcze brzucha i ciągłą biegunkę po 10-15 razy na dzień. Biegunka jest bardzo silna tzn. bardzo rzadki stolec wydalany jest natychmiast i nie można go utrzymać w ciele. Odczuwa ona także bóle pięt i kości dłoni. Nie wiem ile może taki stan trwać, czy może po jakimś czasie żonie będzie lepiej i będzie mogła normalnie funkcjonować. Teraz pojawiły się na dodatek hemoroidy i kamienie w pęcherzyku żółciowym. Chciałbym zapytać do jakiego ewentualnie lekarza należałoby się zwrócić o pomoc? Jakie lekarstwa mogłaby żona przyjmować, żeby ta biegunka nie była tak uporczywa oraz jaką ewentualnie dietę stosować? Co z tymi kamieniami? Bardzo proszę o odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następstwem operacji usunięcia dużej części jelita cienkiego jest „zespół krótkiej pętli jelita cienkiego”. Objawia się ten zespół zaburzeniami we wchłanianiu pokarmów, przewlekłymi biegunkami, spadkiem masy ciała, a także bólami brzucha głównie poposiłkowymi. Dieta typu ubogoresztkowego, bogatobiałkowego, dobrze wchłaniana w jelicie cienkim (na początku może być typu przemysłowego np. Nutridrink - 2 do 3 razy dziennie oprócz zwykłych posiłków). Rozłożenie dziennej racji pokarmowej na 5 lub 6 posiłków spożywanych zawsze o tej samej porze. Posiłki powinny być niewielkie objętościowo. Także normowanie pracy jelit przez farmaceutyki (leki zwalniające pracę jelit, przeciwbiegunkowe). Dieta powinna być wysokoenergetyczną, aby nie utracić zbytnio na wadze dlatego musi w pewnym stopniu przekraczać dzienne zapotrzebowanie pacjenta. Dieta taka powinna zawierać około 3000 kcal na dobę. Podaje się w niej ponad 150 g białka, ok. 100 g tłuszczu i ok. 400 g cukrowców. Niedobory witamin i składników mineralnych należy uzupełniać zwiększa¬jąc w diecie ilość produktów, w których są one zawarte, a więc mleka, warzyw, owoców. Lekarz może zalecić również w takich przypadkach przyjmowanie farmakologicznych preparatów witaminowych. Potrawy muszą mieć atrakcyjny wygląd, aby działały pobudzająco na apetyt. Najlepiej z tym problemem zgłosić się do gastrologa. Jedynym skutecznym leczeniem kamicy pęcherzyka żółciowego jest leczenie operacyjne (kamica pęcherzyka żółciowego może też powodować bóle brzucha oraz okresowe biegunki). Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×