Skocz do zawartości
eChirurgia.pl
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
Gość Krzysztof

Jaki to rak i czy zalecono właściwe leczenie po usunięciu piersi?

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Krzysztof
Moja mama miała wyciętego guza, a następnie usuniętą pierś. Jest w wieku 63 lat. Za kilka dni rozpocznie chemioterapię. Bardzo proszę o wyjaśnienie mi jaki to rak, stopień jego zaawansowania, jak bardzo jest złośliwy, czy jest bardzo oporny na leczenie i jakie są rokowania i szanse na wyleczenie. Dlaczego w rozpoznaniu nazwy łacińskie różnią się po badaniu wyciętego guza od tych z usuniętej piersi. Co znaczą wyniki badania immunohistochemicznego, jak je interpretować? Czy chemioterapia, którą zlecono jest dobrze dobrana, jaka jest jej skuteczność? Słyszałem o chemioterapii w tabletkach. Czy to prawda, że tabletki są mniej szkodliwe? Czy w tym przypadku można je zastosować? Poniżej przedstawiam kompletne wyniki mojej mamy. Zabieg wykonany początkiem czerwca: Badanie histologiczne metodą HE Miejsce pobrania: guz piersi prawej godz. 4 Rozpoznanie: Carcinoma ductale invasivum mammae, Elston-Ellis G3, partim carcinoma in situ typus cribriforme et solidum (50%). Utkanie raka obecne w całym materiale tkankowym 4,5 x 4 x 3,7 cm dochodzące do granic cięcia. pT2 Zabieg wykonany początkiem lipca: Amputacja piersi prawej sposobem Patey Miejsce pobrania: pierś prawa z zawartością tłuszczowo limfatyczną Rozpoznanie: Carcinoma ductale invasivum mammae, Elston-Ellis G3 partim carcinoma mucinosum, partim carcinoma intraductale typus cribriforme; guz średnicy 0,8 cm położony w loży po usuniętym guzie. W brodawce oraz w pozostałej części gruczołu piersiowego utkania raka nie znaleziono. Wypreparowano 16 węzłów chłonnych dołu pachowego prawego. W 3 węzłach piętra środkowego znaleziono przerzuty raka nie wykraczające poza torebkę węzłów. pN1a. Wynik badania immunohistochemicznego: 1)Estrogen Receptor (ER) (+) 2)Progesteron Receptor (PR) (-) 3)HER 2 Protein (-) 4)E – cadheryn (+) Status HER2 oznaczono przy użyciu DACO Hercep-Test Skierowanie na dalsze leczenie: Rozpoznanie: Nowotwór złośliwy sutka prawego. Stan po kwadrantektomii. T3N1M0. Chemioterapia i radioterapia: III x EC III x Toxal (tak odczytałem pismo odręczne lekarza) RT Rozpoczęcie chemioterapii zaplanowane na początek sierpnia łącznie 6 dawek w odstępach co trzy tygodnie. Radioterapia po zakończeniu chemioterapii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość stappler
Rozpoznanie po wycięciu miejscowym guza na język polski brzmi: Rak przewodowy, inwazyjny sutka (G3 czyli nisko zróżnicowany komórkowo), częściowo rak w stadium sitowatym i litym (50% komórek raka). Rozpoznanie po usunięciu całego sutka guza na język polski brzmi: Rak przewodowy, inwazyjny sutka (G3 czyli nisko zróżnicowany komórkowo), częściowo rak śluzowy, częściowo śluzowy, częściowo rak wewnątrzprzewodowy typu sitowego. Rak jest bardzo agresywny pod względem histopatologicznym (inwazyjny czyli naciekający oraz stopień G3) i o dużym zaawansowaniu klinicznym (T4N1M0 czyli zaawansowanie IIIA) – patrz strona http://www.echirurgia.pl/sutek/rak_sutka.htm 5-letnie przeżycie w grupie chorych z tym zaawansowaniem klinicznym ocenia się w granicach 60-70%. Różnice w rozpoznaniu histopatologicznym nie są wcale duże, rodzaj raka jest ten sam, tylko architektonika raka troszkę inna. Spowodowane jest to tym, że raz pobrano materiał z samego wnętrza raka, a w przy amputacji sutka materiał pochodził z obwodu raka (innym układ komórek raka w zależności od lokalizacji w guzie). Wyniki badań immunohistochemicznych świadczą o istnieniu receptorów w komórkach rakowych dla hormonów płciowych oraz specyficznego białka HER2. Receptor dla HER2 świadczy o mniejszej agresywności histopatologicznej raka, ale niestety mniejszej reakcji na leczenie chemioterapeutykami. Ujemne receptory dla estrogenów i progesteronu lub znikome ich nasilenie (tylko 1 plus) świadczą, że nowotwór nie jest hormonozależy (nie da się wprowadzić dodatkowego leczenia hormonalnego – np. tabletki doustne) – u starszych kobiet często tego typu raki występują. Co do chemio- i radioterapii nie wypowiem się ponieważ jestem chirurgiem i nie jest to domeną mojej specjalności. O postępowaniu dalszym leczniczym po operacji decyduje onkolog (chemioterapeuta i radioterapeuta). Skoro takie ustalił postępowanie fachowiec na pewno jest dobre. Trzeba niestety zastosować silnie działające środki chemiczne i napromieniowanie o dużej dawce, gdyż nowotwór jest bardzo agresywny. W przypadku Pana matki nie można zastosować tabletek (głównie w przypadku leczenia dodatkowego hormonalnego), gdyż nie ma do tego wskazań – patrz wyżej. Cykle chemioterapeutyczne podaje się dożylnie, gdyż mają wtedy najlepsze działanie i dają najmniej powikłań. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość halina
Jestem po operacji częściowej usuniecia piersi oraz po usunięci całych węzłow chłonnych lewej pachy i piersi.Był to rak złośliwy,wynik patomorfologicznydołu pachwowego-w badanym materiale znaleziono 23 węzły chłonne.W 14 węzłach wszystkich pięter( w tym w 6 na 7 węzłów szczytu pachy) obecne sa przerzuty raka(pN3a)-mam pytanie -czy czeka mnie chemia ,jesli tak to jaka.Bardzo sie boję co będzie dalej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość stapler
Na pewno w takim przypadku będzie włączona chemioterapia. Co do rodzaju cytostatyków i ilości cykli (zapewne bardziej agresywna) musi zadecydować onkolog.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość justyna
prosze o pomoc w interpreteacji wynikow Carcinoma ductale invasivum et in situ material zbyt skapy dla okreslenia stopnia zlosliwosci wg NHG wynik badania immunohistochemicznego:wykjazano obecnosc receptorow estreogenowych w ponad 75%jader kom nowotworowych,wykazano obecnosc receptorow progesteronowych w 10-75% jader komorek nowotworowych,oznaczono bialko HER2 za pomoca przeciwciala króliczego Ventana PATHWAY HER-2/neu(4B5) ,odczyn pozytywny w komorkach raka naciekajacego (Score=3+),wykazano ekspresje antygenu proliferacyjnego Ki 67 w 60% jader komorkowych co to oznacza i jakie rokowania mama ma dostala 16 lipca pierwsza chemie dozylna ma miec jeszcze 2 potem operacja calkowitego usuniecie lewej piersi wraz z wezlami gdyz sa przezuty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Komentujesz jako gość. Jeśli posiadasz konto, zaloguj się.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Maksymalnie dozwolone są tylko 75 emotikony.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×