Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Torbiel Bakera w dole podkolanowym


Gość Katarzyna M

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Katarzyna Maciaszek

Witam Chciałam się dowiedzieć dokładniej o Torbiel Baeckara, u mojego synka 7 letniego synka wykryto , skąd się pojawia czy to od uderzenia ,czy może genetyczne ,jestem w szoku bo po raz pierwszy spotkałam się z czymś takim .Jesteśmy zapisani do ortopedy i mamy wizytę za miesiąc czasu. Czy do wizyty zrobic prywatnie dziecku usg ,zeby być przygotowanym na tą wizytę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i bardzo proszę o interpretacje wyniku badań USG. W lewym dole podkolanowym widoczna torbiel Bakera o wym. ok. 27 x 12 x 65 mm. Torbiel o zawartości płynowej do aspiracji. W prawym dole podkolanowym widoczna podobna o wym. 15 x 7 x 21 mm. ZMiana zlokalizowana centralnie w rzucie prawego dołu podkolanowego odpowiada zmianie nadpowięziowej dobrze ograniczonej bez widocznych centralnych przepływów o znacznie ograniczonej podatności na ucisk z licznymi elementami włóknika oraz mikrozwapnieniami prawdopodobnie *wywodząca się* z elementów tkanki podskórnej. Proponuję wykonanie BACC. Poniżej zamieszczam pytania: - Czy torbiel Bakera w lewym dole podkolanowym to coś złego? - Czy zmiana w prawym dole podkolanowym (nadpowięziowa, dobrze odgraniczona, bez widocznych centralnych przepływów) to może być coś złego? - Czy może to być jakiś nowotwór? - Jak mam interpretować te wyniki? - Czy badanie BACC sugeruje, że jest to zmiana złośliwa?? Dodam, że wizytę u ortopedy mam za kilka dni, a nie pokjoję się tym wynikiem. Dziękuję za wszelkie odpowiedzi. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Czy torbiel Bakera w lewym dole podkolanowym to coś złego? Raczej jest to torbiel bez komunikacji ze stawem kolanowym (nic na ten temat nie napisano, więc zapewne tak jest) czyli można ją zapewne leczyć z efektem poprzez nakłucia i opróżniania chociaż jest ta torbiel dość sporych rozmiarów - Czy zmiana w prawym dole podkolanowym (nadpowięziowa, dobrze odgraniczona, bez widocznych centralnych przepływów) to może być coś złego? Trudno określić, wygląda na to, że na pewno nie jest to torbiel Bakera, może to jakiś guzek typu kaszaka albo włókniaka, raczej nic złośliwego, biopsja cienkoigłowa na pewno wyjaśni dokładnie czym jest ta zmiana - Czy może to być jakiś nowotwór? - raczej wątpię w to - Jak mam interpretować te wyniki? Tak jak pisałem wyżej - Czy badanie BACC sugeruje, że jest to zmiana złośliwa? Takie badanie sugeruje się standardowo, gdy nie można jednoznacznie określić na podstawie USG czym jest zmiana, nie ma charakterystycznych cech ultrasonograficznych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie doktorze na wstępie chciałem podziękować za odpowiedzi na moje pytania, ale mam jeszcze kilka nowych pytań. 1. Czy z powyższego wyniku badania USG wynika, że w lewym dole podkolanowym jest torbiel bakera. A w prawym dole podkolanowym jest tylko torbiel Bakera czy torbiel bakera i jeszcze coś?? To *coś* to mam na myśli taką gulę co ma być z niej robiona biopsja? 2. Powyższy wynik jest badaniem USG mojego taty. On pod prawym kolanem ma taką widoczną gulę. On ją ma od kilku lat (może nawet 10). Czy w takim okresie taka gula może zezłośliwieć? I zapytam jeszcze raz - Jak duże jest prawdodpobieństwo, że ta gula jest złośliwa? 3. Przed ostatnie pytanie - czy zmiana nadpowięziowa, dobrze odgraniczona, bez widocznych centralnych przepływów - to jest właśnie ta gula?? 4. Ostatnie pytanie - Czy zakładając, że jest to zmiana złośliwa to co się robi z tym czymś w takim miejscu? Proszę jeszcze raz o odpowiedź i bardzo dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy z powyższego wyniku badania USG wynika, że w lewym dole podkolanowym jest torbiel bakera. A w prawym dole podkolanowym jest tylko torbiel Bakera czy torbiel bakera i jeszcze coś?? To *coś* to mam na myśli taką gulę co ma być z niej robiona biopsja? - w lewym dole podkolanowym jest tylko torbiel Bakera - w prawym dole jest jakaś inna struktura niż torbiel Bakera (pisałem o tym wyżej) 2. Powyższy wynik jest badaniem USG mojego taty. On pod prawym kolanem ma taką widoczną gulę. On ją ma od kilku lat (może nawet 10). Czy w takim okresie taka gula może zezłośliwieć? I zapytam jeszcze raz - Jak duże jest prawdodpobieństwo, że ta gula jest złośliwa? - raczej małe prawdopodobieństwo, ale wymaga to dalszej diagnostyki według wskazań lekarza wykonującego USG 3. Przed ostatnie pytanie - czy zmiana nadpowięziowa, dobrze odgraniczona, bez widocznych centralnych przepływów - to jest właśnie ta gula?? - tak 4. Ostatnie pytanie - Czy zakładając, że jest to zmiana złośliwa to co się robi z tym czymś w takim miejscu? - usuwa się całkowicie operacyjnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×