Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Komplikacje po resekcji żołądka i śledziony


Gość Wiktoria

Rekomendowane odpowiedzi

Tata jest ponad dwa miesiące po operacji wycięcia całego żołądka i śledziony. Na początku czuł się nie najgorzej, a od dwóch tygodni jest coraz gorzej chudnie w oczach, nie ma apetytu. Po każdym posiłku ma narastający ból brzucha, zaparcia, jest słaby. Badanie USG wykazało zrosty. Poza tym inne badania z krwi ma w normie. Lekarz prowadzący podejrzewa u taty zespół poposiłkowy. Już nie wiemy jak mu pomóc. Bardzo prosimy o radę. Jaka dieta zmniejszy u niego te dolegliwości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zespół poposiłkowy występuje po częściowej resekcji żołądka, ale może też w podobny sposób objawiać się po resekcji całkowitej. Z reguły około 15 minut po posiłku chory staje się niespokojny, może wystąpić silny ból brzucha, spadek ciśnienia tętniczego, tachykardia, kołatanie serca, wzmożona potliwość. Przyczyną jest spożycie pokarmu wysokoosmolalnego (np. zawierającego dużo glukozy, laktozy). W wyniku niekontrolowanego, szybkiego przemieszczania się treści pokarmowej bezpośrednio do jelita cienkiego znajduje się tam wysoce osmolalna treść i następnie dochodzi do wyrównania ciśnień osmotycznych kosztem przemieszczenia wody z przestrzeni wewnątrznaczyniowej do światła jelita cienkiego. W konsekwencji występuje hipowolemia. Leczenie: właściwie najlepiej zapobiegać i nie podawać tego typu pokarmów. Poza tym podaje się przed lub po posiłku więcej płynów niskoosmolalnych w celu rozcieńczenia pokarmu. Niektórzy zalecają też podawanie do posiłku tłuszczy w celu zwolnienia opróżniania żołądka. Dieta typu ubogo resztkowego (w czasie zaparć z dodatkiem pokarmów zawierających substancje balastowe), dobrze wchłaniana w jelicie cienkim (można w początkowym okresie zastosować dietę typu przemysłowego). Pokarmy przyjmowane często, ale w małych ilościach. Także normowanie pracy jelit przez farmaceutyki. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Ok.Ja jestem już 2 la ta po całkowitej resekcji żołądka.Jeśli zjem zbyt dużo tłuszczów lub białka(mleko) mam kołatanie serca,bóle jelit i wzdęcia.W ogóle największym problemem są gazy ..reszta to betka...Mogę jeść praktycznie wszystko lecz najlepiej przyswajalne są zupy: rosół,krupnik,burakowa,pomidorowa.Czasem trzeba poleżeć ze 20 min po posiłku i nie narzekać(ważny jest każdy dzień).Wkur....ją mnie jednak te gazy...Biorę Ulgix, lub Espumisan i Tribux.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem świeżo po usunięciu żołądka w marcu 2014 i największy problem dotyczy biegunki.Jem różne kliki ,drobno krojone gotowane lub duszone mięso drobiowe cielęce chude woł.. i niewiele wieprzowego tak trochę na smak ale co drugi lub trzeci dzień przychodzi biegunka i po sprawie boję się wyjść zdomu , nawet nie pomaga mi loperamid, nie wiem co robić jeżeli ktoś ma radę to bardzo proszę o kontakt tel stacjonarn32 216 10 20. Dziękuję za każdy wpis lub telefon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mój mąż jest 2-lata po całkowitem usunięciu żołądka,śledziony i woreczka robaczkowego .Miał dużo gazów,biegunki.Po 6- miesiącach było już lepiej ,wszystko jadł,ale zawsze po jedzeniu się położył na 20 minut iczuł się dobrze.Własnie mija 2 lata i 3 miesiące i dostał żółtaczki.Mam takie pytanie czy dostajecie żelazo w kroplówce,mąz co 2 miesiące ma wlewy dożylne, bo przy braku żołądka ,nie wchłania się z pokarmu,i co miesiąc dostaje witaminę b-12 w zastrzku.Na dzień dzisiejszy ma problem z jedzeniem przez tą żłtaczkę.Proszę powiecie czy ktoś tęż bierze te wlewy z żelaza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×