Skocz do zawartości
eChirurgia.pl
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
Gość Iza

Profilaktyka nowotworu jelita

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Iza
Mój tata (71 l.) i wujek (55l.) mają gruczoloraka jelita G2 (obecnie po operacji, w trakcie lecznia onkologicznego), dwie ciocie (64 i 77 lat) (rodzeństwo) umarły na raka płuc (nie miały nigdy robionej kolonoskopii), jedna wątroby (74 lata). Jakie badania profilaktyczne powinnam zrobić (mam 37 lat), co ile je powtarzać? Czy są jakieś progamy profilaktyczne, którymi objęte są dzieci z rodzin, w których występowały nowotwory jelit? Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość stapler
Jeśli nie ma Pani żadnych objawów ze strony przewodu pokarmowego (zaburzeń w oddawaniu stolca, bólów brzucha, zmiany konsystencji i zabarwienia stolca) wystarczy profilaktycznie wykonać z krwi poziom CEA (powtarzać co 0,5-1 roku). Jeśli są objawy radzę koniecznie wykonać kolonoskopię.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość stapler
Nie ma niestety programu badań profilaktycznych dla takich rodzin. Jednak można w tej sprawie skontaktować się z poradnią genetyczną przy instytucie onkologii, która oceni prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu w przypadku rodzinnego wywiadu nowotworowego.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Iza
Dziękuję za odpowiedzi. Gdzie i za ile można zrobić tę kolonoskopię wirtualną??? Jestem z Częstochowy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Komentujesz jako gość. Jeśli posiadasz konto, zaloguj się.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Maksymalnie dozwolone są tylko 75 emotikony.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.