Skocz do zawartości
eChirurgia.pl
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
Gość Małgośka

Choroba Wilsona

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Małgośka
Witam. Chciałabym się dowiedzieć kiedy można podejrzewać chorobę Wilsona. Czy prawidłowe wyniki: - morfologia - glukoza - trójglicerydy - amylaza - alat - hormony tarczycy - CRP - CPK - WZW - Białko całkowite (albuminy, globuliny) są dobrym znakiem? Podwyższony jest aspat i cholesterol (ten ostatni może być dziedziczny). Czy przy ww wartościach można podejrzewać chorobę Wilsona lub ją 100% wykluczyć? I ewentualnie jakie badania mogą wykluczyć ją zupełnie? (wiem o biopsji wątroby, ale może badania z surowicy). Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość haemophilus
Diagnostyka choroby Wilsona to głównie poziom aminotransferaz (ALAT,ASPAT), cerulopazmina, poziom miedzi w moczu i ewentualnie krwi, oraz usg jamy brzusznej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Małgośka
Dziękuję za odpowiedź. Czytałam o ceruloplazminie. Nie wiem tylko czy to badanie jest do wykonania w przychodni rejonowej czy w poradniach specjalistycznych. Wątroba na usg nie jest powiększona. Natomiast o miedzi czytałam dziś w internecie, że aby zbadać wątrobę pod kątem miedzi, trzeba zrobić biopsję. Ale skoro przez mocz i krew też jest miarodajne, to się udam do przychodni. Jeszcze jedno - czy w chorobie Wilsona obie aminotransferazy muszą być podwyższone czy wystarczy jedna? Jeszcze raz dziękuję. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Komentujesz jako gość. Jeśli posiadasz konto, zaloguj się.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Maksymalnie dozwolone są tylko 75 emotikony.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.