Skocz do zawartości
eChirurgia.pl
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
Gość Marika

USG jamy brzusznej z oceną Doppler color układu żyły wrotnej

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Marika
Mąż skarżył się na bóle w prawym boku pod żebrem, więc udał się do lekarza rodzinnego, który zlecił mu badania wątrobowe. Wyniki badań okazaly się złe: ALAT 174.68 u/l i ASAT 235.77 u/l - otrzymał skierowanie do poradni specjalistycznej hepatologii z rozpoznaniem - uszkodzenie wątroby. Mąż udał się prywatnie do lekarza hepatologa, który skierował go na USG jamy brzusznej z oceną Doppler color ukł. żyły wrotnej. Wyniki badania USG jamy brzusznej z oceną Doppler color ukł. żyły wrotnej: Waga pacjęta 70 kg. Pęcherzyk żółciowy bez zmian. Drogi żółciowe nie są poszerzone. Wątroba nieznacznie powiększona ( prawy płat 16,5 cm, lewy 9 cm ), o wzmożonej echogeniczności, z lekkim tłumieniem ech wgląd narządu. Żyły wątrobowe wąskie napięte. W żyłach wątrobowych przepływ o typowym trójfazowym spectrum. Żyła wrotna 11mm średnicy z przepływem dowątrobowym 20 cm/s., o lekko fazowym spectrum. Śledziona prawidłowa 10,5x4,5x10cm. Żyła śledzionowa z przepływem odwnękowym 15cm/s. Wyraźnych zmian żylakowych w ścianach żołądka nie uwidoczniono. Trzustka o nieostrych granicach, nieznacznie obniżonej echogeniczności, jest prawidłowej wielkości. Obraz aorty brzusznej, żyły głównej dolnej, ich głównych odgałęzień jest w normie. Pola nadnerczowe, oraz węzły chłonne jamy brzusznej i przestrzeni zaotrzewnowej nie są powiększone. Nerki dł. 11 cm prawa i 11,5 cm lewa - wielkość, położenie, echostruktura, grubość warst korowo-rdzennych 15 mm są w normie. Ukm-we i moczowody nie są poszerzone. Pęcherz moczowy wypełniony ok.270 ml. bezechowego moczu o gładkim zarysie, prawidłowo grubych ścian. Gruczoł krokowy nie powiększony. Proszę mi powiedzieć co mogą oznaczać te wyniki badań? Co należy dalej robić? Mąż nic nie chce mi powiedzieć, nie chce żebym się martwiła. Chciałabym zaznaczyć że mąż ma 28 lat leczy się na astmę oskrzelową i rok temu wykryto u niego chorobę dna moczanowa. Bardzo proszę o pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość stapler
Wynik USG oprócz nieznacznie powiększonej wątroby jest prawidłowy. Może to tylko początkowe stadium marskości - bez ewidentnych cech ultrasonograficznych.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość woj
ja mam 28 lat i tez mam wyniki do bani. Wiecej strachu niż to warte. nie mart się

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Tomasz
A jeśli to *tylko* początkowe stadium marskości to jest się czym martwić. czy można zatrzymać postępowanie choroby w takim przypadku (wiem że wyleczyć nie można). Jakie są wtedy rokowania?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość stapler
Początkowe stadium marskości można zatrzymać odpowiednimi lekami, dietą, stylem życia. Najlepiej w takim przypadku skonsultować się z hepatologiem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Tomasz
Czy w przypadku alkoholika samo odstawienie alkoholu(jako głównej i jedynej przyczyny) zatrzyma rozwój choroby w tym stadium?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Komentujesz jako gość. Jeśli posiadasz konto, zaloguj się.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Maksymalnie dozwolone są tylko 75 emotikony.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.