Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Niedrożność jelit a chemioterapia


Gość Agnieszka.

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Agnieszka.

Witam. Mam dosyć poważny problem i niestety nie wiem już jak szukać pomocy. 18 marca moja mama miala operację, polegającą na usunięcia guzów jajników wraz z macicą oraz niestety fragmentem jelita (ponadto na części jelita znajduje się nadal naciek dł. ok 8 cm - którego podobno nie mozna było usunąć). Po operacji jednak okazało się, że jelita pracują prawidłowo, an tyle na ile to możliwe po takim zabiegu operacyjnym. Po miesiącu od operacji mojej mamie podano pierwszą chemię (najsilniejszą oraz o największym stężeniu przy jej masie ciała i wzroście). Po dwóch dobach od chemii pojawiły się problemy. Najpierw znaczne osłabienie, bóle i wzdęcia w brzuchu, brak apetytu, a wreszcie - wymioty (najpierw *normalne*, później smoliste). Ogólny stan zdrowia szybko się pogarszał. W 6 dobie po chemii mama trafiła do szpitala. Stwierdzono niedrozność jelit. Od 6 dni ma podawane codziennie w kroplowkach antybiotyki oraz elektrolity. Ból brzucha ustał, po 1 serii kroplówek mama oddała stolec. Wykonywane są rtg brzucha, które (podobno) potwierdzają brak perystaltyki jelit. CZY JEST MOŻLIWE ABY ZATRZYMANIE PRACY JELIT BYŁO WYNIKIEM PODANEJ CHEMII? CO ROBIĆ W TAKIM PRZYPADKU? JAK DŁUGO MOŻNA LECZYĆ FARMAKOLOGICZNIE NIEDROŻNOŚĆ? CZY OBNIŻONA PERYSTALTYKA JELIT MOŻE BYĆ SPOWODOWANA BRAKIEM PRZYJMOWANIA POKARMÓW? Byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedź, gdyż serce mnie boli jak patrzę na mamę jak się męczy, ja nic nie mogę zrobić, a lekarze wydają się być bezsilni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość haemophilus

Przede wszystkim musi Pani wiedzieć, że z chemioterapią wiąże się dużo działań niepożądanych, o których na pewno informowano. Działania niepożądane zależą również od samego leku, który został zastosowany. Możliwe, że niedrożność jest tego rezultatem bądź sama choroba nowotworowa. Trudno jednoznacznie to stwierdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×