Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Powiększone węzły chłonne po operacji raka jelita grubego


Gość Agnieszka z Warszawy

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Agnieszka z Warszawy

Panie Doktorze, w maju ub.roku mialam operacje na raka jelita grubego (katnica) a nastepnie polroczny cykl chemioterapii (skonczylam w styczniu br.). Obecnie co 3 miesiace robie badania kontrolne na poziom markerow nowotworowych - CEA i CA19.9 oraz usg jamy brzusznej i rtg klatki piersiowej. Pierwsze wyniki markerow (w kwietniu br.) byly bardzo dobre (ponizej norm). Kolejne badanie w lipcu br. wykazalo zwiekszenie wartosci markerow nieco powyzej gornych norm. W opisie badania usg jb lekarz napisal: "w obu pachwinach plaskie, powiekszone wezly chlonne o cechach zmian zapalnych/pozapalnych" oraz "powiekszonych wezlow chlonnych w przestrzeni zaotrzewnowej nie uwidoczniono". Pozostaly opis wydaje sie wg mojej wiedzy dobry, nie ma zmian ognizkowych. Zrobilam rowniez tomografie komputerowa jamy brzusznej, na podstawie ktorej lekarz pisze: "powiekszone pojedyncze wezly chlonne okoloaortalne o sr. 5-7 mm". Bardzo niepokoi mnie ten ostatni zapis wynikajacy z badania tomograficznego i chcialabym aby Pan doktor wyjasnil mi co to oznacza. Musze dodac, ze wyraznie czuje iz mam powiekszone wezly w pachwinie prawej konczyny, bolace a takze pojawil sie promieniujacy bol w udzie w kierunku kolana. Mam wrazenie jakby cos uciskalo w pachwinie. Ponadto dluzsze siedzenie powoduje, ze odczuwam dretwienie brzucha. Bardzo prosze o ocene mojej sytuacji. Czy to moze oznaczac przerzuty czy moze jest to jakis stan zapalny (choruje ponadto na luszczyce, stan jest przewlekly). Z gory dziekuje za odpowiedz. Z powazaniem Agnieszka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość haemophilus

Oczywiście może to być zarówno stan zapalny jak i proces nowotworowy. Jeśli antybiotyk nic nie pomoże to będzie konieczne pobranie węzła na badanie histopatologiczne. Można to wykonać ambulatoryjnie, w znieczuleniu miejscowym. Czasami wymaga to przyjęcia na oddział i wykonania operacji w znieczuleniu ogólnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×