Skocz do zawartości
eChirurgia.pl
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
Gość Agnieszka z Warszawy

Powiększone węzły chłonne po operacji raka jelita grubego

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Agnieszka z Warszawy
Panie Doktorze, w maju ub.roku mialam operacje na raka jelita grubego (katnica) a nastepnie polroczny cykl chemioterapii (skonczylam w styczniu br.). Obecnie co 3 miesiace robie badania kontrolne na poziom markerow nowotworowych - CEA i CA19.9 oraz usg jamy brzusznej i rtg klatki piersiowej. Pierwsze wyniki markerow (w kwietniu br.) byly bardzo dobre (ponizej norm). Kolejne badanie w lipcu br. wykazalo zwiekszenie wartosci markerow nieco powyzej gornych norm. W opisie badania usg jb lekarz napisal: "w obu pachwinach plaskie, powiekszone wezly chlonne o cechach zmian zapalnych/pozapalnych" oraz "powiekszonych wezlow chlonnych w przestrzeni zaotrzewnowej nie uwidoczniono". Pozostaly opis wydaje sie wg mojej wiedzy dobry, nie ma zmian ognizkowych. Zrobilam rowniez tomografie komputerowa jamy brzusznej, na podstawie ktorej lekarz pisze: "powiekszone pojedyncze wezly chlonne okoloaortalne o sr. 5-7 mm". Bardzo niepokoi mnie ten ostatni zapis wynikajacy z badania tomograficznego i chcialabym aby Pan doktor wyjasnil mi co to oznacza. Musze dodac, ze wyraznie czuje iz mam powiekszone wezly w pachwinie prawej konczyny, bolace a takze pojawil sie promieniujacy bol w udzie w kierunku kolana. Mam wrazenie jakby cos uciskalo w pachwinie. Ponadto dluzsze siedzenie powoduje, ze odczuwam dretwienie brzucha. Bardzo prosze o ocene mojej sytuacji. Czy to moze oznaczac przerzuty czy moze jest to jakis stan zapalny (choruje ponadto na luszczyce, stan jest przewlekly). Z gory dziekuje za odpowiedz. Z powazaniem Agnieszka.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość haemophilus
Oczywiście może to być zarówno stan zapalny jak i proces nowotworowy. Jeśli antybiotyk nic nie pomoże to będzie konieczne pobranie węzła na badanie histopatologiczne. Można to wykonać ambulatoryjnie, w znieczuleniu miejscowym. Czasami wymaga to przyjęcia na oddział i wykonania operacji w znieczuleniu ogólnym.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość pikotr
nalezy pamietac ze jak po operacji nie znajdzie sie przerzutow, chemioterapia moze zaszkodzic oslabiajac system immunogiczny

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość pikotr
nalezy pamietac ze jak po operacji nie znajdzie sie przerzutow, chemioterapia moze zaszkodzic oslabiajac system immunologiczny

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Komentujesz jako gość. Jeśli posiadasz konto, zaloguj się.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Maksymalnie dozwolone są tylko 75 emotikony.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.