Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

silny ból przy zwyrodnieniu stawów kolanowych


Gość Marianna

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Marianna

 

Bardzo proszę o pomoc w  interpretacji wyników badania USG stawów kolanowych i podpowiedź co dalej robić. Dolegliwości kolan trwają od stycznia tego roku i  stopniowo narastały.  Początkowo myślałam, że przyczyną bólu są żylaki, które od dawna mam bardzo duże. W chwili obecnej czuję okropny ból nie do wytrzymania w prawym stawie kolanowym od strony wewnętrznej. Ostry kujący ból pojawia się przy każdym ruchu nogi Bólowi kolan towarzyszyły podwyższona temperatura, opuchlizna kolana oraz torbiel podkolanowa. Przyczynę moich męczarni upatruje w tym, że w grudniu przebywając przez cały dzień na mroźnej wietrznej pogodzie mogłam przeziębić stawy.

  Byłam prywatnie na dwóch konsultacjach u ortopedy. Po pierwszej konsultacji ortopeda skierował na rehabilitację i zalecił przyjmowanie następujących leków Padolten 37,5 mg + 325mg tabletki powlekane (przeciwbólowo), Helicit FORTE 40 mg, Structum 500mg

   W trakcie rehabilitacji miałam robione zabiegi jonofereza olfenowa, laser, krioteriapia  - każde po dziesięć zabiegów. Ponowna konsultacja na trzeci dzień po zakończonej rehabilitacji i lekarz zalecił czekać na rezultaty rehabilitacji i przepisał BIOFENAC 100mg i Padolten 37,5 mg. Mija już trzeci tydzień od zakończenia zabiegów i żadnej poprawy a przeciwnie zaczynam odczuwać ból mięsni uda powyżej kolana. Nie mogę normalnie funkcjonować, a muszę pracować w pozycji stojącej (mam dopiero 52 lata). Z własnej inicjatywy zrobiłam usg kolan, a jego wynik na pierwszy rzut oka mnie przeraża. W zaleceniach badania jest wykonanie artroskopii kolana lewego, natomiast ja odczuwam ostry kłujący ból w kolanie prawym od środka. Ortopeda wspomnial, że zabieg artroskopii może  nie przynieść trwałej poprawy w chorobie zwyrodnieniowej i po jakimś czasie mogę wrócić do punktu wyjścia. Ponadto jak się dowiedziałem od  lekarza artroskopia w chorobie zwyrodnieniowej jest niewskazana i przez niektórych uważana za błąd w sztuce.

Od jakiegoś czasu  zaczynam odczuwać lekki ból prawej nerki -czy to może być powiązane z zażywaniem tych leków?

    Bardzo proszę o podpowiedź , czy w tej sytuacji artroskopia powinna złagodzić skutki bólu ( leki przeciwbólowe nie pomagają)? Na czym może przypuszczalnie polegać zabieg artroskopii, w moim przypadku? Wyczytałam, że jest artroskopia polega m.in na wyplukaniu stawu, usuniecięciu uszkodzonych fragmentów łąkotki, usunięciu narośli kostnych (osteofitów)?. Czy moja zmiażdżona łąkotka jest do naprawy, czy się ją całkowicie usuwa?

Jeśli nie artroskopia to co? Lekarz wspominał o zastrzykach hialuronowych w kolano. Czy to powinno pomóc? Dużo dobrego jest napisane w Internecie o Terapii Orthokine w leczeniu zwyrodnienia. Czy w moim, zdaję sobie sprawę zaawansowanym przypadku, metoda ta może przynieść rezultaty na dłużej. Proszę o kontakt do dobrego specjalisty od tego typu chorób stawów w Warszawie, Siedlcach i okolicach. Co w pierwszej kolejności zrobić aby złagodzić ten okropny ból. Dużo pytań, ale

dziękuje za zainteresowanie i każdą pomoc.

USG kolana prawego

Prawidłowa ilośc płynu w stawie, płyn klarowny. Błona maziowa bez cech patologii. Ściegno mięśnia czworogłowego uda, więzadło rzepki, LCL, ACL, PCL bez cech zmian pourazowych. Uszkodzenie MCL I stopnia typu rozciągnięcia/naciągnięcia. Obje łąkotki wybitnie niejednorodne o podwyższonej echogeniczności. Uszkodzenie obu łąkotek III stopnia - szczeliny pęknięć dochodzące do powierzchni stawowych. MM jest częściowo oderwana od powierzchni stawowej, modeluje MCL. Duże osteofity na krawędziach stawu ze zweżeniem i zniekształceniem szpary stawowej. Również osteofity w obrębie rzepki. Dysplazja kłykcia przyśrodkowego kościu udowej, spłaszczona powierzchnia stawowa na kłykciu przyśrodkowym. Rozległe obszary chondromelacji III stopnia w zakresie powierzchni obciążanych kłykci kości udowej, głównie na kłykciu przyśrodkowym. W dole podkolanowym mała torbiel Bakera 25x15x10 mm, torbiel bez cech pęknięcia, wypełniona klarownym płynem.

USG kolana lewego

Zwiększona ilość płynu w stawie, grubość warstwy plynu ok. 10-12mm, płyn klarowny. Błona maziowa polipowato pogrubiała w zachyłku górnym. Ścięgno mięśnia czworogłowego uda, więzadło rzepki, LCL, ACL, PCL bez cech zmian pourazowych. Uszkodzenie MCL I stopnia typu rozciągniecia/nadciągnięcia. Obie łąkotki wybitnie niejednorodne, o podwyższonej echogeniczności. Uszkodzenie obu łąkotek III-IV stopnia -zmiażdzenie/rozfragmentowanie, szczeliny peknięć dochodzące do powierzchni stawowej, . MM jest oderwana od torebki stawowej, przesunięta, modeluje MCL. Duże osteofity na krawędziach stawu ze zwężeniem i zniekształceniem szpary stwowej. Rownież osteofity w obrębie rzepki. Osteofity kaleczą powierzchnię stawową SRU. Boczne przyparcie rzepki. Dysplazja kłykcia przyśrodkowego kości udowej, spłaszczona powierzchnia stawu na kłykciu przyśrodkowym. Rozległe obszary chondromelacji III-IV stopnia w zakresie powierzchni obciążanych kłykci kości udowej, głównie na kłykciu przyśrodkowym. W dole podkolanowym klepsydrowata/dwukomorowa torbiel Bakera 55x65x30mm, torbiel z cechami przebytego pęknięcia w zakresie ściany dolno-przysrodkowej. Torbiel jest wypełniona gestym płynem, zawartość torbieli cześciowo jest przemieszczona poza torbiel, układa się w powięzi mięśnia brzuchatego łydki (i tworzy obszar obrzeku nadpowięziowego).

Dalsze postępowanie według zaleceń lekarza leczącego ortopedy -kwalifikacja do artroskopii kolana lewego (potem ew. również kolana prawego).

Zdjęcia usg 

https://drive.google.com/drive/folders/1ISPtBzKbBtgnFxPqIeXdEs6K_QypPqbP?usp=sharing

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz_Synergia_Chorzów

Witam,

W pierwszej kolejności sugerowałbym wizytę w gabinecie fizjoterapeuty. Niezbędna będzie ocena biomechaniki całej kończyny dolnej oraz miednicy/ ewentualnie całego kręgosłupa. Fizjoterapeuta po przeprowadzeniu wywiadu/badania klinicznego może pokierować w odpowiedni sposób ćwiczeniami, które mogą wyrównać ewentualne dysbalanse biomechaniczne/mięśniowe.

Przedstawiona przez Panią forma rehabilitacji obejmowała jedynie zabiegi z zakresu fizykoterapii - warto uwzględnić w rehabilitacji zabiegi z zakresu terapii manualnej.

To czy łąkotka jest do naprawy (szycia) bądź usunięcia jest decyzją lekarza w trakcie artroskopii. Lepiej kiedy jest zszyta - dłuższy czas rehabilitacji, gorzej kiedy jest usunięta - krótszy czas rehabilitacji.

Nie mniej jednak sugeruję najpierw wykorzystanie wszystkich możliwości z zakresu rehabilitacji.

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz_Synergia_Chorzów

Witam,

W pierwszej kolejności sugerowałbym wizytę w gabinecie fizjoterapeuty. Niezbędna będzie ocena biomechaniki całej kończyny dolnej oraz miednicy/ ewentualnie całego kręgosłupa. Fizjoterapeuta po przeprowadzeniu wywiadu/badania klinicznego może pokierować w odpowiedni sposób ćwiczeniami, które mogą wyrównać ewentualne dysbalanse biomechaniczne/mięśniowe.

Przedstawiona przez Panią forma rehabilitacji obejmowała jedynie zabiegi z zakresu fizykoterapii - warto uwzględnić w rehabilitacji zabiegi z zakresu terapii manualnej.

To czy łąkotka jest do naprawy (szycia) bądź usunięcia jest decyzją lekarza w trakcie artroskopii. Lepiej kiedy jest zszyta - dłuższy czas rehabilitacji, gorzej kiedy jest usunięta - krótszy czas rehabilitacji.

Nie mniej jednak sugeruję najpierw wykorzystanie wszystkich możliwości z zakresu rehabilitacji.

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz_Synergia_Chorzów

Witam,

W pierwszej kolejności sugerowałbym wizytę w gabinecie fizjoterapeuty. Niezbędna będzie ocena biomechaniki całej kończyny dolnej oraz miednicy/ ewentualnie całego kręgosłupa. Fizjoterapeuta po przeprowadzeniu wywiadu/badania klinicznego może pokierować w odpowiedni sposób ćwiczeniami, które mogą wyrównać ewentualne dysbalanse biomechaniczne/mięśniowe.

Przedstawiona przez Panią forma rehabilitacji obejmowała jedynie zabiegi z zakresu fizykoterapii - warto uwzględnić w rehabilitacji zabiegi z zakresu terapii manualnej.

To czy łąkotka jest do naprawy (szycia) bądź usunięcia jest decyzją lekarza w trakcie artroskopii. Lepiej kiedy jest zszyta - dłuższy czas rehabilitacji, gorzej kiedy jest usunięta - krótszy czas rehabilitacji.

Nie mniej jednak sugeruję najpierw wykorzystanie wszystkich możliwości z zakresu rehabilitacji.

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×