Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Skręcenie i naderwanie stawu skokowego. Gdzie się udać i jak leczyć ?


Gość Bartek_Kostka

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Bartek_Kostka

Witam, w środę skręciłem staw skokowy (podczas skakania z trampoliny do kosza, wylądowałem całym ciężarem ciała na kant stepera/stopnia lewą stopą (stopa skierowała się do wewnątrz) Mocno chrupnęło w nodze i od razu runąłem na ziemię) Ból był ogromny, a gdy złapałem się za stopę zauważyłem, że rusza się ona na boki tak jak by nie trzymała się w stawie. Pojechałem na SOR gdzie po prześwietleniu lekarz nic nie mówiąc zapytał tylko czy zgadzam się na szynę gipsową. Na pytanie czy mogę zastosować stabilizator odpowiedział *nie*. Tak więc zgodzilem się, po czym poinformował, że za 10dni mam udać się do ortopedy i przepisał na ten czas zastrzyki przeciwzakrzepowe. Noga do momentu wsadzenia w szynę bardzo mocno spuchnęła ( jest sokojnie 2 razy większą od drugiej). Wczoraj zauwazylem, że palce u stopy są już fioletowo-czerwone. Diagnoza jaką dostałem na kartce to *skręcenie i naderwanie stawu skokowego* Chciał bym się poradzić co mam robić dalej ? Noga cały czas jest mocno opuchnięta pod szyną i boli, momentami czuje dość mocny ucisk przez opuchliznę... Odczekać te 10dni i iść do ortopedy czy jednak udać się prywatnie w jak najszybszym czasie aby nie zarobić sobie problemów z powrotem do zdrowia ? Nie wiem jak mocne jest to skręcenie ponieważ pierwszy raz mi się to zdarzyło a prowadzę aktywny tryb życia. Z opini znajomych którzy grają w piłkę i nie raz doznali skręcenia stawu skokowego dowiedziałem się że dość poważnie to wygląda. Nie wiem czy udając się prywatnie nie będzie problemów z uzyskaniem odszkodowania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz_Synergia_Chorzów

Witam, Na pewno warto byłoby jak najszybciej wykonać badanie USG u lekarza radiologa lub u dobrego ortopedy. Na zdjęciu RTG możemy przede wszystkim ocenić uszkodzenie struktur kostnych. Przy tego typu urazach bardzo mocno obciążany jest cały aparat torebkowo - więzadłowy, który najlepiej oceniać właśnie badaniem USG. Utrudnieniem niestety co do interpretacji badania USG będzie obrzęk dlatego warto wdrożyć możliwe działanie przeciw obrzękowa - z szyną, w Pana sytuacji niestety póki co to elewacja kończyny. Poza badaniem USG na pewno istotne i wartościowe będzie badanie kliniczne przeprowadzone przez fizjoterapeutę lub lekarza ortopedę. Ma ono na celu ocenę przede wszystkim stabilności stawu skokowego. Na podstawie tych badań będzie można zaproponować Panu formę leczenia: zachowawczą (rehabilitacja) lub operacyjną(rekonstrukcja więzadeł - w przypadku ich całkowitego rozerwania) Pozdrawiam i powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×