Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Ból w prawym dole biodrowym, wyrostek?


Gość Mandarynka

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Mandarynka

Mam pytanie odnośnie mojego chłopaka. Od kilku miesięcy ma nawracające bóle w okolicy prawego dołu biodrowego. Bóle pojawiają się zwykle po *błędach dietetycznych* i samoistnie ustępują. Trwają kilka godzin. Brzuch jest miękki, objaw Chełmońskiego jest ujemny natomiast objaw Blumberga trudno powiedzieć:) Pacjenta boli zarówno przy uciskaniu jak i przy zwalnianiu ucisku. Bez istotnej przeszłości chorobowej, brak hospitalizacji, nie zażywa żadnych leków, uczulony na pyłki. Wywiad rodzinny nieobciążony (pojawiały się krótkotrwałe zaburzenia świadomości, które są w trakcie dgn, ale to pewnie nieistotne). USG-bez zmian. Alat Aspat, A-amylaza, bilirubina całk. morfologia i rozmaz - wszystko w normie. Moje pytanie dotyczy dalszego postępowania. Czy póki nie ma ostrych objawów nie ma sensu zgłaszać się do chirurga? Nie chciałabym dopuścić do rozwinięcia się rozlanego/ ropnego zapalenia wyrostka jeśli taka możliwość w ogóle istnieje. Czy jest jeszcze coś (oprócz wprawnych rąk chirurga) co pomogłoby potwierdzić lub wykluczyć zapalenie wyrostka lub ustalić przyczynę dolegliwości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość stappler

Z tym problemem najlepiej udać się do lekarza. Oprócz badania fizykalniego brzucha ważne jest też badanie palcem przez odbyt. Może trzeba będzie wykonać USG jamy brzusznej i w razie podejrzenia patologii w zakresie jelita grubego kolonoskopię. Raczej wątpię, aby przyczyną dolegliwości było zapalenie wyrostka robaczkowego (zbyt przewlekłe bóle, bez ostrych objawów miejscowych i ogólnych). O tym musi zadecydować lekarz prowadzący. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takie bóle od niemalże 10 lat, z każdym rokiem sa coraz silniejsze, czasami na chwile paraliżują, ale same przechodzą, czasem jest tak że mnie bedzie kłuło co kilkanascie minut przez cały dzien, czasem pokłuje przez godzine i przechodzi, czasem jeden dzien mnie pomęczy sporadycznie, a potem kilka dni albo czasem tygodni spokój, bywało tak, że sie zwijałam z bólu, ani stać, ani siedzieć, ani leżeć, jajniki w usg w porządku, żadnych objawów *wyrostkowych* żaden lekarz nie zauważył, czasem pojawi sie ot tak niewiadomo skąd, czasem po wysiłku, a nieraz moge przebiec pare kilometrów, dzwigać cięzkie rzeczy i tygodniami nic mi nie jest... dodam ze zawsze po prawej stronie, przy biodrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×