Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Zapalenie nadżerkowe żołądka - brak poprawy mimo IPP


Gość Mac

Rekomendowane odpowiedzi

W sierpniu 2014 odbyłem wyjazd na którym zwiedzałem kolejno Gruzję, Armenię oraz Iran. Podczas całego 4 tygodniowego wyjazdu nie pamiętam jakichkolwiek problemów żołądkowych/jelitowych. W drodze powrotnej w ramach przesiadki spędzałem 1 noc w Katarze, gdzie w hotelu (hotel wysokiej klasy) zjadłem kilka potraw, m.in. owoce morza i grzyby. Następnego dnia wystąpiła u mnie ostra biegunka. która w ciągu kilku dni osłabła, jednak nie ustąpiła całkowicie. Występowały też u mnie częste, śmierdzące gazy. Od tego czasu wykonywałem mnóstwo badań kolejno w lokalnej przychodni, przychodni chorób zakaźnych, oraz w przychodni gastrologicznej, poniżej pełna lista wykonanych badań: Wrzesień 2014: Koagulologia - w normie Test na Lamblie - ujemny Jaja pasożytów - nie wykryto Październik/Listopad 2014: Morfologia krwi - w normie Badania parazytologiczne - pasożytów nie wykryto USG jamy brzusznej - w normie Yersinia - ujemny Rotawirusy - ujemny Adenowirusy - ujemny Toksyna A/B - ujemny Salmonella, Shigella - ujemny Kalprotektyna - PODWYŻSZONY 93.1mg/kg Kwiecień 2015: Kolonoskopia: Brak widocznych zmian, Wycinki hist-pat: Badanie wykazało liczne grudki chłonne w wycinkach z jelita cienkiego, wsępnicy i odbytnicy. Brak cech NCHZJ. Gastroskopia: W trzonie i antrum błona śluzowa przekrwiona, zaczerwieniowa, z kilkoma drobnymi nadżerkami w części przedodźwiernikowej. Brak helicobacter pylori. Wycinki: Wycinek z dwunastnicy bez zmian patologicznych. Podsumowując, jedyne zmiany wykryte podczas badań to stan zapalny w żołądku i lekko podwyższony wskaźnik kalprotektyny. Lekarz powiedział, że grudkami chłonnymi w jelicie nie należy się przejmować. Lekarz zalecił przyjmowanie leku Controloc control. Stosowałem najpierw dawkę 1x20mg, potem 2x20mg, a teraz rano 40mg i wieczorem 20mg. Łącznie stosuję Controloc już 1,5 miesiąca jednak poprawy brak. Na ten moment mam ~2-3 luźne wypróżnienia dziennie przy lekkostrawnej diecie. Z góry dziękuję za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odstaw ipp. Włącz 2x dziennie dobre probiotyki, debutir 2 x dziennie i tak przez 3 miesiące. Odstaw na miesiąc surowe warzywa, owoce, soki owocowe, napoje gazowane, mocno smażone i ostre. Jak pijesz alk to dobrze też odstawić. Po ustaniu biegunki pij na pusty żołądek codziennie mielone siemie. Problem jest w jelitach a ipp zwiększają przerost złych bakteri w jelitach. Chudniesz? Jaki wygląd ma biegunka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze jedno. Jak samego diabła unikaj cytrusów, mięty, mleka. Warto też do badań dorzucić test na tolerancje jak i alergie na gluten i laktozę. Lamblie mam nadzieje z krwi robiłeś? Jak nie to musowo z krwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za odpowiedź. 1. *Lamblie mam nadzieje z krwi robiłeś?* Test na Lamblie robiony był z kału. Miałem też robione badanie ogólne krwi w przychodni zakaźnej, ale nie badania krwi ściśle w kierunku Lamblii nie robiłem. Czyli rozumiem, że powinienem wykonać takie badanie. 2. *Chudniesz?* Od początku choroby sporo schudłem (jakieś 6kg a i tak byłem szczupły) ale to raczej o niczym nie świadczy bo po prostu pod wpływem choroby zmieniłem sposób żywienia. Teraz chudnięcie już raczej ustało. 3. *Jaki wygląd ma biegunka?* Stolec jest dość jasny, słabo uformowany, można w nim wyróżnić niestrawione kawałki pokarmu. 4. *Włącz 2x dziennie dobre probiotyki, debutir 2 x dziennie i tak przez 3 miesiące.* W ten sposób leczyłem się przed wynikami badań endoskopowych, brałem też Debretin. Po wynikach lekarz kazał odstawić probiotyki i debutir a zastosować controloc. Od miesiąca trzymam też dietę jak w chorobie wrzodowej żołądka (nic surowego oprócz truskawek i brzoskwiń). Czy w takiej sytuacji powrót do debutir*u i utrzymanie diety może pomóc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Debutir robi dobrze przy bardzo długim stosowaniu. Na pewno nie zaszkodzi. Co do diety to brzoskwinie ujdą. Choć lepiej bez skóry. Truskawki z tymi pesteczkami gorzej. Na pewno te probiotyki bym brala i odstawiłabym ten controloc. Jeśli nie chcesz już się kłuć to idź do lekarza rodzinnego niech Ci da kuracje tygodniową metronidazolem na lamblię. Ogólnie nawet jak ich nie ma to metronidazol wybije troche paskud w organiźmie. Jednak mi to wygląda na te szuje. &#128521* i ogólnie problem z zakwaszeniem i florą jelit.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×