Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Czy mam pzt


Gość mazolek

Rekomendowane odpowiedzi

Gość mazolek

Czesc od dwóch lat choruje na pzt, zastanawiam się tylko dlaczego nie mam zadnych z tych objawow, które charkateryzuja ta chorobę, czy jest to możliwe ,ze zle mnie zdiagnozowali, powiedzcie mi ile można zyc z ta choroba przy dobrej diecie bo nie wiem czy jest jeszcze jakiś sens walczyc o siebie , proszę pomóżcie mi bo czuje się okropnie samotnie z tym , mam 29 lat i 3 letnie dziecko , nie chce je zostawiać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość anna82

Jak Cię zdiagnozowano? Tylko na podstawie bóli..? Przy diecie niskotłuszczowej i zero alko można żyć dłuuugie lata. Nie łam sie, głowa do góry, przewlekłe zapalenie trzustki to nie wyrok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MAZOLEK

Aniu ja miałam jak to w młodym wieku fiu bzdziu, imprezy , dyskoteki, pilam dużo alkoholu , niestety kiedy się otrzasnelam jest już za pozno . Mieszkam w Niemczech , jestem pod stala opieka lekarzy. Diagnoze stwierdzono na podstawie kolonoskopii, gastroskopi, tk jamy brzusznej, usg, i wynikow badania. Tutaj to się nazywa pancreatitis chroma czy jakos tak. Biore pantoprazol 1 raz dziennie, nic poza tym , powinnam stosować diete ale nie wiem dokładnie jak ma ona wygladac , każdy mowi co innego. Nie wiem dlaczego nie chudne, mam 30 kilo nadwagi i jest to trochę dziwne, bo przy tej chorobie zazwyczaj się chudnie. Nie mam cukrzycy ani tłustych stolcow, zadnego z objawow poza bolem. Od roku wypilam tylko dwa razy na sylwestra i w urodziny dosyć sporo i za każdym razem ladowalam w szpitalu ale poza tym nie pije już nic. Nie wiem co robic nikt nie wie ile dokładnie zycia mi zostało i czy jak dbam już o siebie czy to przedluzy mi te zycie . Najgorsze jest to ,ze mam dziecko 3.5 letnie, nie chce go zostawiać. Chcilabym dozyc chodziaz jego 20 tych urodzin...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anet98

Mazolek a co wyszło Ci w badaniach usg i tomografii? Może to początek pzt, a przy diecie niskotłuszczowej i bez używek napewno doczekasz wnuków. Tym bardziej że nie chudniesz więc z trawieniem jest pewnie wszystko ok. Pozdrawiam i zdrowia życzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Mazolek , właśnie jestem w trakcie diagnozowania u mnie PZT . Naczytałem się i dowiedziałem wielu rzeczy o tej chorobie. Musisz przestać pić alkohol TO PODSTAWA no i dieta niskotłuszczowa ( do 50gr. tłuszczu dziennie ), jeśli na TK nie wyszły jakieś wielkie zmiany w trzustce (zwapnienia,torbiele,nacieki) i nie masz stolców tłuszczowych to jeśli to PZT to jest to początkowe stadium. PROGNOZY - w tym stadium jest to ok 25 lat życia ( może i być nawet 40 lat ) , pamiętaj że nad trzustką lekarze wciąż pracują i nie wykluczone że ten organ da się wyleczyć np. za 10-15 lat , więc GŁOWA DO GÓRY to nie wyrok , doczekasz pewnie wnuków :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anet98

Marek to ile według ciebie mi zostało, skoro mam stwierdzone wczesne cechy pzt, nie mam zwapnień, torbieli, nacieków, a mam już od ok 5 lat tłuszczowe stolce i schudłam prawie 20 kg?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej ANET98 no i sama widzisz że różnie piszą i gadają , masz stwierdzone wczesne PZT a masz biegunki tłuszczowe które pojawiają się przy zniszczeniu trzustki w 90% ( gdzie już są torbiele,zwapnienia , braki w miąższu ). Dla mnie nie ma już tematów tabu i tak naprawdę NIE WIEM jak wygląda biegunka tłuszczowa bo ja też ją niby mam ale tak naprawdę nie mam jej z czym porównać . Jeśli to nie problem , możesz mi opisać swój stolec , tzn. konsystecja , kolor , ważne-zapach , oraz czy widać ślady oczek tłuszczu w wodzie, czy jest niestrawiony pokarm ? Pytanie również mam takie czy stosujesz dietę bez tłuszczową ? czy bierzesz Kreon na trawienie ? Kto potwierdził wczesne PZT , lekarz gastro ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MAZOLEK

dziekuje kochani za tak pocieszające słowa , naprawdę lepiej mi się zrobilo na serduszku:) ja chialam jeszcze dodac ze nie biore tez kreonu , biore tylko przez pare dni po atkau , żeby chyba ta trzustka doszla trochę do siebie :) Często mowie do meza,ze jak już jestem chora na to dziadowstwo to chodziaz chciałabym schudnąć :( bo mam nadwagę. Nie wiem co dalej , bylam niedawno u lekarza zaraz po tym jak naczytałam się tyclu rzeczy na temat tej choroby i spytałam się go ile można z tym zyc a on zrobil tak glupia mine bo nie był w stanie mi tego powiedzieć, a jak spytałam się czy daje mi gwarancje 20 lat to powiedział , ze nie. Kazal mi się udac do swoje gastrologa i tam uzyskac na to odpowiedz... hee nie wiem co o tym myslec na razie zyje chwila, i wydaje mi się ,ze gdy patrze na swoje dziecko , mimo woli staram się zapamietac każdy jego szczegol, a mojego meza ucze trochę samodzielności w sprawach takich jak np. zalatwic samemu sprawę w banku hehe, bo w domu to ja się tym zajmuje:) Nie wiem może za wcześnie nastawiam się na cos zlego... Kochani jestem z Wami i w razie czego musimy się nawzajem wspierać, jeszcze raz dziekuje Wam za tak pozytywne słowa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość anet98

Witam Was Otóż jeśli chodzi o stolec to już proste jego badanie pokazało niestrawione resztki i tłuszcz. W tej chwili biorę lipancreę i kreon więc stolec wygląda uformowany i w miarę normalnie, ale długo miałam luźne stolce koloru od żółtego do miodowego, utrzymujące się na powierzchni i trudno się je spłukiwało bo oklejały ścianki muszli , do tego są cuchnące. Pzt mam stwierdzone przez gastrologa badaniem eus. Wspomnę że badania usg, tomografie i enzymy ok. pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MAZOLEK

Anet98 będzie wszystko dobrze:) jak badania sa ok i te leki skutkują to super :) ja zapomniałam się was spytac czy przy ataku jak wymiotujecie, to jak to wygląda, bo ja jak wymiotowałam to wymiotowala sama woda koloru zielonego ( jak zgnita trawa) albo zolcia, mieliście cos takiego? Aha Marek nie odpowiedziałam na twoje pytanie związane z tym przewodem trzustkowym, otoz jak już wspomniałam mieszkam w Niemczech, rozumie niem, ale nie zrozumiałabym tych terminow lekarskich hehe :) wiec nawet nie widziałam swoich wynikow. Gdy mam atak wówczas mam podwyzszona glukozę , lipaze, crp itp., a gdy jest tak np., jak dzisiaj gdy nie mam boli , to mam wyniki w normie. Wiec nikt by nie pomyslal, ze wogole na cos choruje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie póki co badania ok, ostatnio amylaza podwyższona. Cukier mi spada po posiłkach. Na szczęście jeszcze nigdy nie wymiotowałam, chociaż często jest mi niedobrze. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie poza normę to nic... ja mam w moczu podwyższoną a we krwi w normie. Mój gastrolog mówi, że dla trzustki bardziej charakterystyczna jest jednak lipaza. A takie niewielkie odchylenia są bez znaczenia klinicznego. Anet czy planujesz jeszcze zrobić EUS jeśli tak to kiedy? jakie masz zalecenia co do badań kontrolnych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anet jak interpretujesz nasilenie objawów? bardziej boli? czyli nie możesz funkcjonować, jak to wygląda? czy zawsze ból Ci promieniuje? kiedy najczęściej Cię boli? czy czujesz wcześniej, że zaraz zacznie Cię boleć? Ile razy byłaś na SOR? Jakie badania Ci tam robią? opiszesz troszkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazwyczaj mam żółte biegunki, zawroty głowy, odbijanie z ulewaniem i bóle opasujące. Odpukać bóle są jak narazie do wytrzymania. Zaczyna się od zwrotów głowy i odbijania. 4 razy byłam na SORze, tam badania z krwi, usg, leki przeciwbólowe w kroplówce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MAZOLEK

Anet98 ja np. nie mam zadnych objawow, które ty opisujesz. A może dali nam zla diagnozę*) chciałabym, bo nawet twoje objawy nie charakteryzują tak zbytnio z ta choroba, dziwne...Kiedy masz te biegunki ? caly czas czy wtedy kiedy masz atak bolu? jak często masz bole i w jakich najczęściej sytuacjach się one pojawiają. Ja mam tak ,ze jak nie mam boli to mam swietne wyniki, a zle mam wtedy kiedy te bole wystepuja , u mnie jest tak raz na pol roku . Pozdrawiam goraco:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MAZOLEK

kochani bylam wczoraj u lekarza , zadałam bezpośrednio pytanie gastrologowi co do dlugosci zycia w tej paskudnej chorobie. Zaczal się smiac jak powiedziałam mu co wyczytałam w internecie, spytałam czy to prawda , ze mogę zyc tylko do 10 lat, on na to : ,,Jeżeli jadlaby Pani dzień w dzień kilogramy tłustego miesa, pilaby Pani do tego minimum nawet jedno piwo, to nie przezylaby Pani nawet 2 lat. Jeśli będzie Pani stosowala się do odpowiedniej diety i odrzuci Pani całkowicie alkohol, i również ograniczy do minimum cukry , wówczas może przezyc Pani nawet i 60 lat,, Tym o to postem chciałam pocieszyć Was wszystkich ,ze z ta choroba można walczyc!!! Nie poddawac się i zyc zdrowo:) buziaki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Basik to wyczytałem na forum u Frosta, pozwolę sobie to zacytować: *Masz rację, gdyby 90% procent trzustki była uszkodzona, lekarz na 100% by to wyłapał nawet na zwykłym USG. Uszkodzenia = zwapnienia, zwłóknienia, zanik miąższu, poszerzone przewody trzustkowe. Czegoś takiego nie można przeoczyć:D* Dlatego dziwią mnie te problemy z tłuszczem w kale...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×