Skocz do zawartości
eChirurgia.pl
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
Gość MONIKA

Adenocarcinoma mucinosum (typus bene differentiatus) exulceratum coeci

Rekomendowane odpowiedzi

Gość MONIKA
Proszę o przetłumaczenie wyniku histopatologicznego: 1) Wynik badania: Węzeł chłonny naczyń poprzecznicy - fragment tkankowy wymiarów 1,5x1,5x1 cm. Na przekroju w obrębie tkanki tłuszczowej szaro - białawy węzeł chłonny średnicy 0,4 cm. Fragment jelita grubego długości około 30 cm z odcinkiem jelita cienkiego długości 5 cm i siecią. Sieć o wymiarach 26x16x1 cm. Na przekroju o typowej budowie. Jelito grube szerokości 9 cm po rozkrojeniu, kątnica oraz wstępnica wgłobione do światła poprzecznicy. Odcinek wgłobionego jelita grubego 17 cm. Przy kątnicy wyrostek robaczkowy 11,5 x 1 cm. W kątnicy w okolicy zastawki krętniczo - kątniczej rozległy kalafiorowaty guz o wrzodziejącej powierzchni 6x5 cm. Znaleziono dziesięć węzłów chłonnych o średnicy poniżej 1 cm. A.P. 2) Mikroskopowo: Adenocarcinoma mucinosum (typus bene differentiatus) exulceratum coeci. Infiltratio parietis eius fere transmuralis. Lymphadenitis reactiva regionalis (0/10+1). Resectio intestini in limites telae sanae. Structura histologica omentis majoris normalis. Proszę o przetłumaczenie wyniku z łaciny, a także o odpowiedź, czy jakiś węzeł został zaatakowany, a także proszę o odpowiedź czy przy tym wyniku potrzebna będzie chemioterapia? Jaka to może być stadium - chodzi mi o oznaczenia typu G I, G II itp, ponieważ nie ma tego w wyniku, czy na tym etapie choroby chemioterapia jest wskazana?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość haemophilus
Oznacza to: Gruczolakorak śluzowaty (o typie dobrze zróżnicowanym) wrzodziejący okrężnicy. Powiększone węzły chłonne. Wycięcie jelita z marginesem zdrowej tkanki. Struktura histologiczna sieci większej normalna. G I itd. oznacza się przy badaniu his-pat. W sprawie dalszego leczenia należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość MONIKA
No właśnie przecież to jest wynik histopatologiczny, a nie ma tu określonego stadium GI itd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość stapler
Nie ma obowiązku określania G w opisach histopatologicznych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość stapler
Wynik badania histopatologicznego przetłumaczony na język polski brzmi: Gruczolakorak śluzówki (typ dobrze zróżnicowany) wrzodziejący kątnicy. Naciek częściowo śródścienny. Zapalenie węzłów chłonnych regionalnych reaktywne. Resekcja jelita w linii zdrowych tkanek. Struktura histologiczna sieci większej normalna. W przedstawionym wyniku histopatologicznym brak węzłów chłonnych przerzutowych. Nie ma określonego zaawansowania histopatologicznego raka w skali G jednak typ opisowy dobrze zróżnicowany oznacza bardzo łagodne zaawansowanie histopatologiczne. Zmiana z tego co wynika ma zaawansowanie miejscowe (brak danych na temat czy istnieją odległe przerzuty, np. wątroba, płuca), ale jest duża. O tym czy będzie konieczna chemioterapia musi zadecydować po całokształcie choroby oraz stanie klinicznym pacjenta onkolog (prawdopodobnie jednak będzie taka konieczność). Wymiar gruczołu krokowego 42 mm mieści się jeszcze w granicach normy. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość MONIKA
Jeżeli chodzi o przerzuty to nie ma żadnych zmian na narządach, badanie tomograficzne nie wykazało żadnych zmian przerzutowych. Po rozmowie z lekarzem, który robił operację dowiedziałam się tego samego tzn. że obejrzał wszystkie dostępne mu narządy podczas operacji i nie stwierdził żadnych zmian przerzutowych. Czy w takim wypadku powinno zastosować się chemioterapię ? Dodam, że tata ma 62 lata, czuje się bardzo dobrze jest już 4 tyg. po operacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Komentujesz jako gość. Jeśli posiadasz konto, zaloguj się.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Maksymalnie dozwolone są tylko 75 emotikony.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×