Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Zwyrodnienia w obu kolanach


Gość MarcinD

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, Mam pytanie odnośnie mojego i pewnie nie tylko mojego problemu. Może zacznę od początku mam 30 lat uprawiam czynnie różnego rodzaju sporty np. jazda na rowerze, gra w piłkę nożną, siłownia, basen, a od października chciałem spróbować swoich sił w systemie samoobrony krav maga. Niestety ze względu na moją dolegliwość muszę sobie odpuścić. Co do kolan to mam lekkie bóle w przedniej części kolana dokładnie pod rzepką ból nasila się pod wpływem mocnego wysiłku skoncentrowanego na nogach. Wybrałem się do lekarza ortopedy, który zlecił badanie RTG oraz RM. Opis RTG: Na zdjęciach AP i profilowym poza widocznymi wczesnymi zmianami zwyrodnieniowymi obraz RTG bez istotnych odchyleń od norm wiekowych. Opis RM: Ilość płynu w jamie stawowej prawidłowa. Więzadła krzyżowe o zachowanej ciągłości, gładkich zarysach i typowym sygnale. Zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe w trzonie i rogu tylnym łąkotki przyśrodkowej, z rozwarstwieniem w obrębie trzonu, bez widocznego pęknięcia dochodzącego do powierzchni łąkotki. NA pograniczu trzonu i rogi tylnego MM widocznych jest kilka torbieli łąkotkowych, zajmujących obszar około 15x12x4 mm, wyrażnie modelujących torebkę stawową pomiędzy MCL i ściegnem mięśnia półbłoniastego. Sygnał rogu przedniego MM jest prawidłowy. Cechy chondromalacji II w centralnej części MTC, ze sklerotyzacją w warstkie podchrzęstnej. Poza tym chrząstki przedziału przyśrodkowego są gładkie. MCL o głądkich zarysach niepogrubiałe o niezmiennym sygnale. Obraz ścięgien mieśni tworzących gęsią stopkę oraz mieśnia półbłoniastego i głowy przyśrodkowej mięśnia brzuchatego łydki w zakresie objętym badaniem niezmieniony. Łąkotka boczna typowo położona, o gładkich zarysach i niezmienonym sygnale. Chrząstki przedziału bocznego i stawu rzepkowo-udowego głądkie, bez zmian w warstwie podrzęstnej. LCL o gładkich zarysach, niepogrubione o niezmionym sygnale. Obraz ściegna miesnia podkolanowego, pasma biodrowo-piszczelowego oraz mięnia dwugłowego uda i głowy boczenj mieśnia brzuchatego łydki w zakresie objętym badaniem niezmieniony. Obraz więzadła i troczków rzepki oraz ścięgna mięśnia czworogłowego uda niezmienny. Sygnał ciała Hoffy oraz tkanki tłuzczowej ponad górną krawędzią rzepki i przy tylnej ścianie zachyłka nadrzepkowego prawidłowy. Brak cech obrzeku lub zmian ogniskowych w objętych badnaniem fragmętach kości. Moje pytanie czy bedzie trzeba wykonac zabiego chirurgiczny jezeli nie to w jaki sposob bedzie mozna pozbyć sie problemu lub zminimalizować go. Proszę o radę Pozdrawiam Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×