Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Śluzówka żołądka z przewlekłym naciekiem zapalnym


Gość Ona

Rekomendowane odpowiedzi

Mam 39 lat i od kilku lat borykam się z anemią, lekarz Hematolog podejrzewa, że anemia spowodowana jest złym wchłanianiem witaminy B12, aby to potwierdzić zostałam skierowana na badanie gastroskopii. Z uwagi na odległy termin (koniec XI 2014) wizyty u mojego lekarza, bardzo uprzejmie proszę o interpretację wyniku mojego badania. Opis: Przełyk, wypust bez zmian, We wpust wpukla się fałd błony śluzowej żołądka. Błona śluzowa żołądka nieregularnie zaczerwieniona. Opuszka i część pozaopuszkowa dwunastnicy endoskopowo bez zmian. Badanie Histopatologiczne Wynik: W wycinkach śluzówka dwunastnicy o zachowanej architektonice gruczołowej i kosmkowej z cechami przekrwienia, bez zwiększonej liczby limfocytów śródnabłonkowych oraz bez hyperplazji krypt gruczołowych. W wycinkach śluzówka żołądka z przewlekłym /+/, zaostrzonym/+/naciekiem zapalnym, cechami zaniku/+/, polami niekompletnej metaplazji jelitowej/++/, rozrostem dołeczkowym /+/ oraz przekrwieniem /++/. Flory Helicobacter pylori nie stwierdzono /-/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość chirurg Tomasz Stawski

Wynik badania i makroskopowego i mikroskopowego wskazuje na niewielkiego stopnia przewlekły stan zapalny błony śluzowej żołądka z zaostrzeniem. Siła danej cechy morfologicznej oceniania jest od 1 plusa do 3 plusów. Opisywane zmiany (głównie zanik śluzówki oceniany na 1 plus) raczej nie powinny być powodem złego wchłaniania wit.B12.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Panie Doktorze, od 2006 r. leczę się również na niedoczynność tarczycy (Hashimoto) może to ta choroba jest przyczyną złego wchłaniania wit. b12, a co za tym idzie anemii? Martwi mnie fakt, że od tylu lat nie można ustalić przyczyny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×