Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Stolce z widocznymi kroplami tłuszczy a przewlekłe zapalenie trzustki


Gość Mee232

Rekomendowane odpowiedzi

Siema czy w 6 miesięcy może się tak zniszczyć trzustka żeby mieć stolce tłuszczowe. Od pol roku boli mnie na wysokosci pepka a takze odczuwam bol lopatki. Wyszla mi anemia lamblie i helicobacter. Po antybiotyku wystepowaly biegunki tluszczowe, teraz czasem robie stolec z resztkami ktory sie nie splukuje i czasem widoczne krople tluszczu. Dodam iz bol wystapil po imprezie po alkoholu. Jednak z tego co patrze to przy takim stanie rzeczy powinienem bardzo schudnac, ja jednak schudlem moze z 2 kg. Mialem robione usg i wszystko wyszlo wporzadku, Czy mozliwe jest PZT, czy to wlasnie jest to? Jestem mlody mam 19 lat strasznie sie martwie,....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość chirurg Tomasz Stawski

Wątpię, że jest to przewlekłe zapalenie trzustki skoro USG jamy brzusznej wyszło w zakresie normy. Można celem pogłębienia diagnostyki poddać badanie kału na obecność tłuszczów, ocenić aktywność amylazy we krwi i moczu oraz lipazy we krwi. Szczegółowej analizie morfologii trzustki można dokonać w tomografii komputerowej. Co do zmian w stolcu może to nie tłuszcz tylko np. śluz jako przejaw stanu zapalnego w zakresie jelita grubego. Radziłbym Panu w tym przypadku skonsultować się najlepiej z gastroenterologiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.....w początkowym okresie PZT (nawet w niektórych przypadkach do 5 lat) można nie stwierdzić żadnych zmian w badaniach obrazowych, najwcześniejsze zmiany wykrywa badanie EUS, oraz MR i MRCP* aktywność lipazy i amylazy, może nie być zwiększona* niedomogę zewnątrzwydzielniczą trzustki (pojawia się w bardzo zaawansowanej postaci)diagnozuje się wykonując test sekretynowo- ponkreozyminowy albo oznaczenie elastazy w kale, można też oznaczyć stężenie IgG4* badania radziłbym wykonać prywatnie ,bo od gastrologa na NFZ skierowania na nie i tak się nie uzyska

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Ja natomiast mam bole z lewej strony i podwyzszone poziomy amylazy w krwi i moczu, zreszta wykryte przy okazji, Od lat mam pokłowania lewego boku lecz lekarze wskazywali na zoladek, gastroskopia wykazla 2 lata temu tylko stan zapalny błony leczone polprazolem.. Usg nie wykazalo zadnych zmian w obrebie trzustki. W nastepnym tygodniu mam TK jamy brzusznej. Strasznie boję się PZT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Pisze bo juz nie mam siły do tego wszytskiego. Od kilku mc boli mnie brzuch w lewym nadbrzuszu pod żebrami oraz plecy na wysokosci nerek. Badanie USG wykluczyło jakiekolwiek nieprawidlowosci narządów wew. Badania Krwi - amylaza 54, lipaza 21, i inne ogóle prawidlowe, amylaza w moczy 198 . Ból jet stały i tępy . Gastrolog twierdzi ze nic mi nie jest a ja czuję się coraz gorzej . Czy ktos z Państwa miał podobną syt.? Pytam czy np przy prawidlowych wynikach krwi amylazy / lipazy okazywalo się ze jest stan chorobowy trzustki? Bardzo się boje ze mam raka , a te podstawowe badania mgą tego nie wykazywać .... Będę wdzięczna za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.....nikt jeszcze nikogo nie zdiagnozował przez sieć.Jeśli jesteś z południa ,to udaj sie do Dr Stawskiego do gabinetu, pewnie ustali z tobą jakiś schemat postępowania , skoro gastrolog *nie podejmuje tego tematu. PS Nie ma badań w 100% wykluczających nowotwory , czy PZT. Nawet kompilacja USG, TK, MR ,EUS i PET nie daje 100% pewności .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez półtora roku chodziłam od lekarza do lekarza z bólami po prawej stronie pod żebrami, do tego niestrawione resztki i biegunki tłuszczowe W tym czasie schudłam 16 kg. Kilka razy lądowałam w szpitalach. Wszystkie wyniki badań były idealne. Z 10 badań usg, 2 tomografie, eus w szpitalu i wszystko ok. Aż wreszcie drugie badanie eus na najnowszym sprzęcie i wyszło pzt. Mam 42 lata.Strach i dieta do końca życia.Ważę 47 kg przy 160 wzrostu i nie mogę przytyć. I proszę uwierzyć że silne bóle mam po prawej stronie, nie po lewej. Pzt rozwinęło się najprawdopodobniej po nierozpoznanym ozt 3 lata wcześniej. A co najlepsze wszystkie amylazy i lipazy zawsze miałam w normie. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×