Skocz do zawartości
eChirurgia.pl
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
Gość Andrzej

Zespół jelita drażliwego i poszerzone guzki krwawnicze

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Andrzej
Jak pisałem wcześniej gastroenterolog stwierdził u mnie małą przepuklinę rozworu przełykowego. Uważałem, że ta dolegliwość nie może dawać tak bardzo silnych bólów brzucha, chociaż od pewnego czasu boli mnie w dołku sercowym, bardziej po lewej stronie, pod piersią i, że to musi być to coś innego. Pojechałem ok.1 miesiąc temu prywatnie do lekarza chirurga z okolicy i oczywiście potwierdziła to co napisałem wcześniej. Podejrzewała ona u mnie stan zapalny jelita grubego lub polipy jelita grubego. Dostałem od niej skierowanie do szpitala. Miałem tam zrobione oprócz badań krwi: USG tarczycy (nic nie stwiedzono) oraz kolonoskopię. Oto jej wynik: Kolonoskop wprowadzono do kątnicy. Okolica odbytu niezmieniona. Przy wprowadzaniu kolonoskopu widoczne poszerzone guzki krwawnicze. Bańka odbytnicy o prawidłowym rysunku naczyniowym. Esica bez zmian, zstępnica prawidłowa. W poprzecznicy wyraźna spastyczność. W kątnicy nie stwierdzono zmian. Lekarz, który wykonywał mi to badanie stwierdził zespół jelita drażliwego, zapisał tabletki Debridat 0,1-3*1 tabl. Zalecił również dietę bogatoresztkową oraz picie 1,5 litra płynów na dobę. Jak na razie nie widzę żadnych rezultatów. Czy jest to choroba nieuleczalna. Bardzo proszę o wytłumaczenie czym są te poszerzone guzki krwawnicze oraz jaką dietę i inne zalecenia( min. leki) powinienem stosować.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość stappler
Zespół jelita drażliwego czyli przewlekłe schorzenie o charakterze czynnościowym charakteryzujące się bólami brzucha i zaburzeniami rytmu wypróżnień nieuwarunkowane zmianami organicznymi lub biochemicznymi. Pierwotna przyczyna choroby nie jest znana. Czynniki patofizjologiczne, które mogą mieć wpływ na wystąpienie choroby to: zaburzenia czucia trzewnego i funkcji motorycznej jelit co potwierdzają badania, zmiany w sferze psychicznej, spożywanie pokarmów ubogoresztkowych, przebycie infekcji jelitowej. Sytuacje stresowe wyzwalają objawy, do których najczęściej należą: ostre, skurczowe, nękające bóle brzucha (zazwyczaj podbrzusza i lewego dołu biodrowego), biegunka lub zaparcia, wzdęcie brzucha, domieszka śluzu w kale, odbijanie i gazy, nudności i wymioty, zgaga, bóle głowy, uczucie zmęczenia, zaburzenia miesiączkowania, częstomocz, tzw. przelewania w brzuchu. Badanie przedmiotowe nie wykazuje odchyleń od normy. Celem postępowania diagnostycznego jest wykluczenie organicznej przyczyny dolegliwości. Choroba ta nie jest groźna, ale uciążliwa. W zespole jelita drażliwego stosuje się leki regulujące pracę jelit (np. Debridat, Tribux, Duspatalin). Radzę oprócz tego zastosować dietę jak w zespole jelita drażliwego (patrz - http://www.echirurgia.pl/diety/dieta_jelito_drazliwe.htm). Opis poszerzone guzki krwawnicze to po prostu żylaki odbytu w chwili obecnej bezobjawowe. Bardzo częsta przypadłość (około 30% populacji). W fazie nieobjawowej nie wymaga leczenia. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi