Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Wzdęcia, przelewanie i ból w lewym podżebrzu a trzustka


Gość iks

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Musicie mi poradzić bo już sama nie wiem co o tym mysleć. Od bardzo długiego czasu mam wzdęcia, przelewanie, bulgotanie w brzuchu. 6 lat temu przeleczony helicobakter bez objawów. Jakiś czas temu ok 4 miesięcy zaczeły się u mnie mdłości, lekkie bóle żołądka. Helikobater znów dodatni. Lekarz nie dał jednak kuracji na ta wredną bakterię stwierdził że to zespół jelita wrażliwego, przepisał leki - debrutin, debretin. Musiałam przerwać kurację ponieważ istniało prawdopodobieństwo, że jestem w ciąży. Nie byłam i kuracji nie dokończyłam. Po jakimś czasie zaczęły się niezbyt mocne bóle w lewej stronie brzucha pod żebrami . Lekarz rodzinny stwierdził że trzustka dał skierowanie na badania i skierował do gastrologa. Amylaza w krwi i moczu, ASpat, ALaT prawidłowe. Usg też. Gastrolog twierdził dalej że to jelita. Kolejne badania - lipaza, bilirubina, GPPT (czy jakoś tak), OB, morfologia, CRp prawidłowe, gastroskopia wykazała minimalne zapalenie błony śluzowej żoładka i nasilone dwunastnicy, usg - wykazało powiększony ogon trzustki o 2 mm . Gastrolog twierdził że takie powiększenie jest bez znaczenia, że nie od żołądka mnie boli i zapalenia i dalej twierdzi że to jelita, przepisał tone leków na jelita. Zdegustowana poszłam do innego gastrologa podobno bardzo dobrego. Ten to samo, to nie trzustka bo wyniki ok, powiększenie ogona bez znaczenia, przepisał kurację na helicobakter a jeśli to nie pomoże to lek na jelito i zalecił kolanoskopie. Dodam że ból umiejscowił się na lewo za żebrem, równolegle do mostka, boli puszcza, boli puszcza, nie pojawia się jak trzymam bardzo rygorystyczną dietę. Dodatkowo pojawiły sie bóle kości lewego uda, mięśni rąk itp, Co Wy o tym myślicie? Popadłam w jakąś paranoje, boje się jeść cokolwiek co nie wskazane przy chorej trzustce żeby nie dostać OZT. Czy trzustka może być tylko podrażniona? Czy to jednak jelita albo żołądek? Nie wiem które leki zacząć brać :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....może to być rzeczywiście zespół jelita nadwrażliwego, ale można rozpoznawać dopiero z wykluczenia innych schorzeń.W grę wchodzi PZT,które przez kilka pierwszych lat, może nie powodować zmian w badaniach laboratoryjnych i badaniach obrazowych,ale istnieje *odmiana* która powoduje powiekszenie ogniskowe trzustki ,bóle o średnim natężeniu i lekką żółtaczkę: AIP-tutaj trzeba wykonać badanie poziomu IgG4 ,ewentualnie MR i EUS.Ponadto trzeba wykluczyć PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kew. Mam pytanie, od czterech lat mam bole po lewej stronie żeber równo z mostkiem, uczucie napompowane o balonika po jedzeniu, przelewanie w brzuchu i ogólny dyskomfort po posiłkach, szczególnie większych.Ostatnio miałam wykonane badania w kierunku trzustki. Amylaza ok, crp, EUS, Igg4, wszystkie te badania są ok, oprócz podwyższonej lipazy norma 60 a ja mam max 70 od czterech lat. Czy sądzicie, że to możesz przemawiać za PZT? Z góry dziękuję za odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kasia. Biorąc pod uwagę twoje dolegliwości, w rozpoznaniu różnicowym można by ,również uwzględnić PZT.W jego wczesnej fazie (etap A) pojawiają się bóle różnego rodzaju i stopnia i / lub ataki ostrego zapalenia trzustki ,bez powikłań widocznych w badaniach obrazowych. Funkcja endokrynna i egzokrynna trzustki jest jest zachowana. Subkliniczne objawy ( upośledzona tolerancja glukozy , zaburzenia czynności zewnątrzwydzielniczej ,ale bez steatorrhea ) mogą już być widoczne .W oparciu o twój opis definitywne rozpoznanie PZT , bez wykonania szereg innych badań ,zgodnie z kryteriami nie jest jednak możliwe na tym etapie. Podobne objawy mogą być również obecne w szeregu innych jednostek chorobowych, podobnie jak przedstawiona przez ciebie niewielkiego stopnia elewacja aktywności lipazy, która może być podwyższona nawet idiopatycznie. Choroby nerek, wątroby, jelit ,sarkoidoza ,a nawet nowotwory mogą również przyczyniać się do powyższego, zwykle jednak specyficzność zyskują przy* 3 x przekroczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KEW. Jakie inne schorzenia mogą powodować podobne dolegliwości. Mam podobne dolegliwości. Rok temu miałam robione USG i badania na trzustkę i wyszło wszystko OK. A czy stłuszczenie wątroby wmoże powodować bóle po lewej stronie..?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście istnieje wiele możliwych innych przyczyn wymienionych przez ciebie dolegliwości. Mogą być one związane z ukł. krążenia , oddechowym, pokarmowym ,często obserwowane są w schorzeniach neurologicznych, a nawet rozrostowych ( ale czy jest sens wszystkie je tutaj wymieniać, chyba ,że bardzo chcesz chacha). Samo stłuszczenie wątroby, nawet w postaci NASH rzadko powoduje wystąpienie dolegliwości tego typu . Występuje jednak możliwość ,iż oprócz stłuszczenia wątroby, współistnieją takowe zmiany w trzustce, w których to przypadkach ,były opisywanepodobne objawy. PS Jak reagujesz na np Kreon ? .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×