Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Skłonność do żylaków kończyn


Gość Januzaj

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, mam 17 lat, ostatnio zacząłem zastanawiać się nad swoim zdrowiem. Mój dziadek zmarł na zakrzepy w żyłach, lekarz powiedział że najprawdopodobniej był to rak, ale ostatecznie nie zrobiono sekcji zwłok. Moja mama ma spore żylaki kończyn dolnych, z kolei ja cierpię na obustronne żylaki powrózka nasiennego. Czy w związku z tym oznacza to że mam również skłonność do powstawania żylaków? Zauważyłem że na rękach w ostatnim czasie przybyło mi sporo widocznych, wypukłych żył, na udanych z góry również jak się przypatrzę, widzę pod skórą zielone żyły, na łydkach mam po jednej małej ciemniejszej, ale też można dostrzec większe, zielone żyły. Jako mężczyzna nie chciałbym mieć już w tym wieku problemów z nieestetycznymi nogami. Moje pytanie brzmi czy właśnie żylaki powrózka nasiennego się z tym łączą i czy te widoczne, aczkolwiek niewypukłe żyły mogą zwiastować żylaki kończyn? Czy można wykonać jakieś badania by podjąć działa zapobiegajace? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie nie zwróciłem się z tym do lekarza, bo nie przeszkadza mi to w niczym. Na lewym jądrze myślę że jest trzeci stopień, na drugim trochę mniejsze. Zauważyłem że te ciemniejsze żyły biegną od ud pod kolanem i kończą się gdzieś pod łydką, są pod skórą, niewypukłe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość chirurg Tomasz Stawski

Czy w związku z tym oznacza to że mam również skłonność do powstawania żylaków? - Niestety, ale tak, masz skłonność wrodzoną do występowania w ogóle różnego rodzaju żylaków. Moje pytanie brzmi czy właśnie żylaki powrózka nasiennego się z tym łączą i czy te widoczne, aczkolwiek niewypukłe żyły mogą zwiastować żylaki kończyn? - Wszystkie rodzaje żylaków mają podłoże genetyczne związane z zaburzeniami wytwarzania włókien elastynowych. Na kończynach górnych nigdy nie występują żylaki, a widoczne tam poszerzone żyły to tylko efekt słabo rozwiniętej tkanki podskórnej. Zaś widoczne żyły w kończynach dolnych mogą być efektem przewlekłej niewydolności żylnej, którą z biegiem czasu przejawi się pojawieniem się żylaków. Czy można wykonać jakieś badania by podjąć działa zapobiegajace? - Można wykonać USG Doppler żył kończyn dolnych, ale trzeba wiedzieć, że efektywnie leczyć żylaki można tylko operacyjnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedź pana doktora. Chciałbym dowiedzieć się jeszcze czegoś w związku z tym. Jak mogę maksymalnie odwlec przejawienie się tych moich widocznych żył w żylaki, jestem młodym chłopakiem, u mojej mamy zaczeły się pojawiać dopiero koło 50-tki, nie chciałbym mieć z tym problemów już w tym wieku. Czy wówczas wysiłek jak bieganie, piłka nożna i inne sporty byłby dla mnie bolesne? Czy w razie pojawienia się tych żylaków można je jakoś skutecznie zminimalizować by nie sprawiały żadnych problemów i dolegliwości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to możliwe żeby to się tak szybko rozwijało? Po wysiłku moje ręce od dołu robią się wrecz zielone, a żyły stają się wypukłe. Dzisiaj zauważyłem żyły w okolicach podbrzusza, bioder, biegnące gdzieś w kierunku pachwiny. Ponadto gdy napnę łydkę, jedna żyłka staje się lekko wypukła :( Żyły widoczne pod skórą również na ramionach, bicepsach i kto wie gdzie jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 16 lat, dosyc jasną karnacje, jesli jest dobre swiatlo to od gornej strony ud i na łydkach dostrzegam sieci żyl, ponadto na stopach, od wewnetrznej strony, pod kostką, na dlugosci od pięty praktycznie do dużego palca widzę widze jakies dziwne sploty żył jakby na przemian z jakimis bordowymi mini-zylkami czy nawet kropkami. Ponadto widoczne sieci zyl pod szyja, w okolicach bioder i na calej dlugosci po obu bokach plecow. Moja mama cierpni na zylaki konczyc, czy to moze wskazywac na te chorobe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×