Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Krzywo zrośnięty obojczyk, a sprawność fizyczna


Gość Jurek 21

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie. Złamałem obojczyk bez przemieszczenia. Krzywo się zrósł, bo *wypinałem tors do przodu* w chwili gdy nosiłem ortezę barkową i przez to kości nie są naturalnie zrośnięte, tylko pod lekkim kątem i wystaje kulka. Mam pytanie, ponieważ od żadnego lekarza nie moglem uzyskać odpowiedzi na to pytanie. Jedyne co usłyszałem to że na rentgenie się zrasta i tyle i że za 3 miesiące będę mógł pójść na basen. Czy po takim złamaniu, rehabilitacji i oczywiście odczekaniu pewnego okresu czasu jest możliwe podnoszenie ciężarów? Sztangi, ćwiczenia na siłowni i np uprawianie zapasów które przerwałem? Czy złamanie obojczyka zupełnie dyskwalifikuje z tego typu zajęć? Nikt mi nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie, żaden lekarz u którego byłem. Jedyny mankament jaki odczuwam (zlamanie 3 tyg. temu), to lekkie rwanie gdy opuszczam ramiona maksymalnie do dolu, ale to pewnie zbyt świeży zrost stad rwanie i wystająca kość przy dotknięciu ręka. Czy istnieje ryzyko że obojczyk zrośnięty pod innym kątem może ulec złamaniu gdy wystąpi na niego nacisk trenując zapasy? Prosiłbym o poważną odpowiedź, bardzo mi zależy na treningach i jak do tej pory od nikogo nie dowiedziałem się niczego konkretnego, ani nawet tego czy siłownia wchodzi w grę. Czy mógłby ktoś mi powiedzieć czy siły wywierane na krzywy obojczyk mają na niego jakiś wpływ, czy też inaczej się on zachowuje gdyby był zrośnięty prosto? Bardzo, ale to bardzo prosiłbym o jakieś rady, albo chociaż polećcie mi z kim można dyskutować o takich sprawach. Czy nie można porozmawiać o takich rzeczach z ortopedą w szpitalu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tysiące lat ewolucji jakoś tak to stworzyło że obojczyk bardzo czesto się łamie ale przy okazji bardzo dobrze się zrasta. Dobrze w znaczeniu funkcja a nie wygląd . Może byc brzydki na rtg , może zostac guzek pod skórą ale funkcja , sprawność obojczyka i całego ramienia nie zmienia się prawie nigdy. Ortopeda nie bardzo bedzie chciał Ci to oficjalnie powiedzieć bo nikt nie może być tego pewien na sto procent , tak abyś nie mógł mieć do niego pretensji w tym 0,1 proceńcie ale powinienes być dobrej myśli. Tyle ze przebudowa pełna powtarzam pełna potrwa ponad rok , ale później bedzie już dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ojeju, ART ale mnie pocieszyłeś tą informacją... musze być dobrej myśli. A mam jeszcze pytanie, które mnie nurtuje. W miejscu złamania powstała ta kulka czyli chyba kostnina naokoło i mam pytanie. Ta kulka w miejscu pod skórą jest ok. Gdy napinam skórę na szyi, to da się zauwazyć jak na tej wystającej kości obojczyka przelatuje taka dziwna mała kulka i przesuwa się z góry na dół. Minąl miesiąc i gdy dotykam skórę w tym miejscu i macam ją to nie boli to zgrubienie. Ale boli za to po drugiej stronie. Musze tak napiąć skorę i ustawić rękę, że wtedy mogę dotknąć drugą stronę obojczyka. I własnie to miejsce mnie tak dziwnie piecze lub szczypie (to chyba dobre słowo), gdy dotykam palcem. Martwi mnie to trochę i nie wiem dlaczego tak może byc. rownież gdy wyciągam ręke w górę i cale ramie, to szczypie mnie ta kulka (musi się tak najść obojczyk że gdzieś dotykam o coś tym zgrubieniem, jest to troche nieprzyjemne. Czy może wiecie co może powodowac takie szczypanie? Dodam, że od złamania minęło 5 tygodni. Już normalnie ruszam ręką, jeźdżę samochodem i nie wiem czy nie za wczesnie to robię, bo pierwszą kontrolę mam 3 listopada, a od zlamania nawet nie byłem u lekarza żadnego bo takie są długie terminy w szpitalach... pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×