Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Torbiel Bakera a operacja


Gość gaga

Rekomendowane odpowiedzi

2 lata temu (we wrześniu), podczas szorowania kafelków ściennych, wielokrotnie kucałam i prostowałam, poczułam że coś dziwnego dzieje się z moim kolanem. następnego dnia z trudem i bólem chodziłam, a pod kolanem wyczuwałąm *gulę*. przytoczę fragment opisu badania usg : w dole podkolanowym powiększona kaletka brzuchato - półbłoniasta o wym. 40 x 15 x 9 mm. podpowięziowo, w okol. mięśnia trójgłowego łydki wykazano szczelinowate zbiorniki płynu, co odpowiada pękaniu opisywanej powyżej kaletki. ortopeda wysłał mnie na fizykoterapię, gimnastykę oraz do kriokomory. niestety, z niewielkim skutkiem. w marcu `12 roku, ponownie zrobiłam usg. ponownie zacytuję opisy odbiegające od normy : na kłykciu przyśrodkowym kości udowej brzeznie położone ognisko zmian chondromalacyjnych ii/iii stopnia . szklistka gładka. w dole podkolanowym w miejscu typowym stara grubościenna torbiel bakera 27 x 15 x 6 mm. kolejna rehabilitacja - bez efektu! w sierpniu `12 roku miałam robiony rezonans : zmiany chondromalacyjne i/ii stopnia. i mamy coś nowego! łąkotka przyśrodkowa o zachowanym położeniu z poziomym i skośnym pęknięciem, i rozwarstwieniem trzonu i rogu tylnego oraz z wydzieleniem kilku torbielek okołołąkotkowych wielkości do 18 x 10 x 17 mm. modelujących torebkę stawową i układających się po powierzchni tylnej kłykcia przyśrodkowego kości udowej. na początku czerwc b.r. doczekałam się artroskopii i usunięcia uszkodzonej części łąkotki. po kilku dniach rozpoczęłam rehabilitację w specjalistycznym gabinecie. i wszystko jakby wracało do normy, choć zaniepokoiło mnie, że od 2-3 tygodni, im więcej udawało mi się zgiąć nogę w kolanie, tym częściej odczuwałam ten dziwny ból z tyłu pod kolanem. zupełnie jak 2 lata temu. dzisiaj zdecydowałam się na kolejne usg i... *wysięk w zachyłku nadrzepkowym (...) maziówka dyskretnie pogrubiała. szklistka na kłykciu przyśrodkowym kości udowej z brzeznie położonym ogniskiem zmian chondromalacyjnych ii/iii stopnia. nie uwidoczniono zmian pourazowych w obrębie łąkotki bocznej. widoczne w niej niewielkie zmiany degeneracyjne. w dole podkolanowym w miejscu typowym stara grubościenna w stanie zapalnym torbiel bakera ok. 39 x 27 x 12 mm. z widoczną w okolicy jej górnego bieguna uchyłkiem - druga komora ok. 33 x 24 x 7 mm. wiem, powinnam zgłosić się do ortopedy, ale na fundusz...wizyta w październiku! co robić?! czy to jest sprawa operacyjna, jeśli wcześniejsza długa rehabilitacja jedynie załagodziła dolegliwości. kiedy siedzę nieco dłużej w pozycji jak na krześle, po jakimś czasie czuję rozpieranie w kolanie i muszę nogę co chwilę prostować. kiedy wstaję, nie mogę nogi w kolanie wyprostować, bo z tyłu pod kolanem coś ciągnie i rozpiera (?). kilka metrów idę kulejąc, aż do pełnego wyprostu kolana... może ktoś mi coś podpowie, doradzi... dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anka ot tak

ja mam podobny problem i powiem Ci szczerze ze na razie nie ruszam tego bo słyszałam ze jak sie raz ruszy kolano to potem bedzie sie to ciagnelo w nieskonczonosc. Poczekaj do pazdziernika i zobacz co Ci ortopeda powie a poki co unikaj mocnych kucan powoli kucaj jak musisz i wygodne płaskie buty to podstawa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki Aniu :) to wszystko wiem i prawdę powiedziawszy, mimo woli robię wszystko powoli... *) Inaczej nie daję rady! :( Próbowałam zapisać się do poradni specjalistycznej - termin w listopadzie...Masakra! Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×