Skocz do zawartości
eChirurgia.pl
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
Gość Izabela

Mikrozwapnienia piersi a terapia hormonalna po wycięciu macicy z przydatkami

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Izabela
Mam 50 lat. W dniu 29.01.2009 wycięto mi macicę z przydatkami i już odczuwam tego skutki ( poty, gorąco, bezsenność, irytacja). Myślę o terapii hormonalnej (HTZ), mam jednak problem z piersiami. Opisy mammografii: 1999 mammografia Oba gruczoły sutkowe o przewadze utkania tłuszczowego. W sutku lewym znacznie więcej tkanki gruczołowej, która jest gęsta. Wykazuje cechy dysplazji. Wśród tej tkanki gruczołowej widoczne są drobne łagodne makrozwapnienia. Skóra i tkanka podskórna prawidłowe w obrazie mammograficznym. Zmian naciekowych podejrzanych o złośliwość ani złośliwych mikrozwapnień nie stwierdza się. 2001 mammografia Utkanie piersi mastopatyczne gruczołowe. W piersi prawej 2 dobrze odgraniczone guzki śr, ok. 7mm. W piersi lewej KGZ skupisko mikrozwapnień ( II gr wg LeGal ). W obrębie starej torbielki olejowej śr. ok. 8mm. Proponuję BAC spod mammografu dla uściślenia rozpoznania, Pachy wolne od patologii. 2001 badanie histopatologiczne Rozpoznanie kliniczne: Tu. Mammae sin Wynik badania: Obraz cytologiczny przemawia za: dysplasia benigna cystica. Komórek atypowych nie stwierdzono. 2003 mammografia Obraz dysplastycznego utkania obu piersi, mikrozwapnień w piersi lewej i bardziej gęstego utkania tej piersi &#8211* jak w badaniu z dnia 12.05.99 Wskazane powtórzenia badań mikroskopowych zmian w obu piersiach (BSAC w piersi prawej i SBG w piersi lewej). 2003 Wyniku badania histopatologiczne na papierze brak, wg ustnej diagnozy lekarza-onkologa wszystko było w porządku. 2005 mammografia Obraz jak w dniu 19.12.2003 Proponuję kontrolną mammografię za rok (po ewentualnym leczeniu mastopatii przez ginekologa. 2007 mammografia Obraz MMG jak w dniu 10.06.2005 Proponuję USG piersi a potem rozważenie Ew. badań bioptycznych pod usg. 2007 USG W badaniu USG zmian ogniskowych w obu sutkach nie widzę. Doły pachowe bez widocznych węzłów chłonnych. Badań bioptycznych lekarz nie zlecił. Za kilka dni zarejestruję się na mammografię (czas czekania 2-3 miesiące). Czy mogę rozważać leczenie hormonalne? Czy mikrozwapnienia są przeszkodą? Uprzejmie proszę o poradę. Serdecznie pozdrawiam Iza

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Iwona
Być może jesteś nosicielką uszkodzonego genu BCRA1, zrób sobie badanie genetyczne, rozważ czy w rodzinie był przypadek raka piersi i macicy. Jeśli tak, to NIE WOLNO stosować leczenia hormonalnego. Badanie genetycze można zrobić bezpłatnie w CENTRUM ONKOLOGICZNYM w W-wie(dr Nowakowska), po uprzednim wypełnieniu testu ze strony www.genetyka.com. test wypytuje o przypadki raka w rodzinie.Przy wszelkich zmianach w piersiach leczenie hormonalne jest ryzykowne, szczególnie u kobiet z mutacją w genie BCRA1.Sama jestem po operacji usunięcia macicy z przydatkami z powodu mięśniaków nie złośliwych.Nie mogę się leczyć hormonalnie.Operację miałam 15 lutego 2008.Czuję się super,lepiej niż przed operacją,niestety, trochę przytyłam. Musisz po prostu się oszczędzać, powoli żyć.Objawy o których piszesz same miną.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Izabela
Dzięki za uświadomienie, tak masz rację trzeba się zastanowić.Mam w rodzinie (babcia ze strony mamy) raka narządów kobiecych, jaki? nie wiadomo - było to na początku lat 50-tych nic więcej moja mama nie wie. Badanie genetyczne miałam robione jesienią 2008 przez ginekologa w ramach jakiegoś programu, wynik będzie na przełomie lipiec sierpień. Jutro odbieram badanie histopatologiczne, myślę pozytywnie ale... Slicze dzięki że napisałaś. Iza

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Mara
Dobrywieczór a co moze oznaczac wynik.Piersi gruczowo-tuszczowe-utkane niesymetrycznie.Mikrozwapnien ani zaburzenia architektoniki utkania nie stwierdza sie.Zarts obu piesi prawidowy.Doły pachowe bez cech patologii.Czekam na odpowiedz z gory dziekuje.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Komentujesz jako gość. Jeśli posiadasz konto, zaloguj się.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Maksymalnie dozwolone są tylko 75 emotikony.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.