Skocz do zawartości
eChirurgia.pl
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
Gość Adam

Ostre zapalenie trzustki a seks

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Adam
Moja partnerka jest chora na ostre zapalenie trzustki i z tego powodu chciałem się zapytać czy można się tą chorobą w jakikolwiek sposób zarazić. Słyszałem, że powikłaniem trzustkowymi jest ostre zapalenie wątroby, a to jest choroba zakaźna i podobno można się nią zarazić uprawiając seks. Z materiałów internetowych wyczytałem również, że ostrym zapaleniem wątroby można zarazić się poprzez ślinę, dlatego również chciałem się zapytać, czy można się tym zarazić uprawiając również seks oralny. Bardzo proszę o potwierdzenie lub zaprzeczenie tych informacji.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość stapler
Zapalenie trzustki nie jest chorobą zakaźną i w żaden sposób nie można się nią zarazić.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Adam
a czy w wyniku zapalenia trzustki może dojść w jakikolwiek sposób do wirusowego zapalenia wątroby?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość stapler
Jeśli nastąpiło zakażenie w skutek kontaktu zakażonego materiału z krwią pacjenta np. wkłucia dożylne.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Adam
Czyli jak dobrze rozumuję, przy ostrym zapaleniu trzustki nie może dojść do powikłania jakim jest WZW. Jedynie można się zarazić WZW jeżeli krew dwóch osób połączy (zetknie) się.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość zniecierpliwiona
Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) jest to grupa chorób zakaźnych wywołanych przez wirusy, których wspólną cechą jest powodowanie zapalenia wątroby. Ta choroba może dotknąć każdą osobę, która wcześniej się nie zaszczepiła. Wirus dostaje się do organizmu w wyniku naruszenia ciągłości skóry (podczas wizyt u stomatologa, dializ, wykonywania zastrzyków) oraz w trakcie zabiegów pozamedycznych np.: podczas tatuowania, przekłuwania uszu, u fryzjera, kosmetyczki. Zakażenie może szerzyć się również drogą przetoczenia zakażonej krwi lub preparatów krwiopochodnych z niej uzyskanych. Inną drogą jest ścisły kontakt, zwłaszcza seksualny. Sposobem na długotrwałą ochronę przed wirusami zapalenia wątroby są szczepienia, jest nawet tzw. *Żółty Tydzień* - ogólnopolska akcja, której celem jest edukacja i profilaktyka wirusowego zapalenia wątroby.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Komentujesz jako gość. Jeśli posiadasz konto, zaloguj się.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Maksymalnie dozwolone są tylko 75 emotikony.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.