Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Naciek nowotworowy wstępnicy


Gość Ania

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,bardzo proszę o wyjaśnienie wyniku tomografii komputerowej mojego taty( 59 lat)Nic nie rozumiem,jakie są szanse na dalsze życie??co jest zajęte przez raka?Bardzo się boję...... Badanie tk wykonane przed i po dożylnym podaniu środka cieniującego z uwzględnieniem fazy tętniczej,wrotnej i poźnej po wcześniejszym podaniu środka cieniującego.Pomimo dopajania nie udało się uzyskać wystarczającego zakontrastowania jelita grubego do pełnej jego oceny.W dostarczonym badaniu kolonoskopowym-naciek nowotworowy środkowej części wstępnicy.W wykonanym badaniu tk okolica środkowa części wstępnicy *spadnięta*,widoczne odcinkowe pogrubienie ściany jelita w tej okolicy do ok.10-12 mm,obejmujące 1/2 obwodu jelita,światło wąskie.Widoczne pasmowate podwyższenie gęstości tkanki tłuszczowej okołokrężnej w tej okolicy,zarysy zewnętrzne jelita nieostre,rozmyte,nie można wykluczyć odcinkowego naciekania na tkankę tłuszczową okołojelitową.W tej okolicy widoczne pojedyńcze w wielkości 4-9 mm węzły chłonne krezkowe,przyokrężnicze,okrągłe,mimo małych ich rozmiarów,możliwe przerzuty do nich.Opisywane pogrubienie ściany wstępnicy wydaje się rozpczynać 3-3,5 cm ponad zastawką krętniczo-kątniczą,jego górny zakres nie separuje się od *spadniętego*,bezpowietrznego zagięcia wątrobowego okrężnicy,nie do oceny.Esica w krętym,wydłużonym przebiegu układa sie w okolicy kątnicy. Wątroba,pęcherzyk żółciowy,trzustka,śledziona,nerki,nadnercza,płuca prawidłowe.PZW nieposzerzony. Wiem,że się rozpisałam ale zależy mi na możliwie dokładnej interpretacji.Serdecznie dziękuję za odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się, że jest szansa na operację wycięcia wstępnicy, jako, że nie ma przerzutów - sytuacja komfortowa w raku j. grubego! Proszę dowiadywać się dalej u lekarza prowadzącego, porada bez wglądu do badań nie ma wartości. Prawdopodobnie będzie potrzeba wyłonienia kolostomii - obecnie nie jest to już uciążliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź,tato 22.11.2012 będzie miał operację.Mam nadzieję,że wszystko się ułoży pozytywnie,o niczym innym nie marzę......Martwię się o te pogrubienie i minimalnie widoczne węzły,może to zapalenie....Będę się starała pisać na bieżąco,może komuś w ten sposób pomogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.O to wynik badania histopatologicznego. Fragment jelita dł.17 cm.W odległości 3,5 cm od drugiego z końców,w świelte jelita widoczny owrzodziały guz śr.4,5 cm makroskopowo naciekający całą grubość ściany jelita,wydaje się rónież obejmować tk.tłuszczową.Koniec pierwszy i drugi:hyperaemia.Guz:adenocarcinoma G2,pT2. Polip:adenoma tubulare cum dysplasia gradus minoris.Wyrostek:appendicitris catarrhalis. W sąsiedztwie guza twór polipowaty śr.0,5 cm.Z jelitem związany wyrostek robaczkowy dł.4 cm,w najszerszym miejscu 0,5 cm oraz fragment sieci. Lymphadenitis reactivia 22/22 W sieci makroskopowo utkania chłonnego nie znaleziono.Sieć:hyperaemia. Bardzo proszę o interpretację wyniku. Dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wynik badania świadczy o nowotworze złośliwym ( najczęstszy w jelicie grubym rak gruczołowy) o umiarkowanym stopniu zaawansowania. Nie stwierdzono przerzutów do węzłów chłonnych( węzły zmienione odczynowo). Z wynikiem należy udac sie do onkologa celem podjęcia decyzji o ewentualnej chemioterapii. Poza tym w jelicie usunieto polipy ( zmiany przedrakowe).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam oto wyniki usg mojego taty: W początkowym odcinku wstępnicy pogrubienie ścian z odcinkowym brakiem ciągłości światła. Ściany wstępnicy o zaburzonej echostrukturze.Zmieniony odcinek jelita wym.40x50x52mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×