Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Biegunka tłuszczowa a PZT


Gość Artur

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Na początek opiszę sytuację Przez około miesiąc bolał mnie brzuch &#8211* w najróżniejszych miejscach. Czasem góra, czasem dół. Czasem z lewej, czasem z prawej&#8230* Był to ból bardzo lekki, błądzący. Powiedziałbym raczej, że było to uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej. Przez ostatnie dwa tygodnie ból się nieco określił &#8211* był umiejscowiony w nadbrzuszu. Czasem z lewej, czasem z prawej strony, ale zawsze w nadbrzuszu. W ostatni piątek byłem na imprezie, gdzie wypiłem sporo alkoholu. W sobotę po południu ból z lekkiego zmienił się w &#8222*kłujący&#8221*, &#8222*przeszywający&#8221* &#8211* i umiejscowił się około 3 cm pod lewym podżebrzem. Ból ten trwał około 15 minut, potem ustąpił. Tego samego dnia wieczorem miałem biegunkę. Miałem wrażenie, że na powierzchni wody znajdowały się małe &#8222*oczka tłuszczowe&#8221*. Następnego dnia poszedłem do lekarza który stwierdził nieżyt jelitowo żołądkowy i zapisał leki m.in. na biegunkę. Leki te wziąłem tylko w niedzielę oraz poniedziałek. W niedzielę wziąłem również jedną tabletkę leku meteospasmyl &#8211* ponieważ znowu bolał mnie brzuch (ponownie lekki, błądzący ból). Biegunka trwała do środy. W poniedziałek oddałem również mocz, kał oraz krew na badania &#8211* lipaza, amylaza, stopień strawienia w kale, ogólne badania moczu. Wszystkie wyniki były b.dobre, nie odbiegały od norm&#8211* znajdowały się zazwyczaj w połowie skali. Od tego czasu ból w jamie brzusznej ustał. Pojawił się za to wyżej &#8211* w okolicy żeber oraz na plecach (uczucie jakby mnie &#8222*przewiało&#8221* na dworze). Byłem również na USG jamy brzusznej z &#8222*ukierunkowaniem&#8221* na trzustkę - lekarz nie stwierdził absolutnie niczego niepokojącego. Temperatura ciała przez cały czas nie przekroczyła 37 stopni. Zazwyczaj wynosiła 36,6 &#8211* 36,8. Dodam, że również od jakiegoś miesiąca mam zdiagnozowaną nerwicę. Pytania: 1. Jak dokładnie wygląda biegunka tłuszczowa w przypadku PZT? Czy na powierzchni wody faktycznie pojawiają się &#8222*oczka z tłuszczu&#8221*? Czy może w kale widać &#8222*ziarenka&#8222* zastygniętego tłuszczu? Pytam, ponieważ wydaje mi się, że w sobotę widziałem u siebie *oczka z tłuszczu*, natomiast przez kolejne dni w biegunce znajdowały się przezroczyste kuleczki wielkości ziarna sezamu. Nie wiem co to było... 2. Jaka jest częstotliwość występowania takiej biegunki? Czy występuje przy każdym oddaniu stolca, czy też jest możliwe np. oddawanie zupełnie normalnego stolca przez 3-4 dni, a potem jednorazowa biegunka tłuszczowa, potem znowu normalny stolec przez kilka dni itp.? 3. Czy opisany przeze mnie przypadek może wskazywać na przypadek PZT/OZT? Czy raczej jest to zwykły problem żołądkowy? A może tego typu objawy mogą wskazywać na zaostrzenie nerwicy? Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź na którekolwiek z pytań! Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, mam od kilku dni dokladnie to samo, na poczatku w piatek luzne stolce takie tluszczowe ale nie biegunka przy tym silne bole brzucha , nawet w nocy, po 2 dniach dolaczyl sie bol plecow tak ze tez mialam wrazenie ze mnie korzonki zlapaly, bylam u lekarza zlecil mi badania Ob 30 ale amylaza w moczu juz 600 nie zalecil lekow poza nospą. jestem bez nalogow, odzywiam sie prawidlowo wiec nie wiem czym tak sobie zaszkodzilam na trzustke, jem samer suchary i pije gorzka herbate

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, od ponad roku miewam dziwne uczucie pełnosci w nadbrzuszu, rezonans wykazała agenezje ogona trzustki, czy myślicie ze może to byc pzt, lekarze wykluczają, ale tej dyskomfort nie ustępuje pomimo przyjmowanych leków zobojetniajaych kwas zoladkow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×