Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Interpretacja wyniku kolonoskopii


Gość Agatha

Rekomendowane odpowiedzi

Witam W dniu dzisiejszym miałam przeprowadzoną kolonoskopie ze względu na obecność krwi w kale i krwawienie z odbytu. Opis badania: per rectum: w zasięgu palca bez zmian. Ropy, krwi na rękawiczce nie stwierdza się. Instrument wprowadzono do kątnicy, a następnie do niezmienionego ileum terminale. Pacjetnka do badania dobrze przygotowana. Jelito grube, aż do odbytnicy o głębokiej haustracji, gładkiej i lśniącej błonie śluzowej z prawidłowym rysunkiem naczyniowym. W poprzecznicy w okolicy zgięcia wątrobowego 6 mm nieuszypułowanego polipa usunięto pętlą diatermczną z prądem - polipectomia sucha, materiał odzyskado do badań. W odbytnicy dystalnej błona śluzowa granulowana z zamazanym rysunkiem naczyniowym, kruchością i drobnymi, powierzchniowymi zlewającymi się owrzodzeniami. Pobrano wycinek do badania histop-pat. Poniewaz odbiór wyników jest dopiero za dwa tygodnie chciałam się dowiedziec co to za charakter tego polipa i o czym swiadczy blona sluzowa , krucha i z owrzodzeniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem robiono kolonoskopie. Lekaz stwierdzil iz w odbytnicy sluzowka jest przerosnieta z nacieczeniem zapalnym .pobrano wycinki. Co to moze byc ? Rak? Dostalem leki cipronex i prosterisan h ale biore to juz 5 dni i nie ma efektow. I czekam na wyniki wycinkow. Mam sie martwic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość jarek_84

Witam, bardzo prosil bym o interpretacje badań mojej mamy. Czeka na wizytę u leakrza i strasznie sie denerwuje. Miał robioną koronoskopie pobrano jej dwa wycinki polipów, oto wyniki: 1.Gastris chronica (+) non activa cum hyperplasia foveali maioris gradus. 2.Gastris chronica (+) non activa cum hyperplasia foveali et ecchymosibus haemorrhagicis recentibus. Dolega jej ból brzucha. Z góry dziękuje za odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. kilka dni temu miałam kolonoskopię.podaję opis: per rectum-bez zmian. instr.wprowadzono do kątnicy, a następnie przez prawidłową zastawkę krętniczokątniczą do niezmienionego ileum terminale. w odbytnicy kilkanaście drobnych(1-2mm)polipowatych wyniosłości śluzówki o barwie bledszej niż otoczeniw, pobrano wycinki do bad.hp.poza tym błona śluzowa gładka,lśniąca o zachow. rys.naczyniowym.badanie wykonano ap. olympus cf145l.pytanie dlaczego od razu nie wycięto tych polipów,i czy są grozne,że ich tak dużomuszę czekać jeszcze 3tyg.na wynik z góry dziekuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość chirurg Tomasz Stawski

Niestety polipy są liczne i bardzo małe, więc w trakcie kolonoskopii nie da się nigdy takich struktur całkowicie usunąć. Pobieranie się jedynie część do badania histopatologicznego. Jeśli okaże się, że polipy są łagodne to taki zmiany jedynie wymagają obserwacji (co około 1-2 lata kolonoskopia). Jeśli zmiany okażą się złośliwe (wątpiące bardzo) wymagane będzie leczenie operacyjne (wycięcie odbytnicy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Podczas kolonoskopii stwierdzono u mnie stan zapalny dolnego odcinka jelita grubego. Dodatkowo pobrano wycinek do badania histopatologicznego. Rozpoznanie,ktore otrzymałam to oedema mucosae intestini crassi. Bardzo proszę o przetłmuczaczenie tego zwrotu. Czy jest to coś poważnego? Pozdrawiam serdecznie,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość chirurg Tomasz Stawski

To kompletnie nic poważnego, stan związany z podrażnieniem śluzówki jelita grubego. Sformułowanie: oedema mucosae intestini crassi oznacza obrzęk sluzówki jelita grubego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Otrzymalam wynik kolonoskopii: per rectum bez zmian. kolonoskop wprowadzono do okolicy zagiecia esiczo-zstepniczego. dlasz penetracja niemozliwa ze wzgledu na zwezenie jelita guzem/pogrubiala sciane jelita. sluzowka odbytnicy i esicy dostepna badaniem z licznymi aftowatymi nadzerkami pokrytymi niesplukiwalnym i trudno usuwalnym kleszczykami nalotem. poza tym blona sluzowa dostepna badaniem bez zmian. Lekarze uwazja ze niezbedna jest operacja i w tensposob usniecie stanu zapalnego. Czy to jedyna mowliwosc? Czy mozna inaczej leczyc takie guzy i stany zapalne? co Doktor sadzi o takim wyniku kolonoskopii? Dziekuje bardzo za opinie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×