Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Dziwny kciuk a brachydaktylia


Gość Kasia

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie, chodzi o moj kciuk prawej dłoni urodziłam sie z takim, rodzice zawsze bagatelizowali bo ciotka ma 2 takie ale ja mam tylko taki u prawej dłoni, w lewej zas mam ładny długi kciuk. Długo szukałam informacji na internecie w koncu dowiedziałam sie, ze jest to brachydaktylia typu d, a moj prawy kciuk wyglada tak samo jak na tym zdjeciu http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcR-3Tu10nr5ow6A7YIJmd1iIaYT3snmxEfOWbtcq-wY8TovydlSAF3JLw . z tego co mi wiadomo jest to wada genetyczna, ale nie dosc ze jest to brzydki kciuk i nie pasuje do lewego, roznica jest bardzo widoczna bo jest o wiele krotszy, tak kosc w srodku jest za gruba i plytka paznokcia zupelnie inna to od zawsze przy pisaniu ten kciuk boli mnie a bol promieniuje do calej reki. Moja mama zawsze uwazala ze klamie by nie pisac na lekcjach a ze mam jeden inny kciuk to trudno. Tyle ze teraz mam 19 lat i na prawde uprzykrza mi to zycie, dlatego chce zadac pytanie czy taki kciuk mozna zoperowac by wygladal jak drugi? Czy taka operacja bylaby mozliwa na NFZ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj! To, czy kciuk uda się zoperować musiałby ocenić specjalista chirurg. Jeśli o zabiegu zadecydują względy medyczne a nie tylko estetyczne to najprawdopodobniej będzie on refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. O szczegóły możesz zapytać w najbliższym oddziale NFZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Weronika

Ja oraz moja mama mamy takie kciuki - ona u prawej ręki, ja u lewej. Podobno mama kiedyś chciała sobie zoperować ten kciuk, a lekarz powiedział jej *ciesz się pani, że nie masz zespołu Downa*. Myślę, że to jest nieodłączny element Ciebie, jesteś dzięki niemu inna niż wszyscy. Czuj się wyjątkowa, nie myśl o tym. Też miałam moment w moim życiu, że myślałam, że każdy go widzi i chowałam go jak tylko mogłam. Teraz o nim zapominam, czuję się normalna, a ludzie nie patrzą na palce tak jak my - Ci, którzy mają *inne* palce. Więc kochana, ciesz się, że nie masz zespołu Downa :P taki paluszek kochany jest :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaa Ja siebie takim nie akceptuje akurat moje są tak grube ze to co chciał bym robić w zyciu mi utrudnia bo nie potrafie bo są za grube i wstyd dziewczyny mnie przez to nie znoszą po kilku spotkaniach bo jestem dość ładny ale wstyd sie z takim facetem pokazywac gdy ma sie takie kciuki..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też mam taki problem . mam 2 takie kciuki , też się z tym chowam, ludzie pytaja dlaczego tak mam ? Prawda jest taka ze to po tacie tylko ze on ma o wiele wiekze i reszte palcy tez ma troszke szerszych.wstydze sie tego */

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie ale panikujecie. Ja też mam takie kciuki, kiedyś mi przeszkadzały, teraz *ukrywam je* lakierem do paznokci. Zapuszczam trochę dłuższe niż pozostałe, a maluję tylko środek (tzn. zastawiam po bokach 2-3 cm paski bez lakieru albo w cielistym kolorze). Panu radzę dać sobie na wstrzymanie, faceci miewają gorsze dłonie. PS. Nawet Megan Fox ma takie kciuki *)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie Drodzy, właśnie dziś dowiedziałam się, że mój *krótki* kciuk to wynik brachodaktyli... Nasuwa mi sie pytanie: I co z tego? Boże, do tej pory żyłam z nim i funkcjonowałam prawidłowo. Inni mają poważniejsze problemy, borykają się z ciężejszymi schorzeniami. I co, mam od dziś płakac? Nie. Zdecydowanie, nie. Jestem dumna z mojego kciuka!! Jestem indywidualnością na tym świecie i nikt nie może w tym momencie tego zaprzeczyć. Pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kasiu brawo! Popieram ! Też mam jeden taki kciuk i zawsze wiedziałam że odziedziczyłam go po mamie( mama miała dwa takie kciuki )Jestem osobą dojrzałą i nigdy w życiu mi to nie przeszkadzało.W dzieciństwie to nawet się tym chwaliłam wśród dzieci.Kochani ! wszyscy, którzy posiadacie takie kciuki czujcie się wyróżnieni i przestańcie robić z tego problem.Pomyślcie o ludziach bez rąk albo nóg a jak świetnie sobie dają radę i nie płaczą tak nad sobą. *Życie jest piękne nawet z małym kciukiem* :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja też jestem taką posiadaczką krótkich kciuków :) Kiedyś wstydziłam się je pokazywać, teraz nie stanowią żadnego problemu - nie chowam ich, choć pracuję wśród ludzi. Też nie sprawiają problemu w koordynacji rąk - sprawność rąk jest duża (dowód: skończyłam szkołę o kierunku plastycznym i jestem twórczo aktywna), mogłabym powiedzieć że nawet większa niż przeciętna :P......nie ma co się załamywać, jest dobrze. P.S.Sposób z długimi i malowanymi paznokciami już też wiele razy stosowałam i sprawdza się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem szczęśliwym posiadaczem brachydaktylii typu D lewego kciuka. Ponadto jestem osobą leworęczną. Powiem Wam, że skoro nie sprawia mi to żadnych dolegliwości to traktuje to jako mój atut, pewną oryginalność. *) Ludzie, nie szukajcie problemu w błachostkach, nie warto. Na pewno dziewczynie nie będzie przeszkadzał krótki kciuk, jeżeli inne rzeczy są w porządku. *) Nawet nie wyobrażam sobie w jaki sposób można sobie przedłużyć palec. Proteza paliczka dalszego? Wtedy szlak trafi więzadła i aparat ścięgnisty, więcej problemów niż korzyści.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całe długie zycie (a żyję sporo) wstydziłam się swoich kikutów. Reszta palców kształtna, paznokcie ok nawet ładne, a toto jakby przyszyte z nie wiadomo jakiej łapy. Nigdy ich nie zaakceptuję i nie polubię i zawsze będę patrzeć z zazdrością na piekne smukłe kciuki kobiet. Jak tylko mogę chowam i kulę w dłoni odruchowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem facetem i też tego nie umiem zakceptować i raczej tego nie zrobię bo to co mnie interesuje to np elektronika ale jak Ja nic nie mogę zrobić do tego cięzko jest komuś to wytłumaczyć dlaczego mam takie coś *-/ Czy wie ktoś może ile taka operacja czy moze da się to jak refundować no nie wiem w końcu to choroba *-/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam oba kciuki skrócone, z powodzeniem piszę smsy, piszę na klawiaturze, robię manicuire, mało tego! Przed długie lata grałam na fortepianie i gitarze, bez żadnych problemów, bez żadnych dolegliwości. Takie kciuki w niczym nie przeszkadzają. A skoro nie przeszkadzają to po co iść na operację i marnować pieniądze? To nie choroba! To jak jakby narzekać na kolor oczu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mój syn ma wyraźnie zaznaczone oba kciuki . Myślałam też o operacji. Ale ostudził mnie mój mąż. Syn gra na pianinie ( od 5 roku życia) i na klarnecie. Obecnie ma 11 lat i... radzi sobie mimo moich obaw. Może ma troszkę problemy z większymi odległościami między dźwiękami ale sam nie widzi w tych kciukach nic drożnego. Mam wrażenie że to ja wymyśliłam sobie problem. Gra? Gra. Czyli można a jego wyniki ( świadectwo z paskiem!) świadczą o tym,że są to tak samo sprawne palce jak inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam : )) również jestem posiadaczką grubego i brzydkiego kciuka. od 12 lat gram na fortepianie i to w niczym nie przeszkadza. Przeszkadza w momencie, kiedy ktoś patrzy na moje ręce. Taki kciuk na prawdę odrzuca. Nieraz gdy grałam ludzie patrzyli na mojego palca z miną *wtf co to jest, dobrze , że ja takiego nie mam*. Nie każdy jest silny emocjonalnie tak, żeby nie przejmował się tym. I szczerze, dla mnie w żadnym stopniu nie czyni to wyjątkowej. Jedyne co mogę zrobić to tylko się pogodzic do tego, a wręcz pokochać. I rozumiem Pana Damiana, ja również się tego wstydzę, ale przed chłopakami : ))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×