Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Refluks a dieta


Gość Piotr

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Miałem tydzień temu gastroskopie. Mam reflux i nadżerkę w przełyku. Jedynym objawem jest brzydki zapach z ust. Żadnych problemów z trawieniem itp. Gastrolog zasugerował mi dietę nisko tłuszczową. Ale tak na zdrowy rozum to bez sensu. Przecież tłuszcz jest bardziej kaloryczny, potrzeba mniejszej ilości jedzenie, mniej obciąża żołądek trawieniem, bo tłuszcz trawi się głównie w wątrobie a nie w żołądku. Wiec czemu unikać tłuszcz? Węglowodany trawią się w żołądku, w dodatku trzeba ich zjeść więcej by uzyskać taką sama kaloryczność jak w przypadku tłuszczu. Jest jakieś sensowne tłumaczenie czemu dieta węglowodanowa ma być lepsza niż tłuszczowa(optymalna)w przypadku refluxu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Piotrze, tłuszcz spowalnia opróżnianie żołądka, (trawiony w jelicie cienkim dwunastnicy, a nie w wątrobie!! ona tylko wytwarza żółć, która pomaga go strawić) w związku z tym pokarm dłużej zalega w żołądku i treść pokarmowa wraz z kwasem solnym cofa się do przełyku powodując refluks. Gdy będzie Pan unikał pokarmów tłustych i ciężkostrawnych żołądek szybciej się będzie opróżniał co złagodzi chorobę. Dodatkowo tłuszcz obniża ciśnienie dolnego zwieracza przełyku który ma chronić przed cofaniem się treści żołądkowej do przełyku. Produkty niewskazane: tłuste mięso, golonki, kiełbasy, karkówki, smalec, pasztety i inne wędliny, podroby, tłuste ciasta i słodycze z tłustymi kremami, czekolada, tłusty nabiał, wędzone tłuste ryby. Ponad to nie są polecane alkohol, kwaśne soki owocowe, herbat miętowa oraz KAWA (zwiększa wydzielanie kwasu solnego w żołądku). Węglowodany są znacznie łatwiej trawione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lekarz laryngolog stwierdzil u mnie refluks zoladkowo przelykowy 2 pazdziernika mam miec gastroskopie nie mam zadnych lekow lekarze mi nie pomagaja boli mnie zoladek i w dodatku mam wzmorzony apetyt bardzo wzmorzony...chce mi sie wciaz jesc i nie umiem sie powstrzymac pakuje wciaz jedzenie do ust nie wiem nawet czy powinnam miec diete ? prosze o jakas pomoc i dlaczego chce mi sie wciaz jesc ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×