Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Torbiel ogona trzustki po ostrym zapaleniu trzustki


Gość Monika 33 l

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Monika 33 l

Niedawno przeszłam drugie ostre zapalenie trzustki. Pierwsze zanim zdiagnozowano po ok 3 tyg ból i wymioty już ustały, ale podejrzewam że pozostałością po tamtym zapaleniu jest torbiel ogona trzustki. Początkowo miała ok 3cm na 2,5 cm, przy diecie po ok 6 mc zmniejszyła się do 1,4cm na 1,4cm. zaniedbałam trochę sprawę i po 2 latach sytuacja się powtórzyła *dodam że przytyłam ok 20 kg* przeszłam kolejne ostre zapalenie trzustki, amyl. w surowicy 385, w moczu ok 6000 tys,torbiel powiększyła się do rozm. 4,8 cm na 5 cm leczona dożylnie i karmiona dojelitowo po ok 7 dniach zmniejszyła się ok 1,3 cm.bóle ustały. Po 10 dniach wypisano mnie do domu z przykazem diety wątrobowej i kontrolą w por Chirurgicznej. Dodam ze nie mam żadnych dolegliwości i problemów z apetytem czy spadkiem masy ciała. ale zastanawiam się co dalej czy wystarczy dieta i kontrola czy są jakieś inne możliwości zapobiegania nawrotom tego zapalenia i co z ta torbielą ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Monika. mam na imię Robert mam 42 lata i siedem lat temu przeszedłem ostre zapalenie trzustki. od tamtego czasu ciągle się leczę i mój stan zdrowia ciągle się pogarsza. ostatnie badanie USG wykazało liczne torbiele i kamienie na trzustce.Lekarz stwierdził że w moim przypadku konieczna jest operacja jednak mam tak zniszczoną trzustkę, że zagraża ona mojemu życiu.Od trzech tygodni bóle doprowadzają mnie do szału i nie wiem czy lepiej będzie poddać się operacji czy nie?Jeżeli wiesz coś na ten temat i możesz doradzić to bardzo cię proszę pomóż mi bo już nawet te najsilniejsze leki przeciwbólowe które zażywam działają już bardzo krótko.Z góry dziękuję. Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć jestem po operacji trzustki już rok ,ale operowana byłam wewłoszech ,mam usuniętą część trzustki narazie jest ok. chociaż też mam torbiel.Leżałam tam pół roku 3 miesiące w śpiączce, było ciężko ale dałam radę.myślę żebyś poszukał dobrej kliniki i się zoperował,trzymam kciuki dasz radę.ANNA 46 LAT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robercie ,od mojej operacji minal rok.Tez mialam kamienie w przewodzia trzustkowym i zwapnienia w glowie trzustki.Usunieto mi czesc trzustki iwyczyszczono przewody, poza tym mam porobione jakies zespolenia.Operacja trwala ok 6 godzin,tez byla bardzo rezykowna zreszta kazde ciachniecie trzustki to rezyko.zdecydowalam sie dlatego,ze mialam juz dosyc bolu,tramal,ketonal pomagaly na krotko.Na te chwile czuje sie niezle,nawet diety tak bardzo nie trzymam.jesli decydowal bys sie na operacje to mysle ze warto poszukac dobrej kliniki.Jezeli moge jakos pomoc pisz.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robercie...Nie obawiaj się operacji...jeśli Twoj stan się pogarsza, to znaczy , że lepiej podjąć ryzyko...Ale lekarze Ci trzustki nie ruszą, jesli nie będzi etakiej potrzeby. W moim wypadku usunięto mi jej 90% gdyż, przeciągałam to wszytko, aż trzustka sama obumarła. Przeczytaj inne moje odpowiedzi, tutaj pod tematami trzustkowymi...Kamienie usuń, bo one moga być przyczyna zatykania przewodów i tworzenia się torbieli. Dziwne, że do tej pory lekarze Ci tego nie zrobili....Trzymaj się ściśle diety, to jest najważniejsze !!! Zero tłuszczy, smarzonych rzeczy, świerzych owoców i warzyw...zero alkocholu !! Poszukaj diet trzustkowych w necie...Jesli nie bedzies zobciążał trzustki ciężkostrawnymi pokarmami, i usuniesz kamienie....torbiele powinny zacząć się zmniejszać...Wier zmi, bo sama spędziłam prawie cały rok w szpitalu, i wywinełam się od łopaty...teraz noszę implanty ( metodą Jurasza ) od 2 lat....codziennie jem Creon, i nie mam od czau operacji jakich kolwiek buli...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×