Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Złamanie z przemieszczeniem kości śródręcza i druty Kirschnera


Gość Zbyszek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 5 tygodni temu złamałem z przemieszczeniem V kość śródręcza przy kostce prawej ręki. Założono mi trzy druty Kirschnera (dwa wystawały między V i IV palcem) trzeci po zewnętrznej stronie dłoni. Wczoraj wyjęto mi te druty. Lekarz powiedział, że na rehabilitację jeszcze za wcześnie, ale mogę delikatnie ruszać palcami. Została opuchlizna palca + wszystkich kostek. 1. Czy to jest normalne i czy można jakoś pozbyć się tej opuchlizny? 2. Mam też odrętwiałą połowę IV palca. Czy może to być uszkodzony nerw przy złamaniu czy mogło się to stać gdy dostałem znieczulenie. 3. Ile po wyjęciu drutów kość jest osłabiona i nie należy jej nadwyrężać? Dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam, Zbyszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, Ja ma złamane trzy kości i wstawione trzy druty, dokładnie jak u Ciebie. Palec też spuchnięty. Przede mną jeszcze ze dwa tygodnie gipsu. Chciałam Cię zapytać, jak wygląda wyciąganie tych drutów i czy jest bolesne, bo strasznie mnie to przeraża. Będę Ci bardzo wdzięczna za odpowiedź. pozdrawiam, Agata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem tydzień po zabiegu właśnie wkładania takich drutów. Agato ja już pytałem kilku osób jak to wygląda wyciąganie takich drutów i wszyscy mówią, że nie boli także bądź spokojna. Jutro będę wiedział więcej (wizyta kontrolna u ortopedy). Pozdrawiam Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak, byłem wczoraj u lekarza i zrobili mi fotkę co się okazało jednak mam płytkę LCP a nie druty tak jak pisałem, płytka przykręcona jest do kości na 4 śrubki. W moim przypadku bolało mnie tylko 1,5dnia po zabiegu a potem jak ręką odjął nic nie czuję. Za w czasu nie masz czym się martwić, jeśli Cię to boli po takim czasie po zabiegu to zgłoś to lekarzowi. Ps. wyjmowanie drutów nie boli mój tata miał również druty tylko, że w barku. Lekarz bierze kombinerki i wyjmuje jeden po drugim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, oczywiście czekam na dalsze wiadomości. W szpitalu pytałam lekarzy, zarówno o operację jak i o wyjmowanie drutów. Strasznie ciężko jest się czegokolwiek dowiedzieć, wszyscy zbywają mówiąc *proszę się nie martwić, będzie dobrze*. Nawet o przebiegu operacji dowiedziałam się leżąc na stole operacyjnym, tuż przed narkozą. Teraz jestem trzy i pół tygodnia po operacji i te druty strasznie mi przeszkadzają, opuchlizny już nie ma, ale boli. W środę mam kolejną kontrolę i zmianę opatrunku. Bo oprócz złamanych 3 kości śródręcza mam jeszcze rany - ugryzł mnie pies, złamał z przemieszczeniem 3 kości i wbił kły. A to wyjmowanie drutów śni mi się po nocach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odświeżyłam stronę i wczorajszy post wysłał się jeszcze raz. Dziękuję a wieści. Oglądałam na youtube wyjmowanie takich drutów, okropność. Ale nie mam wyjścia i wyjęcie ich jest nieuniknione, więc muszę zacząc myśleć pozytywnie, bo strach tylko nakręca nerwy. mam w środę kontrolę i pewnie dowiem się, kiedy wyciągną te druty. A jak Tobie będą wyjmować tą płytkę? operacyjnie? Chyba generalnie faceci mniej się boją i lepiej znoszą ból. Pozdrawiam, Agata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zielonego pojęcia jak będą wyjmować mi tą płytkę i czy ona jest pod skórą czy nie. Tego nie wiem, ponieważ mam cały czas półgips owinięty bandażem i nie zdejmowałem tego, zobaczę za miesiąc na wizycie jak to wygląda, bo właśnie wtedy mają mi zdjąć gips i zrobić RTG bez niego. Powiem tak, jesteś w stosunkowo lepszej sytuacji niż ja, ponieważ druty wyjmuje się w kilka sekund. Możesz ruszać np palcami tak jak przed kontuzją? Bo ja np. IV palcem u którego złamała się kość śródręcza mogę delikatnie ruszać zakres jakieś 3cm, niestety wyprostować go nie mogę bo płytka blokuje tak jakby ścięgna. PS. to co jest na YT to też widziałem i to wygląda dużo lepiej u lekarza. Głowa do góry jak przeżyłaś wkładanie drutów to wyciągnięcie to pikuś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z taką płytką jest różnie jeśli chodzi o wyjmowanie. Generalnie jest pod skórą i się ją usuwa, np w przypadku złamania obojczyka i wstawianiu takiej płytki wyjmuje się ją operacyjnie około roku po wstawieniu, nie wiem jak jest w przypadku śródręcza. Ja palcami nie mogłam ruszać wcale, a każda sytuacja, kiedy którykolwiek palec został poruszony np. przy zmianie opatrunku, była strasznie bolesna. Teraz mogę ruszać palcami w zakresie około 4 mm, nie więcej, ale same palce już tak nie bolą. Ja mam złamane kości nr 3, 4 i 5, wszystkie z przemieszczeniem, i te druty wstawili tak, żeby wcale nie ruszać palcami. W środę zrobią mi pewnie rtg bez półgipsu i powiedzą co dalej. Wstawianie przeżyłam, bo pod narkozą, ale generalnie straszny ze mnie strachulec i panikarz. Trzymam kciuki za prawidłowe zrastanie Twojego złamania, jak coś, to dawaj znać. Ja też napiszę, jak będę po kontroli. Zawsze to miło mieć towarzysza niedoli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno jest lepiej wiedzieć, niż żyć w niepewności. Jeśli to prawda co piszesz no to jeszcze sobie trochę pochodzę z tą płytką. Ja czytałem, że wyjmuje się ją nie wcześniej jak 3m-ce od zabiegu i nie później jak rok, ortopeda powiedział, że może trochę przeszkadzać w nadgarstku bo dał dłuższą, by mieć pewność, że kość się nie przemieści ponownie, ale niema tego złego coby na dobre nie wyszło, już się nie mogę doczekać kiedy wrócę na boisko. To moje gg, będzie łatwiej się komunikować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam złamaną 5 kość śródręcza z przemieszczeniem i miałem operacyjnie wstawianą płytkę a teraz mam rękę w szynie gipsowej.jak długo trzeba nosic gips i czy po zdjęciu go będe mógł normalnie funkcjonować tą dłonią?Proszę o szybką odpowiedz z góry dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam już płytkę od 3tyg i za 3idę na wizytę oraz zdjęcie szyny a więc daje to nam 6tyg. Słyszałem, że taką płytkę wyjmuje się nie wcześniej jak 3 miesiące od zabiegu i nie później jak rok. Jakby się nie dało funkcjonować z taką płytką to by jej nie wstawiali, ale i po zdjęciu szyny jeszcze jakiś czas będziesz miał opuchniętą dłoń i za wiele nią nie zwojujesz. Pozostaje tylko czekać aż się męczarnia skończy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Maciek

Witam po złamaniu 5 kości śródręcza miałem wstawianą płytkę i ręke w szynie teraz jestem tydzień po zdjęciu tej szyny ale płytke mam nadal lekarz kazał rozruszac trochę ręke ale nieprzeciąrzac jej.problem w tym że niemoge do końca zacisnąć dłoni w pięść a małego palca niemogę zgiąć wogule w kostce niewiem czy to przez tą płytkę? Czy mam tego palca zginać na siłe czy zostawic bo chciałbym nim normalnie ruszać ale kość niejest jeszcze dokładnie zrośnięta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej a ja jestem przed operacja wkladanie plytki w nadgarstek, dokladnie to nawet nie wiem jak sie ta kosc nazywa i strasznie sie boje tej operacji. myslalal,ze bedzie ona w znieczuleniu ogolnym a dzis na wizycie u anestezjologa sie dowiedzialam, ze beda mi jakies nerwy w barku blokowac zeby ta reke znieczulic , no i mam nerwy od nowa. Czy ktos mial takie znieczulenie? i czy ono boli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, moja sytuacja przedstawia się tak, złamałem 5 kość środóręcza z przemieszczeniem, pojechałem do chirurga zrobil zdjęcie i założył szyne po czym skierował do ortopedy. Ortopeda po zobaczeniu zdjęcia założyl gips i kazał sie zgłosic za tydzien. Przyjechalem po tygodniu powiedział że jest ok ale za tydzien na wszelki wielki zgłosić sie jeszcze raz, przyjechalem po czym powiedzial ze kość opada i sie źle zrasta. Mialem zabieg pod narkozą (3dni leżalem w szpitalu) mam tam napisane coś o drucie, moje pytanie czy to jest drut czy wspomniana wyżej płytka ponieważ ja tego w ogóle nie widze, a pięści domknąć nie moge i boli jak cholera. za 2tyg mam wizyte u ortopedy na ściągnieciu szwów. Ile będe w tym chodził ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja miałam złamanie lewej dłoni z przemiezczeniem zagranicą. Tam zgłosiłem sie do prywatnej Klniki zrobiono mi prześwietlenie lekarz ortopeda znaący język polski nastwił mi całą dłoń lecz powiedział że konieczna jest operacja w Polsce . Po 5 dniach leżałam na odziane kliniki ortopedycznej nateoego dnia zrobiono i bardzo dokładne badania owacja maja trwała ponad trzy godziny szystko co jest możliwe ma włożone czyli płytki środy gwoździe i drut . Po miesiącu skrócono mi gips od palców do łokcia następnie po dwóch tygodniach usunięto drut jak również gips . Dostałam zlecenie na orteze. Po warcie dłoń mi opucheła tak mocno że miałam ją cztery razy taka jak prawa. Otrzymałam eki które zupełnie mi nie pomagały. Po trzech tygodniach zgłosiłem sie sama ponownie do Kiniki zrobiono mi prześwietlenie. Następnego dnia otrzymałam tel. Bym siezglosila na odział. Lezalamcały tydzień oddano mi serię zatrzyków, tramal brałam trzy tygodnie . W pierwszy pracuący dzien szlam na rehabitacje chodzę cały tydzień lecz mam dalej opuchnięte trzy palce łącznie z kciukiem. Nie wspomnę o bólu na rehabilitacji . Lecz mam pytanie czy ktoś z Państwa może zna sposób na usunięcie puchlizny. Nadmieniam ze stosuje krem do masażu i żel do mycia doni z arnikom, robię kąpiele w letniej wodziez szarym mydłem na zmianę w roztworze z sodą . Wiec jaksadze juz wykorzystałam całą wedzę swoją w tym teście .byla bym wdzięczna jeśli ktoś mi podpowie co mam jeszcze zastosować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. U mnie problem jest identyczny jak u autora tematu. Złamanie V z przemieszczeniem i drut krishnera &#128521* gips zdjęty druty wyjęte ale ręką dalej spuchnieta w miejscu gdzie był drut i czasami dretwieje mi v i VI palec.. Czy ktoś miał podobny przypadek i mógłby się podzielić informacja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×