Skocz do zawartości
eChirurgia.pl
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
Gość Teresa

Postępowanie z torbielą na wątrobie

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Teresa
Chciałam sie spytac co nalezy zrobić z torbiela wątroby, mam ja w prawym płacie wielkosci 87 na 70 mm, wątroba nie jest powiekszona. Czy nalezy wykonać jakiś zabieg operacyjny czy po prostu mozna z tym zyć bez zagrozenia dla zdrowia?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość stappler
Generalnie, torbiele proste wątroby są zmianami łagodnymi, niewymagającymi leczenia. Czujność diagnostyczną należy zachować w przypadku zmian o średnicy przekraczającej 40 mm. Po rozpoznaniu zmiany o takiej średnicy zaleca się wykonywanie kolejnych badań ultrasonograficznych po upływie 2, 6, 12, 24 i 36 mies. Jeżeli w tym przedziale czasowym torbiel nie wykazuje tendencji do powiększania się, można zrezygnować z dalszych badań. Pacjentom z bardzo dużymi torbielami prostymi wątroby (powyżej 10 cm), powodującymi dolegliwości bólowe lub objawy ucisku na drogi żółciowe (żółtaczka mechaniczna), oferuje się różne metody leczenia. Do najpowszechniej stosowanych należą przezskórna punkcja z aspiracją zawartości torbieli i ewentualnym podaniem substancji powodującej odczyn zapalny, prowadzący w konsekwencji do częściowej sklerotyzacji torbieli. Innymi sposobami leczenia są cystojejunostomia jako metoda drenażu wewnętrznego i opróżnienie torbieli na drodze laparoskopowej. Dane wieloośrodkowe określają odsetek nawrotów torbieli po ich laparoskopowym opróżnieniu w przedziale 0–14,3%. Do możliwych powikłań związanych z tym zabiegiem należą rozwój infekcji w obrębie kanału po wprowadzeniu instrumentu, wyciek żółci do jamy otrzewnej z ewentualnym wytworzeniem ropnia podprzeponowego. Najskuteczniejszą metodą leczenia okazuje się resekcja torbieli (jeśli są takie możliwości anatomiczne - drogą przez otwarcie jamy brzusznej) lub jej szeroką marsupializacją (usunięcie dużej części ściany torbieli z pozostawieniem jej na otwarto), natomiast punkcja przezskórna obarczona jest najwyższym odsetkiem nawrotów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość arek
ja zrobiłem drenaż i co dalej?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Komentujesz jako gość. Jeśli posiadasz konto, zaloguj się.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Maksymalnie dozwolone są tylko 75 emotikony.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.